Banner

Politikë

Post

Rama për grabitjen në Rinas: sa më shumë sulmohet e baltoset, aq më shumë...

e Hënë 22 Prill, 2019

Me nje shenim ne rrjetin social Twitter, Rama e quan ndalimin e 4 personave te perfshire ne grabitje, si “një zhvillim inkurajues në rrugën e ndalimit dhe ndëshkimit ligjor të të gjithë autorëve të krimit”. Sipas tij, sa me shume baltoset policia, aq me shume rritet forca e saj goditese. Ndal...

Post

Vendimi i Holandës për vizat, Bushati: Efektet në praktikë janë thuajse zero

e Hënë 22 Prill, 2019

Ish-ministri i Jashtëm dhe deputeti i PS-së, Ditmir Bushati deklaroi sot se nuk ka vend për panik për vendimin e Holandës në lidhje me qëndrimin e saj për vizat. Bushati shpjegon se vendimi i Parlamentit holandez që i kërkon qeverisë nisjen e procedurave në nivel europian për pez...

Banner

Sport

Post

Aktualitet

Post

Ikën Ukshini, Sylejman Selimi Ambasadori Kosovës në Tiranë

e Martë 23 Prill, 2019

Drejt ikjes Syle Ukshini, aktualisht i emeruar me pune në Ambasadën e Kosovës. Zërat thonë se në vend të tij vjen Sylejman Selimi, ish-komandant i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka marrë dhe emërimin shkruan gazeta Ballkani.info e cila...

Post

Kërkesë për ndihmë - urgjente!

e Shtunë 20 Prill, 2019

Banner

Botë

Post

Social-demokratët janë fitues të zgjedhjeve parlamentare në Finlandë

e Hënë 15 Prill, 2019

Fitues të zgjedhjeve parlamentare në Finlandë janë social-demokratët. Ata marrin qeverinë pas njërëz viteve, duke marrë avantazh ndaj partisë së ekstremit të djathtë. Partia e drejtuar nga ish-ministri i Financave, Antti Rinne, fitoi 40 vende nga 200 në Parlament, ndërsa ”Finlandezët e vërtetë” 39 vende. Social-demokratët vulosën rikthimin e tyre duke u pozicionuar në vijën...

Bashkimi Europian

Komisioneri i BE, Johannes Hahn, në një intervistë ekskluzive për DW thotë se kuadri ligjor për të drejtat e pronës në Shqipëri ka dobësi ligjore dhe teknike. Ai shprehet se BE po i monitoron atë. Cili është opinioni juaj p&eum...

Pres që në muajin Qershor Shqipëria të hapë negociatat e anëtarësimit, deklaroi shefja e politikës së jashtme të BEsë, Federica Mogherini, sipas europeanwesternbalkans. ”Ballkani është pjesë e Europës kur shikon h...

Ndërsa Britania e Madhe me ankth i ka kthyer sytë nga Brexit, qeveria skoceze po pret momentin e duhur, me shpresën për të arritur qëllimin e saj, pavarësinë. Kryeministrja skoceze, Nicola Sturgeon kundërshtare e flaktë e Brexit ka në plan t&eum...

Biznes

Post

Italianët ''zbarkojnë'' në Shqipëri, paga dhe taksa më të ulëta

e Premte 19 Prill, 2019

Në Janar të këtij viti në Itali hyri në fuqi ligji mbi faturimin elektronik për sipërmarrjet private. Bizneset italiane, subjekt i tatimit të vlerës së shtuar (TVSH) duhet ta gjenerojnë faturën në formatin dixhital XML, nëpërmjet sistemit të shkëmbimit (Sdi) të Agjencisë së të Ardhurave. Sistemi i faturimit elektronik ka ulur mundësitë për sipërmarrjet që operojn&...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Matilda Makoçi rrëfen për herë të parë marrëdhënien që ka me Edi Ramën dhe vështirësitë që kaloi pas ndarjes me të. Bashkëshortja e parë e kryeministrit Edi Rama, Matilda Makoçi, pas shumë vitesh n&eum...

Fotoja prekëse e një vajze të vogël nga Hondurasi me lot në sy, me vështrimin kthyer nga e ëma, e cila kontrollohet nga një agjent në kufirin amerikan, u shpall të enjten fotoja fituese e vitit e çmimit prestigjioz ‘’World Press Ph...

Studentët dhe pedagogët tashmë do të kenë mundësi të shfletojnë online artikuj shkencorë, mbi 193 mijë libra akademikë, mbi 50 mijë revista shkencore, mbi 200 milion lajme shkencore si dhe 30 paketa për mësimin e gjuhëve t&eu...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Cilësi Jete

Sot më 22 prill festohet “Earth Day”, Dita Botërore e Tokës e përcaktuar nga Kombet e Bashkuara për të tërhequr vëmendjen mbi mbrojtjen e planetit. Në linjën e interesit që ka përfshirë të rinjtë për shkak...

nga Anila KALLESHI

Të dhënat e kontrollit bazë shëndetësor nga mosha 35-70 vjeç kanë nxjerrë në dukje sëmundshmërinë në popullatë. Sëmundjet kardiovaskulare renditen në vend të parë. Në vend të dytë sëmun...