Politikë

Post

Reeker, kriza kalohet përmes institucioneve

e Enjte 18 Korrik, 2019

Zv.Sekretari amerikan i shtetit për euroazinë, Philip Reeker në nvizon faktin s vendi ynë duhet të pë rdorë instituconet pë r të zgjidhur krizë n e sotme politike. “Bojkotimi i tyre nuk është ajo që shpresuam të shohim”, shprehet ai. "Ata duhet ta zgjidhin situa...

Post

Basha në Shkodër: Koha që PD të japë zgjidhjet e veta

e Martë 16 Korrik, 2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi një takim në Shkodër, prej nga tha për mediet se ishte në këtë qytet për të falënderuar të gjithë ata persona dhe militantë të PD që nuk kanë marrë pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit...

Sport

Post

Aktualitet

Post

Këshilli i Lartë i Prokurorisë shqyrton listën emërore

e Martë 16 Korrik, 2019

Këshilli i lartë i prokurorisë u mblodh ditën e sotme për të hedhur një tjetër hap drejt Prokurorisë së posatçme (SPAK). Në rend dite është një pikë e vetme, përkatësisht "Miratimi i projekt-vendimit ‘Për miratimin e listës me renditjen e k...

Post

Shkeljet me vettingun, 11 gjyqtarë ankohen në Strabourg

e Hënë 15 Korrik, 2019

I pyetur lidhur me me faktin se 11 gjyqtarë dhe prokuror që nuk e kanë kaluar vetingun e kanë çuar çështjen në gjykatën e Strasburgut, Rama u shpreh se “s’kam asnjë shqetësim, është e drejta e tyre. Reforma në Drejtësi është kali i betejës, s&e...

Botë

Post

Merkel duhet të japë përgjigje për probleme në lidhje me shëndetin e saj

e Enjte 11 Korrik, 2019

Pas dridhjes së tretë të kancelares gjermane, Angela Merkel në pak më shumë se tri javë, gazeta e njohur e Këlnit, ”Koelner Stadt-Anzeiger” (KSA) i bën thirrje asaj që të tregohet e sinqertë rreth problemeve me shëndetin. “Politikanëve u lejohet të sëmuren, ata kanë të drejtë të rimarrin veten nga detyrat që ndikojnë në shterimin e energjisë së tyre. Por,...

Bashkimi Europian

Në një intervistë për Euroaktiv.com, kryeministri finlandez, Antti Rinne, tha se shpresonte në çeljen e negociatave ndërmjet BEsë dhe Shqipërise me Maqedoninë e Veriut. Gjasat e shumta janë për në Tetor. ”Për sa i pë...

nga Arian JORGAQI

Shqipëria merr mbështetjen e Bashkimit Europian për çeljen e negociatave, së bashku me Maqedoninë e veriut. Në mesazhin e parë pas marrjes së postit, Presidentja e KE është shprehur se riafirmon perspektivën europiane të Ballkanit ...

Biznes

Post

Si mund të përfitosh një vend pune brenda 24 muajve nga diplomimi?

e Hënë 24 Qershor, 2019

Nëse je i ri, i diplomuar brenda 24 muajve të fundit në nivelin Bachelor apo Master dhe të duhet eksperiencë pune, apliko për programin e praktikave profesionale. Ministria e financave dhe ekonomisë, bën të ditur se, në bazë te vendimit përkatës të Këshillit të ministrave, shërbimi kombëtar i punësimit ka hapur fazën e aplikimeve për Programin e nxitjes së punësimit, nga i cili &cce...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Shkrimtari George R.R. Martin tha se pavarësisht nga reagimet negative rreth përfundimit të serialit televiziv, “Game of Thrones”, nuk do të ndryshojë asgjë në librat e ardhshme të “A Song of Ice and Fire”. Katër sezonet e par...

nga Luan Rama

Ura e Vashës ndodhet mbi lumin Mat mes Klosit dhe fshatit Guri i Bardhë, 200 m nga rruga e Arbërit. Ajo është ndërtuar në fillim të shek.XVIII si vepër bamirësie nga Haxhi Hajrulla Skura. Kjo urë mbart vlera të mëdha historike por ...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Post

Shi dhe vranësira

e Hënë 15 Korrik, 2019

Moti për sot pritet të jetë më kthjellime në të gjithë territorin e Shqipërisë. Vranësirat do të jenë prezente në orët e mesditës dhe të pasdites, me pak reshje shiu të karakterit lokal, kryesisht në zonat malo...

Motra e madhe është njeriu më i rëndësishëm i jetës tënde, pas nënës. Kush është fëmijë i vetëm në familje nuk mund ta kuptojë një gjë të tillë. Ai/Ajo që e ka një motër më...

Post

Surprizat e motit

e Premte 12 Korrik, 2019

Moti i kthjellët e vranësira në zhvillim në orët e mesditës dhe pasdites. Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak parashikohet reshje shiu me intesitet të ulët përgjatë relieveve malore në orët e pasdites. Era do të fryjë me ...