Banner

Politikë

Post

Princ Leka II, me studentët: rifitimi i ndërgjegjes qytetare përmirëson realitetin në vend

e Martë 11 Dhjetor, 2018

Princ Leka shprehu sot solidaritet me protestën e studentëve. "Një komb kurrë nuk mund të përparojë pa një arsim të konsoliduar dhe me standarte të larta", shkruan ai në Facebook. Ai flet për rifitore të ndërgjegjes së duhur dhe të motivuar për të përmir&...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Pedagogu Albert Nikolla, duhet të krijohet përfaqësi

e Martë 11 Dhjetor, 2018

Pedagogu Albert Nikolla nga Report Tv ka folur mbi protestën e studentëve, që po zhvillohet për të tetën ditë radhazi. Nikolla u ndal fillimisht tek mungesa e koordinimit të studentëve për të krijuar një përfaqësi, duke e cilësuar më tej protestën si të marr&...

Post

Djali i Azem Hajdarit në protestë bashkë me FRPD

e Martë 11 Dhjetor, 2018

Djali i vogël i Azem Hajdarit (i cili mban emrin e të atit) ka dalë në protestë bashkë me FRPD. Duke folur për mediat, Azemi ka bërë thirrje për përplasje fizike me qeverinë. Theksojmë se PD dhe LSI kanë uzurpuar protestën e studentëve dhe po e përdorin atë p&...

Post

Protesta sot (foto album)

e Shtunë 8 Dhjetor, 2018

Banner

Botë

Post

Ja si kriza ekonomike po i shpëton jetën grekëve

e Enjte 6 Dhjetor, 2018

Kur nuk ke lekë nuk shëtit me makinë, nuk del mbremjeve, dhe po nuk i bërë këto nuk rrezikon jetën. Numri i vdekjeve nëpër aksidentet rrugore është në rënie, konfirmon Instituti i Shëndetit Publik të Kolegjit Amerikan të Athinës (IPHACA). Viktimat në rrugë janë përgjysmuar, sipas statistikave. Arsyet pse janë: reduktimi i numrit të përgjithshëm të automjeteve, ndryshi...

Bashkimi Europian

Marrëveshja e rënë dakord me Londrës dhe Brukselit për “Brexit”-in, ishte lënë të votohej të martën në Parlamentin britanik, por duket se numrat e kartonëve kundër këtij plani, ku deputetë të partisë s&e...

Kjo javë u mbyll me një vëmendje të veçantë ndaj Brukselit dhe protestave të banorëve të Astirit. Ndërsa të parat po vazhdojnë ende, megjithë përpjekjet e Bashkisë për ti siguruar një banesë sociale, në ...

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca bën me dije se një zyrtar i Europol do të jetë tashmë në Policinë e Shtetit nga janari i 2019. Soreca tha se lufta kundër krimit është prioritet për BE dhe se bashkëpunimi ...

Biznes

Post

Rruga e Lumit të Vlorës: loti i parë drejt përfundimit

e Mërkurë 7 Nëntor, 2018

Ndërkohë që Fondi Shqiptar i Zhvillimit po kryen proçedurat e prokurimit të Lotin II dhe III, ditën e premte përfundon hedhja e shtresës së parë të asfaltit në Lotin I të kësaj rruge

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar tetër sarkofagë mumjesh prej guri, në një zonë rreth 25 milje në jug të kajros në Egjipt. Ministria e Antikitetit ka deklaruar se “mumjet datojnë nga periudha e vjetër 664-332 P.K dhe janë ...

Projekti për rehabilitimin e Memorialit të Skënderbeut po merr çdo ditë e më shumë formë të plotë. Puna për rikonstruksionin e Memorialit të Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu po vazhdon me ritme të shpej...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Nesër, datë 2 dhjetor 2018, hyn në fuqi vendimi për ndalimin e importit të automjeteve të përdorura që janë prodhuar para vitit 2009. Drejtoria e Përgjithshme e Doganave risjell në vëmendje kategoritë për të cilat do t&eum...

Shpesh herë jemi të pushtuar nga dhimbja apo momente plogështie si trishtimi i përditshëm dhe preokupimet po të përditshme. E vetmja mënyrë për të rikarikuar energjitë është largimi për pak nga këto probleme. Zgjidhja &l...

Post

Fërgesë makaronash napoletane

e Premte 26 Tetor, 2018

Për gjashtë persona duhen: 400 gr makarona, 6 vezë, 80 gr proshutë e grirë, djath provolone valpadana (një lloj djathi italian, por ju mund të përdorni dhe të tjerë), 50 gram djath të grirë (peccorino gratugiato), vaj ulliri, kripë, pi...