Sport

Post
Banner

Politikë

Post

Fshatarët e Brazhdës i ankohen Bashës për sëmundjen e bagëtive

e Hënë 29 Gusht, 2016

Kryetari i partisë demokratike, Lulzim Basha, së bashku me kandidatin për kryetar bashkie, Sherefedin Shehun, u takuan me banorët e fshatit Brazhdë. Në bisedën me banorët, ata dësgjuan shqetësimet e tyre në lidhje me sëmundjen që ka prekur bagëtitë. Sipas fshatarëve, rr...

Post

Shkrimi i gazetës greke, marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë drejt shkatërrimit

e Hënë 29 Gusht, 2016

Gazeta grake ‘Kathimerini’, i sheh marrëdhëniet zyrtare mes Tiranës dhe Athinës, të pashpresa për të zgjidhur çështjet që qëndrojnë pezull mes dy vendeve prej kohësh. Në një shkrim të sajin për Shqipërinë, thuhet se përpjekjet për ...

Aktualitet

Post

Sëmundja e gjedhit, situata është nën kontroll

e Shtunë 27 Gusht, 2016

Ministria e Bujqësisë e ka nën kontroll të plotë situatën e semundjeve të gjedhit qe preku në fillim të muajit gusht blegtorinë në disa zona të vendit. Edi Ferro, drejtor i Veterinarisë në ministrinë së Bujqësisë, shprehet për median se, javën q&eu...

Post

''Arrest shtëpiak'' për përgjegjësin e Landfillit të Sharrës

e Enjte 25 Gusht, 2016

Tashmë ndodhet në “arrest shtëpie” Besnik Braha, përgjegjësi e Landfillit te Sharrës. Vendimi u dha dje, nga Gjykata e Apelit, në Tiranë. Përgjegjësi u arrestua së bashku me tre punonjës të tjerë, nën akuzën e shpërdorimit të detyrës, pas vdek...

Botë

Post

Akademikët turq kërkojnë shpëtim në Greqi

e Hënë 29 Gusht, 2016

Greqia është varka e shpëtimit për akademikët turq. Tre prej tyre janë arrestuar nga policia greke, pasi kishin kaluar ilegalisht kufirin, duke kërkuar azil politik. Dy prej tyre mësues dhe i treti inxhinier, udhëtuan me varkë drejt ishullit Rodos, duke paguar trafikantin. Me të mbërritur në tokën greke, ata kanë deklaruar se po përniqeshin në vendit e tyre, për shkak se akuzohen se janë të lidhur...

Kronikë

Post

Policia djeg 13 mijë rrënjë kanabis në Memaliaj

e Hënë 29 Gusht, 2016

Policia shqiptare vijon me aksionet antikanabis në të gjithë vendin. Kësaj rradhe ndalesa ka qenë në Memaliaj. Efektivët e policisë kanë bërë të mundur asgjesimin me djegie të 13 mijë bimëve kanabis sativa. Lënda narkotike, e zbuluar në vendin e quajtur ‘Mali...

Post

I moshuari shqiptar në Itali vret gruan me shkop

e Hënë 29 Gusht, 2016

Një vrasje mes një çifti shqiptar ka ndodhur ditën e sotme në Itali. Një i moshuar 71 vjeçar ka goditur me shkop bashkëshorten e tij 67 vjeçare, duke i shkaktuar asaj vdekjen. Më pas ai ka shkuar drejt shatërvanit të qytetit, për të larë gjakun. Ngjarja ka ndodhur n&eu...

Ekonomi

Post

Bankers Petroleum fiton konfliktin me shtetin shqiptar, pritet të marrë 37 milion dollarë dëmshpërblim

e Hënë 29 Gusht, 2016

Bankers Petroleum ka fituar gjyqin me shtetin shqiptar. Audituesi ndërkombëtar është shprehur se kjo kompani i ka deklaruar të sakta shpenzimet përsa i përket kostove të rimbursueshme, gjatë vitit 2011. Ky vendim është përfundimtar, ndërkohë që autoritetet e taksave në Shqipëri duhet të rimburosojnë Bankersin për pagesat e kryera deri më tani. Nga llogaritjet e bëra, shteti shqiptar duh...

Kulturë

Post

'Shqiptarët lisa mbi truallin ilir'' një testament Shqiptarie - nga Marjana BULKU (Zeneli)

e Martë 2 Gusht, 2016

Nëpër ditët tona të vështira,pikërisht atëherë kur e ardhmja tronditet e i trembet së nesërmes , ekzistojnë alternativa ku krenaritë jetojnë jo vetëm nëpër fjalë, por edhe në vepra që kryevepra i bën koha kur na serviren, mesazhet që ato pë...

Post

Punonjësit e TOB peticion për rikthimin e Kernit

e Martë 2 Gusht, 2016

Arsyet e dorëheqjes së drejtorit të TOB, Ilir Kerni, mbeten ende tëpaqarta. As ai por as ministria e Kulturës, nuk japin një motiv për këtë largim. Në deklaratën e Kernit thuhet se buxheti i shtetit për një shfaqje është shumë i vogël, vetëm 600 euro, ndë...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Pite me lakra të egra të pjekura në një pllakë gize - nga Brunhilda CELA

e Premte 26 Gusht, 2016

Ky është një specialitet armen shumë i njohur. E kam mësuar nga një mikja ime ruse para shumë vitesh dhe më pëlqen shumë. Origjinën e ka nga krahina e Karabakh-ut në Armeni, por është e përhapur dhe jashtë kufijve të saj. Në Rusi njihet me këtë em&e...

Post

Amber Heard përfiton 7 milion $ nga divorci me Johny Deep

e Mërkurë 17 Gusht, 2016

Amber Heard dhe Johny Deep nuk do të jenë më bashkë. Siç raporton portal i njohur për vipat ‘TMZ’, Deep dhe Heard janë zyrtarisht të divorcuar pasi kanë zgjidhur edhe pengesat ekonomike. Seanca e parë është parashikuar për nesër, por dy aktorët nuk do të j...

Shkencë & Teknologji

Post

Shqipëria që ecën

Post

Klodian Kojashi, lërjani rinisë ''çelësat'' e vendit

e Mërkurë 25 Nëntor, 2015

HERMESNEWS - Klodian Kojashi është nga Shkodra. Ka lindur në Tiranë më 22 Nëntor 1980. Studimet e larta i ka mbaruar në Piza (Itali) në fushën e komunikimit dhe në Universitetin Luigj Gurakuqi Shkodër dega Juridik. Prej vitit 2010 jeton e punon në Itali. “Ëngjëj pa për...

Opinion

Post

Cilësi Jete

Post

Tradhëtia... po sikur ti bënte mirë çiftit ?

e Martë 16 Gusht, 2016

Duam të rrezikojmë E keni menduar ndonjëherë se tradhëtia mund ti bëjë mirë çiftit ? Nuk po ju nxisim në pabësi, por në reflektim mbi atë që mund të jenë efektet pozitive të tradhëtisë dashurore. Statistika të ndryshme na tregojnë se tradhtitë janë të shpeshta (90% e ëndrrojnë, 50% e provojnë, 20% ia dalin me sukses). Le të shohim e t&e...