Banner

Politikë

Post

PD: Vetingu në polici të nisë nga Fatmir Xhafaj

e Mërkurë 21 Shkurt, 2018

Komisioni i Sigurisë ka miratuar ligjin për vetingun në polici që do të kalojë ditën e nesërme në kuvend për miratim. Ky ligj u miratua vetëm me votat e mazhorancës, ndërsa opozita e kundërshtoi në shumë nene. Deputetët e Partisë Demokratike, kërkuan q&eu...

Post

Një President i përbashkët për Shqipërinë dhe Kosovën? Ja përgjigjia e BE

e Martë 20 Shkurt, 2018

Kryeministri Rama dha idenë për të patur një president kombëtar për Shqipërinë dhe Kosovën dhe politikë të jashtme të unifikuar. Ja propozimi i kryeminitsrit të qeverisë shqiptare: “Kosova dhe Shqipëria do të kenë një politikë të jashtme e ...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Nga 1 marsi rregulla të reja për patentën, ja çfarë ndryshon

e Mërkurë 21 Shkurt, 2018

Nga 1 marsi i këtij viti të gjithë ata shtetas të cilët duan të pajisen me një leje drejtimi, do ti nënshtrohen disa rregullave të reja. Drejtoria e Shërbimit të Transportit Rrugor bën të ditur se është hartuar pyetësori i ri për lejedrejtimi të kategorisë...

Post

Reagon Meta për marrëveshjen me Greqinë: Nuk do të firmos …

e Mërkurë 21 Shkurt, 2018

Sikundër qe paralajmëruar, Presidenti Meta bëri publik qëndrimin e tij në lidhje me negociatat e Shqipërisë me Greqinë për çështjet e lëna pezull dhe mbi të gjitha për detin. Meta tha se u detyrua që këtë përgjigje për ministrinë e punëvve t&e...

Post

Veting edhe në politikë?!

e Martë 20 Shkurt, 2018

Banner

Botë

Post

Bombardimet në Ghuta, OKB: Situata përtej imagjinatës, 250 të vrarë

e Mërkurë 21 Shkurt, 2018

Në rajonin e Ghoutës lindore në Siri situata paraqitet përtej imagjinatës thotë OKB. Për 48 orë bombardimet kanë shkaktuar rreth 250 të vdekur dhe 1000 të plagosur. Por çfarë po ndodh në Ghutaa? Në portat e Damaskut, ndodhi një nga tragjeditë më të këqija të shtatë viteve të konfliktit civil. Rreth 250 civilë, duke përfshirë 57 fëmijë ose adoleshentë ...

Bashkimi Europian

Me forcimin e strukturës së saj të komandimit dhe të forcave të armatosura, NATO-ja reagon para së gjithash ndaj politikës së Rusisë, që perceptohet si politikë agresive. Që prej krizës së Ukrainës dhe aneksimit të Krime...

Premtimi është premtim. Prej 15 vjetësh vendeve të Ballkanit Perëndimor iu ofrua pranimi në familjen e BE-së. Por për momentin ky është guxim prej të marri. Kjo quhet një dilemë e vërtetë. Objektivisht, gjashtë kandidat&...

Komisioni Europian konfirmon gatishmërinë për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Në strategjinë e re të publikuar sot në Strasburg, KE thekson se ”është i gatshëm të përgatis&e...

Kronikë

Post

Janari muaji i frikshëm i aksidenteve, ja bilanci

e Mërkurë 21 Shkurt, 2018

Muaji janar i këtij viti ka shënuar një rritje të konsiderueshme të aksidenteve. Të dhënat e INSTAT raportojnë për 12.6% më shumë krahasuar me të nëjtën periudhë të një viti më parë. Në 2018 në vend janë shënuar 134 aksidente nga 119 q...

Post

Shkon në 4 numri i viktimave të aksidentit në Velipojë, bashkëshortja e vetmja e mbijetuar

e Mërkurë 21 Shkurt, 2018

Pas varrimit të 3 viktimave të aksidentit tragjikë të ndodhur më 18 shkurt ne Velipojë ndërron jetë edhe vajza 10 vjeçare. Kryefamiljari së bashku me 3 fëmijët nuk kanë mundur ti mbijetojnë plagëve të marra nga aksidenti i fuqishëm. Lajmin e vdekjes së vajz&...

Ekonomi

Post

401 milionë euro investime austriake në vend

e Mërkurë 21 Shkurt, 2018

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ka zhvilluar këtë të martë një takim me sipërmarrjen austriake në vend, ku i ka ftuar biznesmenët të investojnë në Shqipëri. Ai tha se interesi i Austrisë është rritur dhe kjo dëshmohet në shifra. Po përveç` austriakëve, ministri i ekonomisë theksoi se interesi për ekonominë shqiptare është rritur. Ai i bëri nj&e...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Soprano shqiptare Ermonela Jaho është rrëfyer për emocionet e forta që ka përjetuar në role të ndryshme në skenë. Ndër to ajo u shpreh se roli Cio-Cio-San në Madama Butterfly është roli që e ka dashuruar pasi lidhet me jet&...

Qeveria ka marrë nën zotim restaurimin e urës 300 vjeçare të Shën Prodhomit. Kryeministri Rama e dha këtë lajm në rrjetin e tij social, ku u shpreh se në pranverë kjo urë do të restaurohet tërësisht duke krijuar bashk&eu...

Ministria e Kulturës Mirela Kumbaro ka inspektuar zonën e kalasë së Gjirokastrës për të parë se sa të rrezikshme janë për kalanë çarjet në muret e pjesës juglindore të saj. Bashkë me ministren vëzhgoi situat&...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Interesi për gjuhët e huaja sa vjen dhe po shtohet. Tashmë edhe Ministria e arsimit ka vendosur kusht që studentët të cilët duan të masterizohen duhet të kenë të mbojtur minimalisht një gjuhë të huaj. Kjo tregon rëndësin...

Çrregullimet e zemrës janë të zakonshme. Por në ç’raste duhet të shqetësoheni për dhimbjet që keni në zemër? Shqetësimet e zemrës janë nga më të ndryshmet. Rrahje të shpeshta, të ngadalta, rrahje...

Karakteristikë për disa njerëz është se gjithmonë kanë duar të ftohta, pavarsisht stinës. Shpesh themi se ata që i kanë duart e ftohta janë të sinqertë, por studiuesit nuk e arsyetojnë kështu. Një studim i ri i Univ...