Banner

Politikë

Post

Cakaj takon Kurtin: 'Zbatim marrëveshjeve të arritura mes dy vendeve'

e Mërkurë 19 Shkurt, 2020

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi vizitën e tij të parë zyrtare në Kosovë, që prej marrjes së detyrës. Gjatë vizitës në Prishtinë, në këtë moment shumë të rëndësishëm, sa i takon bashk&e...

Post

8 kandidatët nisin sot testimin me “makinën e së vërtetës”

e Martë 18 Shkurt, 2020

Gara për përcaktimin e kryetarit të Byrosë Kombëtare të Hetimit do të vijojë sot me fillimin e fazë së testimit me makinën e së vërtetës, që do të vijojë deri të premten. 8 kandidatët e kualifikuar duke nisur prej ditës së martë deri dit...

Sport

Post

Aktualitet

Post

Futja e 'duarve' në spital. Gjykata vendos 'burg' për Bajrajt. Lirohet mjeku dhe infermierja

e Mërkurë 19 Shkurt, 2020Edison Myrtezai

Gjykata e shkallës se parë në Shkodër pas dërgimit të çështjes së grupit Bajri ne Shkoder ka vendosur masën e sigurise në nje seancë për rikonfirmimin e të dyshuarit. Në këtë mënyrë gjykata vendosi masën e “arrest me burg” për shte...

Post

Operacioni 'Forca e Ligjit' u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë dy shtetasve në Tiranë dhe një në Kurbin, Laç

e Mërkurë 19 Shkurt, 2020

Policia njoftoi se vijon operacioni Forca e Ligjit, në bashkëpunim me strukturat vendore të Policisë, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020, për dërgimin e kërkesave për vetë-deklarim të pasurisë, personave që jan&e...

Botë

PostEdison Myrtezai

Vizë vetëm kush flet mirë anglisht dhe ka kualifikime. Efakti i Brexit që nga 2021

e Mërkurë 19 Shkurt, 2020

Londra thërret, por vetëm për ata që flasin shumë mirë anglisht dhe me një kurikulum të mbushur mirë dhe me nivel. Ministrja e Brendshme britanike Pritti Patel, ka deklruar publikisht se rregullat e reja do të hyjnë në fuqi më 1 Janar 2021, datë në të cilën do të deklarohet mbyllja e fazës së parë të Brexit. Mes atyre që do të kërkohen për vizë britanike, do t&eu...

Bashkimi Europian

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të zbatojnë reformat e kërkuara për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, deklaroi sot komisioneri për Zgjerimin e BE-së, njoftoi sot thechronicleherald.ca, që i referohet agjencisë britanike të ...

Metodologjia e rishikuar e BE-së për zgjerimin i hap rrugën Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për të nisur negociatat për anëtarësim në BE mundësisht para Samitit të Zagrebit. Në një prononcim për mediet p...

Presidenti francez, Emmanuel Macron deklaroi sot se, nëse rezultatet e një raporti të Komisionit të Bashkimit Europian, që do të dalë në muajin mars, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të ishte pozitiv, atëherë ai do ...

Biznes

Post

'Ligji i ri i migracionit një hapje e madhe e Gjermanisë'

e Shtunë 15 Shkurt, 2020

Për çfarë shërbimesh drejtohen klientët tek ju për këshillim? Tek ne drejtohen kryesisht persona nga Ballkani Perëndimor me synimin e gjetjes së punës në Gjermani dhe integrimin në këtë sektor. Por edhe gjetja e shkollës profesionale është një temë, e cila viteve të fundit ka marrë një hov të madh. Gjetja e punës, gjetja e kurseve të gjuhës dhe njohja e diplomave j...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Arkeologët kanë zbuluar mure të ndërtura me kocka njerëzish dhe kafka të dëmtuara teksa ishin duke punuar në një katedrale në Belgjikë. Punonjësit e katedrales Shën Bavo në lagjen Ghent, në veri të kryeqytetit Bruksel, i...

Kur Rusia hoqi shtetasit e saj nga epiqendra e koronavirusit Wuhan këtë muaj, në të u nisën mbi 140 persona direkt edhe në karantinë në qytetin siberian Tyumen. Të izoluar nga pjesa tjetër e botës derisa të konfirmohen pa asnjë shenj&e...

“Unë s’jam fajtore. S’jam komuniste dhe ky s’mund të quhet faj. Ju fituat në zgjedhje, por në burg nuk duhet të jem…. Unë jam nxënëse e Sami Frashërit. Me mua ju doni të dënoni Rilindjen”. Këto jan&...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Nëse dëshiron të largohesh toksinat nga trupi yt, në formë natyrale, mjafton të përdorësh këta përbërës si më poshtë: 2 lufë gjelle Epsom Salt (kripa që përdoret në qëndrat estetike, por dhe kripe nor...

Ftohtë dhe smog në Ballkan, atje ku ndodhen edhe katër qytetet më të ndotura në botë, sipas treguesit të cilësisë së ajrit AirVisual. Sarajeva, Beogradi, Prishtina dhe Shkupi, janë të mbuluara nga gazi helmues. Shkak është l&...

Sipas një skenari normal, pa rritje të emigracionit dhe rënie të lindjeve mosha mesatare e popullsisë Shqipërisë sipas projeksioneve të OKB-së shkon në vitin 2050 në 50.1 vjeç dhe në vitin 2100 arrin 61 vjeç. Në skenar...