Banner

Politikë

Post

Rama takim me ministrin e brendshëm francez, apel ndaj azilkërkuesve

e Shtunë 16 Dhjetor, 2017

Gjatë vizitës zyrtare që ministri i brendshëm francez, Gerard Collomb, po zhvillon në Shqipëri, pati edhe një takim me kryeministrin Rama. Në këtë takim u diksutua për reformat që po merr qeveria për integrimin në BE gjithashtu edhe tema e azilkërkuesve shqiptarë në...

Post

Mbledhja mes qeverisë Shqiptare dhe maqedonase, Rama: të miratohet ligji për gjuhën shqipe

e Shtunë 16 Dhjetor, 2017

Qeveria shqiptare dhe ajo maqedonase kanë zhvilluar mbledhjen e përbashkët, për herë të parë ditën e djeshme në qytetin e Pogradecit. Pas përfundimit të kësaj mbledhje, kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij maqedonas, Zoran Zaev dolën në një konferencë të pë...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Tirana qyteti më inovator në 2017, Veliaj nderohet në Samitin e Qyteteve në Ankara

e Premte 15 Dhjetor, 2017

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, zhvilloi një vizitë dy ditore në Turqi, me ftesë të kryebashkiakut të Ankarasë, Mustafa Tuna, për të marrë pjesë në Samitin Botëror të Qyteteve Inteligjente, ku të pranishëm ishin Kryeministri turk, Binali Yı...

Post

E mërkurë, parashikimi i motit për sot

e Mërkurë 13 Dhjetor, 2017

Post

Parashikimi i motit për sot

e Hënë 11 Dhjetor, 2017

Post

Qeveria nis reformën në inspektoriate, të shtunën testime për të gjithë punonjësit

e Enjte 14 Dhjetor, 2017

Qeveria ka njoftuar se ka nisur procesin e reformimit të agjencive qeveritare dhe të gjitha inspektoriateve. Të shtunën të gjithë inspektorët do të hyjnë në testim, ndërsa pritet të ketë shkarkime dhe ristrukturime. Më 16 dhjetor të gjithë inspektorët që do ti...

Banner

Botë

Post

Sekretari i Mbrojtjes së SHBA: Koreja e Veriut nuk është e aftë të godasë SHBA

e Shtunë 16 Dhjetor, 2017

Sekretari i Mbrojtjes James Mattis tha të premten se nuk beson se raketat aktuale balistike ndërkontinentalë të Koresë së Veriut janë të afta të godasin SHBA. Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara ende po e vlerësojnë situatën. Ky përfundim sipas Mattias, ka ardhur në bazë të vlerësimeve që SHBA ka kryer për raketën e fundit që Koreja e Veriut hodhi dhe që nuk demostroi një aftësi p&...

Bashkimi Europian

Një një status në twitter, presidenti i Këshillit Europian, tha se krerët e BE pajtohen që të kalojnë në fazën e dytë të bisedimeve Brexit. Ai uroi gjithashtu kryeministren e Britanisë Theresa May, për këtë arritje. K&...

Ambasadori i Austrisë në Shqipëri Johan Sattler, deklaroi në një studio televizive se Shqipëria është gati të hedhë hapin tjetër në 2018. Vendet anëtare do ta vlerësojnë progresin që ka bërë vendi në drejt...

Britania e Madhe dhe Bashkimi Europian arritën të nënshkruanin marrveshjen e rëndësishme për të cilën nuk ishin dakortësuar disa muaj më pare. Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker dhe kryeministrja britanike Theresa Maj njoftuan n&...

Kronikë

Post

Sasi eksplozivi në shtëpinë e policit, autori lë gjurmët

e Shtunë 16 Dhjetor, 2017

Një sasi eksplozivi ka shpërthyer në oborrin e banesës së një polici, në Fushë Krujë. Shpërthimi ka ndodhur në shtëpinë e shtetasit Fatmir Isufi, i cili aktualisht punon pranë Komisariatit të Kamzës. Mësohet se personi që ka hedhur në oborrin e banesë...

Post

Falsifikonin monedhat, arrestohen 2 shtetas

e Enjte 14 Dhjetor, 2017

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar kanë arrestuar në flagrancë dy shtetas për falsifikim monedhash. Të arrestuarit janë: Genci Muja, 37 vjeç, banues në Krujë, Denis Ibrahimi, 21 vjeç, banues në Fushprezë. Këto shtetas të ndarë ng...

Ekonomi

Post

18 bashki refuzojnë ti japin informacion Agjencisë së Prokurimit Publik

e Shtunë 16 Dhjetor, 2017

Agjencia e Prokurorimit Publik i ka kërkuar informacion të gjitha bashkive në vend mbi prokurorimet publike të parashikuara për vitin 2017. Afati i parashikuar nga APP për dorëzimin e këtij informacioni ishte vendosur data 25 nëntor, por kanë kaluar 3 javë nga ky afat dhe ka ende 18 bashki të cilat ende nuk i janë përgjigjur kërkesës së APP. Kërkesa Agjencia e Prokurimit Publik, me qëllim mbledhjen...

Hermes IT

Il premier albanese Edi Rama ha sostituito tutti i prefetti delle 12 regioni albanesi. Le nuove nomine erano state già annunciate in un incontro che Rama aveva organizzato a Valona. Subito dopo, in una riunione del Governo, il Premier ha firmato la loro immediata sostituzione. “Avremo u...

L’estate appena lasciata alle spalle ci ha mostrato un’Albania accogliente, lanciata per diventare un’apprezzata meta turistica nel Mediterraneo, favorita da un paesaggio stupendo, un clima favorevole, prezzi competitivi e strutture di accoglienza in progressivo miglioramento. Ad a...

Kulturë

Duke nisur nga marsi i vitit 2018 mund të shkohet sërisht në kinema në Arabinë Saudite. Ministri arab i kulturës Awas al-Awas ka deklaruar edhe fundin e ndalimit të hyrjes në kinema për mbi 35 vjet. “Ky është një moment i madh i zhvil...

Kur bëhet fjalë për udhëtime, pak vende kanë mbetur mister në Europën Perëndimore. Një kontinenti të tillë plot me turistë dhe vende turistike, pak qoshe të fshehura mund t’i kenë ngelur, sidomos qoshet në bregdet. N...

Një kështjellë e humbur 3000 vjeçare është zbuluar nga disa kërkues dhe zhytës në liqenin turk Van. Gërmadhat e zbuluara, mendohet se janë ato të një fortese të ngritur nga qytetërimi Uratu në kohën e hekurit mes ...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Post

Ja kurat për virozat e stinës

e Shtunë 16 Dhjetor, 2017

Dimri i ftohtë sjell edhe virozat e shumta. Gripi e cila është sëmundja që nuk lë njëri pa prekur gjatë kësaj periudhe është kaq torturuese për të gjithë. Duke vijuar me kollën, dhimbjen e fytit, bajameve, temperaturën a...

Të hahet djathë çdo ditë (rreth 40 gramë në ditë) mund të ndihmojë në parandalimin e sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Kjo është sugjeruar nga një studim i Li-Qiang Qin nga Universiteti i Soochoë në Kin&...

Të gjithëve na ka ndodhur që jemi prerë duke shkaktuar plagë në trup. Ilacet farmaceutike janë të shumta ama mjetet natyrore janë më të dobishme. Ne ju ndihmojmë me disa mënyra me anë të ilaceve natyrore për trajimin e p...