Politikë

Post

64 personalitete, thirrje për ndryshime në politikën e jashtme të BE

e Martë 23 Korrik, 2019

Rreth 64 personalitete, emra të spikatur në fushën e politikës së jashtme europiane, kanë bërë thirrje për ndryshime në politikën e jashtme të BE. Lajmi bëhet i ditur nga deputeti i PS-së, ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati i cili i është bashkuar emrave t&e...

Post

Shans historik, Shqipërisë do t’i çelet dera për në BE

e Martë 23 Korrik, 2019

Shefja e ONM-së, Genoveva Ruiz Calavera tha sot në përurimin e “Polit të Drejtësisë”, godinës së re të institucioneve të Drejtësisë, se Reforma në Drejtësi do të çelë derën e BE-së për Shqipërinë. “Një reform&e...

Sport

Post

Aktualitet

Post

Këshilli i Lartë i Prokurorisë shqyrton listën emërore

e Martë 16 Korrik, 2019

Këshilli i lartë i prokurorisë u mblodh ditën e sotme për të hedhur një tjetër hap drejt Prokurorisë së posatçme (SPAK). Në rend dite është një pikë e vetme, përkatësisht "Miratimi i projekt-vendimit ‘Për miratimin e listës me renditjen e kan...

Post

Shkeljet me vettingun, 11 gjyqtarë ankohen në Strabourg

e Hënë 15 Korrik, 2019

I pyetur lidhur me me faktin se 11 gjyqtarë dhe prokuror që nuk e kanë kaluar vetingun e kanë çuar çështjen në gjykatën e Strasburgut, Rama u shpreh se “s’kam asnjë shqetësim, është e drejta e tyre. Reforma në Drejtësi është kali i betejës, s&e...

Botë

Post

Gjermanët duan të plaken vetëm

e Shtunë 20 Korrik, 2019

Pleqtë gjermane po jetojnë gjithnjë e më shumë vetëm. Sipas Byrosë federale gjermane të statistikave, 17,3 milionë njerëz jetojnë vetëm në vend, që do të thotë se vitin e kaluar në Gjermani një në pesë persona jeton vetëm. Që nga ribashkimi i vendit në vitin 1991, numri i familjeve me një anëtar është rritur 46%. Ndër arsyet e rritjes së numrit të ...

Bashkimi Europian

Në një intervistë për Euroaktiv.com, kryeministri finlandez, Antti Rinne, tha se shpresonte në çeljen e negociatave ndërmjet BEsë dhe Shqipërise me Maqedoninë e Veriut. Gjasat e shumta janë për në Tetor. ”Për sa i për...

nga Arian JORGAQI

Shqipëria merr mbështetjen e Bashkimit Europian për çeljen e negociatave, së bashku me Maqedoninë e veriut. Në mesazhin e parë pas marrjes së postit, Presidentja e KE është shprehur se riafirmon perspektivën europiane të Ballkanit Pe...

Biznes

Post

Si mund të përfitosh një vend pune brenda 24 muajve nga diplomimi?

e Hënë 24 Qershor, 2019

Nëse je i ri, i diplomuar brenda 24 muajve të fundit në nivelin Bachelor apo Master dhe të duhet eksperiencë pune, apliko për programin e praktikave profesionale. Ministria e financave dhe ekonomisë, bën të ditur se, në bazë te vendimit përkatës të Këshillit të ministrave, shërbimi kombëtar i punësimit ka hapur fazën e aplikimeve për Programin e nxitjes së punësimit, nga i cili &cce...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Shkrimtari George R.R. Martin tha se pavarësisht nga reagimet negative rreth përfundimit të serialit televiziv, “Game of Thrones”, nuk do të ndryshojë asgjë në librat e ardhshme të “A Song of Ice and Fire”. Katër sezonet e para ...

nga Luan Rama

Ura e Vashës ndodhet mbi lumin Mat mes Klosit dhe fshatit Guri i Bardhë, 200 m nga rruga e Arbërit. Ajo është ndërtuar në fillim të shek.XVIII si vepër bamirësie nga Haxhi Hajrulla Skura. Kjo urë mbart vlera të mëdha historike por ...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Post

Nail Art, rreziku që takon kancerin

e Shtunë 20 Korrik, 2019

E kush nuk do të ketë thonj të bukur? Të lyer, të pastër, me shumë ngjyra të bukura. Të gjithë i duan, të gjithë shpënzojnë për ti patur. Në lidhje me këtë ka shumë pyetje që meritojnë një p...

Post

Shi dhe vranësira

e Hënë 15 Korrik, 2019

Moti për sot pritet të jetë më kthjellime në të gjithë territorin e Shqipërisë. Vranësirat do të jenë prezente në orët e mesditës dhe të pasdites, me pak reshje shiu të karakterit lokal, kryesisht në zonat malo...