Sport

Post
Banner

Politikë

Post

Mungon akordi mes palëve, maxhoranca voton sot e vetme Vetingun

e Martë 30 Gusht, 2016

Maxhoranca pritet të miratojë sot pa opozitën, projektligjin për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokuroëve. Seanca e cila do të mbahet sot në orën 17:00 pritet të shoqërohet me prishjen e konsensusit mes palëve. Opozita pritet të mos e japë votën, pasi n&e...

Post

Demokratët kundërshtojnë rolin e DSIK dhe ILDKP: janë në varësinë e qeverisë

e Martë 30 Gusht, 2016

Partia demokratike ka propozuar dje në Kuvend një draft me 28 amendamente për projektligjin e Vetingut. Amendamentet janë firmosur nga deputeti Arben Ristani dhe demokratët synojnë që nëpërmjet tyre, të mos cënohen të drejtat e njeriut dhe kushtetuta. Në relacion propozohet që pr...

Aktualitet

Post

Sëmundja e gjedhit, situata është nën kontroll

e Shtunë 27 Gusht, 2016

Ministria e Bujqësisë e ka nën kontroll të plotë situatën e semundjeve të gjedhit qe preku në fillim të muajit gusht blegtorinë në disa zona të vendit. Edi Ferro, drejtor i Veterinarisë në ministrinë së Bujqësisë, shprehet për median se, javën q&eu...

Post

''Arrest shtëpiak'' për përgjegjësin e Landfillit të Sharrës

e Enjte 25 Gusht, 2016

Tashmë ndodhet në “arrest shtëpie” Besnik Braha, përgjegjësi e Landfillit te Sharrës. Vendimi u dha dje, nga Gjykata e Apelit, në Tiranë. Përgjegjësi u arrestua së bashku me tre punonjës të tjerë, nën akuzën e shpërdorimit të detyrës, pas vdek...

Botë

Post

Islanda ngre alarmin, riaktivizohet vullkani Katla

e Martë 30 Gusht, 2016

Autoritetet islandeze kanë lëshuar alarmin pasi vullkani Katla, më i madhi në vend u godit nga dridhjet më të mëdha që nga viti 1977. Fillimisht u godit krateri ndërsa më pas edhe brendësia e vullkanit. Ky vullkan ngrihet në lartësinë 1450 metra, në bregdetin jugor të ishullit të Antlantikut të veriut. Dy shpërthimet e tij të fundit janë regjistruar më 1995 dhe 1999, por nuk mundën ...

Kronikë

Post

27 vjeçari kapet me 111 kg kanabis në portin e Durrësit

e Martë 30 Gusht, 2016

Policia kufitare e Durrësit ka goditur një rast tjetër të trafikut ndërkombëtar të drogës. Në pranga ka rënë 27 vjeçari Artur Gjergji Banues në Durrës. Lënda narkotike , e dyshuar kanabis, ishte ndarë në 66 pako dhe ishte vendosur në karrocerinë e autom...

Post

Asgjesohen 1880 rrënjë kanabis në fshatrat e Fierit

e Martë 30 Gusht, 2016

Policia e Fierit ka zhvilluar një aksion antikanabis në disa zona të ndryshme, duke asgjesuar 1880 rrënjë bimë narkotike. Sasia më e madhe e drogës, prej 1520 bimësh, u zbulua në vendin e quajtur ‘pylli i lumit’ në fshatin Adë. Ndërsa sasi të tjera të vogla u asg...

Ekonomi

Post

Bankers Petroleum fiton konfliktin me shtetin shqiptar, pritet të marrë 37 milion dollarë dëmshpërblim

e Hënë 29 Gusht, 2016

Bankers Petroleum ka fituar gjyqin me shtetin shqiptar. Audituesi ndërkombëtar është shprehur se kjo kompani i ka deklaruar të sakta shpenzimet përsa i përket kostove të rimbursueshme, gjatë vitit 2011. Ky vendim është përfundimtar, ndërkohë që autoritetet e taksave në Shqipëri duhet të rimburosojnë Bankersin për pagesat e kryera deri më tani. Nga llogaritjet e bëra, shteti shqiptar duh...

Kulturë

Post

Shuhet legjenda e aktrimit Gene Wilder

e Martë 30 Gusht, 2016

Ndahet nga jeta në moshën 83 vjeçare, aktori legjendar Gene Wilder. Ai u bë mjaft i dashur për publikun pas interpretimit të Ëilly Ëonkas në filmin me po të njëtin titull, si dhe me rolin e tij tek ‘Fabrika e çokollatës’. Wilder vuante prej kohësh nga sëmundj...

Post

'Shqiptarët lisa mbi truallin ilir'' një testament Shqiptarie - nga Marjana BULKU (Zeneli)

e Martë 2 Gusht, 2016

Nëpër ditët tona të vështira,pikërisht atëherë kur e ardhmja tronditet e i trembet së nesërmes , ekzistojnë alternativa ku krenaritë jetojnë jo vetëm nëpër fjalë, por edhe në vepra që kryevepra i bën koha kur na serviren, mesazhet që ato pë...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Pite me lakra të egra të pjekura në një pllakë gize - nga Brunhilda CELA

e Premte 26 Gusht, 2016

Ky është një specialitet armen shumë i njohur. E kam mësuar nga një mikja ime ruse para shumë vitesh dhe më pëlqen shumë. Origjinën e ka nga krahina e Karabakh-ut në Armeni, por është e përhapur dhe jashtë kufijve të saj. Në Rusi njihet me këtë em&e...

Post

Amber Heard përfiton 7 milion $ nga divorci me Johny Deep

e Mërkurë 17 Gusht, 2016

Amber Heard dhe Johny Deep nuk do të jenë më bashkë. Siç raporton portal i njohur për vipat ‘TMZ’, Deep dhe Heard janë zyrtarisht të divorcuar pasi kanë zgjidhur edhe pengesat ekonomike. Seanca e parë është parashikuar për nesër, por dy aktorët nuk do të j...

Shkencë & Teknologji

Post

Shqipëria që ecën

Post

Klodian Kojashi, lërjani rinisë ''çelësat'' e vendit

e Mërkurë 25 Nëntor, 2015

HERMESNEWS - Klodian Kojashi është nga Shkodra. Ka lindur në Tiranë më 22 Nëntor 1980. Studimet e larta i ka mbaruar në Piza (Itali) në fushën e komunikimit dhe në Universitetin Luigj Gurakuqi Shkodër dega Juridik. Prej vitit 2010 jeton e punon në Itali. “Ëngjëj pa për...

Opinion

Post

Cilësi Jete

Post

Tradhëtia... po sikur ti bënte mirë çiftit ?

e Martë 16 Gusht, 2016

Duam të rrezikojmë E keni menduar ndonjëherë se tradhëtia mund ti bëjë mirë çiftit ? Nuk po ju nxisim në pabësi, por në reflektim mbi atë që mund të jenë efektet pozitive të tradhëtisë dashurore. Statistika të ndryshme na tregojnë se tradhtitë janë të shpeshta (90% e ëndrrojnë, 50% e provojnë, 20% ia dalin me sukses). Le të shohim e t&e...