Politikë

Post

Shoqëria Civile kërkesë për ndryshim sistemi me Referendum. KQZ: S’ka kuorum për vendim

e Martë 2 Qershor, 2020

Ka mbetur pezull kërkesa e 12 aktivistëve të Shoqërisë Civle për referendum për sistemin Zgjedhor.Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për shkak të mungesës së kuorumit, nuk mundi të marrë një vendim. Në mbledhje ka pasur votim 4 me 1 dhe në këtë mënyrë, k...

Post

Duam Reformen Zgjedhore. Tryeza ende pa kompromis, rritet presioni ndaj partive

e Hënë 1 Qershor, 2020

Reforma zgjedhore është më afër se kurrë, por palët duket se po vënë kushte mbi kushte. Kjo ka bërë që ende të mos arrihet një kompromis për shqiptarët. Ambasada Amerikanë në Tiranë dhe ajo e Bashkimit europian kanë kërkuar marëveshje deri n&eum...

Sport

Post

Aktualitet

Post

Arrest me burg për 4 të arrestuarit, përdhunuan në grup minorenen

e Martë 2 Qershor, 2020

Janë lënë në burg nga Gjykata e Tiranës 4 të arrestuarit, Abaz Dogu dhe tre të rinj minorenë, për përdhunimin e të miturës në Babrru. Dogu, Poçi dhe dy të rinj të tjerë që janë nën moshë, akuzohen se përdhunuan për një koh&eum...

Post

OFL ‘zbarkon’ në Kukës. Ja ciët janë dy personat e akuzuar për vjedhje që duhet të justifikojnë pasurinë

e Martë 2 Qershor, 2020

Zejnel Meçe, Bujar Ajeti janë dy persona që janë bërë subjekt i Operacionit Forca e Ligjit dhe tashmë do u duhet të justifikojnë burimin e pasurisë së tyre. OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë,: Zejnel Meçe., banues n&...

Botë

PostEdison Myrtezai

Bunkeri i Shtëpisë së Bardhë. Si funksionon dhe ku ndodhet

e Martë 2 Qershor, 2020

Shtëpia e Bardhë gjatë viteve ka qenë shpesh një objektiv. E rrethuar nga një numur i madh turistësh, e kërcënuar nga terroristët për shkatërrim, e dhunuar nga ata të cilët kan hyrë dhe dalë prej andej. E mbrojtur me sistem anti-ajror dhe e kalueshme me një tunel nëntokësor. Është pikërisht atje ku Donald Trump është çuar nga eskorta e tij teksa jashtë po ndodhn...

Bashkimi Europian

Të gjithë shpresojnë dhe bëjnë presion por dy forcat kryesore politike nuk kanë arritur marëveshje për Reformën zgjedhore. Lulzim Basha sqaron pozicionin e opozitës, ndërsa Rama preferon të heshtë për momentin dhe flet p&eum...

Kreu i Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka theksuar sot se, reforma zgjedhore plotësisht në përputhje me rekomandimet e OSBE / ODIHR është kusht i domosdoshëm për të ecur përpara drejt integrimit në Bashkimin...

Komisioni Europian ka hedhur në tryezen ë rrumbullakët të 27 vendeve anëtarë të BEsë një plan propozim prej 750 miliardë Euro, për rimëkëmbjen e ekonomisë së rënë nga koronavirusi. ”Paketa stimuluese do t&eum...

Biznes

Post

Shqipëria rihap kufijtë, Kosova vendos taksë 22 euro për bizneset

e Hënë 1 Qershor, 2020

Ndërsa sot më 1 qershor Shqipëria hapi kufijtë tokësorë me të gjitha vendet fqinje sikurse edhe me Kosovën, në pikën kufitare në Vërmicë maunet me mallra nuk po lejohen të hyjnë në Kosovë pa iu nënshtruar procedurave të dezinfektimit, kostoja e të cilës është 22 euro. Sipas vendimit të qeverisë së kryeministrit në detyrë Albin Kurti, marrë një d...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Buzëqeshja nuk i është larguar, por pas deklaratave të fundit, Al Bano nuk mund të kthehejë më njërin nga kuajt e luftës botërore. “Lumturia”, në të kundërt kumbon me ngjyrë plumbash, jo aktivitet artistik dhe mospjesm...

Harry Potter vazhdon me surpriza, ashtu siç tregon edhe JK Rowling, nga ku ka nisur edhe shkrimin e librit të famshëm. Fansat ngelen të habitur, pasi prej vitesh mendonin se “Edinbourg mund të jetë edhe qyteti i lindjes së sagës së librit”. ...

Në Britaninë e Madhe nuk është akoma e mundur të shkosh në sallon për të prerë flokët. Por mund të merret treni dhe të shkohet në Paris për t’u rregulluar disi nëse edhe portofoli ta lejon. Rregullat për shkak t&eu...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Ja çfarë thonë ekspertët që duhet të bëni nëse dilni në dyqan ushqimesh për të bërë pazarin gjatë pandemisë koronavirus. A është e sigurt të blini në një dyqan ushqimesh? Ditët e shëtit...

E kritikuar për keqmenaxhimin e krizës në një Britani të goditur rëndë nga koronavirusi, qeveria e vendit po akordon miliona për gjetjen e një vaksinë kundër virusit Covid-19. Britania vazhdon të udhëheqë përgjigjen ndë...

Duhet të jemi të kujdesshëm, sepse po vjen vala e dytë. Zyrtari i lartë i Organizatës Botërore ka lëshuar një tjetër thirrje për pandeminë. Vendet europiane mund të përballen me një valë të dytë vdekjeprur&eu...