Banner

Politikë

Post

Policia reagon ndaj qytetarëve dhe jo ndaj kriminelëve

e Hënë 28 Maj, 2018

Deputeti i Partisë demokratike Luçiano Boçi mendon se qeveria Rama duhet të largohet, e t'u vërë veshin "zemërimit qytetar".“Në rastin konkret PD dëshmoi qartë se nuk kërkon një pushtet të vetëvetes dhe përdorim të masave, por kërkon që proceset demo...

Banner

Sport

Post

Aktualitet

Post

Çështja e teatrit drejt zgjidhjes? Propozimi i ri i bashkisë Tiranë

e Hënë 18 Qershor, 2018

Në tryezën e dytë të bisedimeve më artistët, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, shprehet optimist për arritjen e një kompromisi mbi ndërtimin e teatrit të ri. Propozimi flet për zhvillimin e zonës në një bashkëpunim më pronarët kufitar&eu...

Post

Dhuna ndaj gruas, protesta para dyerve të policisë

e Shtunë 16 Qershor, 2018

"Në 6 muajt e parë të 2018, mediat kanë raportuar për 6 gra të vrara. Për të sensibilizuar opinionin publik ndaj fenomenit të "femicidit", studentë, aktivistë organizuan protestë nën mesazhet se "dhuna s'ka justifikim". Një protestë për dhunën, për grat&e...

Botë

Post

Bëri thirrje për grusht shteti, arrestohet deputeti grek

e Hënë 18 Qershor, 2018

Pas thirrjeve për grusht shteti është vënë në pranga ish deputeti i partisë së esktremit të djathtë "Agimi i Artë" në Greqi, Constantinos Barbarousis. Politikani u arrestua nga njësia anti terror në një banesë ku ishte fshehur, në verilindje të Athinës. Akuzat ndaj tij janë të rënda. Ai akuzohet për tradheti të lartë, pasi të premten bëri thirrje për grusht ...

Bashkimi Europian

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë si i ftuar nderi i Bundestagut gjerman në Takimin e 23-të Ndërkombëtar të Berlinit. Gjatë fjalës në këtë takim kreu i shtetit vuri theksin tek paqja dhe stabiliteti në rajon dhe "mu...

Bashkimi europian vazhdon të bëjë presion për Reformën në drejtësi. Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin gjatë prezantimit të misionit EURALIUS V, u shpreh se Reforma nuk ka kthim pas. Madje, ajo theksoi se pas reformë...

Agjencia gjermane e lajmeve DW shkruan sot një artikull ku nënvizon frenimin që po i bën Franca, Holanda dhe Danimarka zgjerimit të BEsë, për shkak të pasigurisë, që ka vetë Unioni, në këto kohë. Në bllok më Shqipër...

Kronikë

Post

1200 Euro për të shkuar në Itali, kapen në kufi

e Shtunë 16 Qershor, 2018

Policia ka arrestuar sot dy shtetas shqiptar, për "dhënie ndihme në kalim të paligjshëm të kufirit". Katër pakistanezë po tentonin të kalonin kufirin e Kakavijës në tentativë për të kaluar në vendet e Bashkimit europian (Itali). Dy shqiptarët u kishin marrë nga 120...

Post

Digjet kisha katolike e Durrësit

e Mërkurë 6 Qershor, 2018

Post

Policia nuk e mbrojti Xhuljetën

e Mërkurë 13 Qershor, 2018

Vajza e vrarë para disa ditësh në rrugën Don Bosko, Xhuljeta Cuni e pat denoncuar në Polici të riun për përndjekje. Lajmi u pohua sot në një komunikatë për shtyp, nga Drejtoria e policisë së Tiranës. Rastet për përndjekje në zyrat e policisë janë t&e...

Post

Depresioni vret 44 vjeçarin

e Enjte 7 Qershor, 2018

Ekonomi

PostDoriana Metollari

Si do të punësohen shqiptarËt? Flet eksperti Yehuda Hamovitz

e Enjte 31 Maj, 2018

Qeveria shqiptare, nën mbikëqyrjen e disa anëtarëve të komisionit të ekonomisë, ka nisur një proces të reformimit të politikave publike të punësimit. Me këtë qëllim janë kontraktuar disa ekspertë ndërkombëtarë për të sjellë dhe eksperiencën e vendeve të zhvilluara. Dr.Yehuda Hamovitz ka folur për SCAN duke paraprirë konferencën e datës 1 Qershor ku dhe...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Pёr fansat dhe lexuesit e letёrsisё real-romantike dhe jo vetëm, njё tjetër roman qё u kushtohet femrave shqiptare tё periudhёs sё tranzicionit tё brishtё demokratik. Me kёnaqёsinё time tё rrallё pёr tё ndarё me ju emocionet dhe mesazhet e njё rrёfimi thellësisht r...

Në listën e 25 grave dhe vajzave më me influencë në Britani është dhe një shqiptare, Dua Lipa. Renditjen e bëri revista Vogue. Në krah të saj janë emra si Meghan Markel, dukesha e Sussex, JK Rowling, Amal Clooney. Lista përshfin emra...

Më 19 maj GUS Albania organizoi një sesion të hapur diskutimi me Prof. Luigi Berlinguer, ish Eurodeputet dhe ish Ministër i Arsimit në Itali, dhe Ambasadorin italian në Shqipëri Alberto Cutillo, me titull "Marrëdhëniet Shqiptaro-Italiane në një ...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Cilësi Jete

Të prindërosh me emocione pozitive

Post

Zona e sigurisë, si të dalim?

e Martë 5 Qershor, 2018

nga Doriana METOLLARI