Banner

Politikë

Post

Rama, letër të tretë publike Lulzim Bashës

e Premte 24 Maj, 2019

Zoti Kryetar, kjo letër e tretë po shkruhet pas leximit të mesazhit Tuaj drejtuar dje qytetarëve, si përgjigje me spond ndaj letrave të mia në adresën Tuaj për t’u ulur në Tryezën e Dialogut. E para gjë që mendova duke lexuar atë përmbledhje akuzash Tuajat ndaj m...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

I papranueshëm sulmi ndaj vetingut, askush nuk është mbi ligjin

e Premte 24 Maj, 2019

Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Europian dhe Shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM), Genoveva Ruiz Calavera ka publikuar sot një OP-ED ku thekson se, “BE-ja dhe SHBA-ja janë plotësisht të përkushtuara që të vazhdojë ta mbështesë...

Post

OSBE/ODIHR gati misionin për zgjedhjet në Shqipëri

e Premte 24 Maj, 2019

Një mision i OSBE/ODIHR po zhvillon një vizitë në Shqipëri në përgjigje të ftesës së bërë nga qeveria shqiptare, për të vëzhguar zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore dhe në përputhje me mandatin e OSBE/ODIHR-it. Anëtarët e këtij Misio...

Botë

PostEdison Myrtezai

Tërmeti 8.0 ballë shkund perunë

e Diel 26 Maj, 2019

Një tërmet i fuqishëm me magniturë 8 ballë sipas shkallës Rihter, ka goditur pjesën veriore të perusë. Lëkundjet nisën rreth orës 2.41 minuta të mëngjesit me epiqendër 158 milje në juglindje të qytetit verior Yurimaguas. Qendra amerikane sizmiologjike, raporton se tërmeti ka ndodhur në thellësinë e 71 miljeve, i cili klasifikohet si thellësi mesatare. Sa më afër kores së t...

Bashkimi Europian

DW: Zoti Hahn, në një intervistë të dhënë para ca kohësh e përshkruanit veten si zjarrfikës dhe arkitekt të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në Shqipëri të shtunën shpërtheu zjarri. në protestë Me cilat mj...

Franca ka bërë një hap më afër propozimit të Shqipërisë për integrim në Bashkimin Europian, megjithë kundërshtitë e opozitës franceze. Kryetari i Partisë Republikane në Francë, Laurent Wauquiez, u shpreh për me...

Imazhi aktual i Shqipërisë e vështirëson shumë një vendim pozitiv pro negociatave. Në një intervistë ekskluzive me Deutsche Welle-n, komisioneri i zgjerimit, Johannes Hahn, thotë se imazhi që lë një vend ka ndikim shumë të ma...

Biznes

Post

SHBA rrit numrin e vizave për punë sezonale

e Martë 14 Maj, 2019

Administrata e Trump ka miratuar të shtoj dhe 30 mijë viza pune sezonale për vitin 2019, ka bërë më dije Departamenti i Sigurisë Kombëtare dhe Departamenti i Punës. Kjo shtesë i bashkëngjitet numrit ekzistues të vizave të vëna në dispozicion për këtë vit. Viza e punës, e cila lejon punëdhënësit të punësojnë persona të huaj përkohësisht në sektor jo b...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Episodi final i serialit më të famshëm të kohëve të fundit Games of Thrones i lë fansat e zhgënjyer. Kompania që HBO ka vendosur që me këtë rast të aktivizojë shërbimin Bark.com me pagesë, 45 Euro në orë. T&eum...

Jonida Maliqi me “Ktheju tokës” ia ka dalë që të kalojë në finalen e Eurovision, duke u kualifikuar pas performancës së shkëlqyer në mbrëmjen e dytë të këtij eventi ndërkombëtar të muzikës. Jonid...

Mevlan Shanaj erdhi fiks në orar, i relaksuar dhe spontan. Ka ruajtur sharmin e dikurshëm, stilin. E kishim lënë për një intervistë, tek restorant Amici MIEI në Tiranë. Intervista nuk kishte sesi të mos ishte dhe mbi filmin, por me një artist t&...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Një mjek francez akuzohet se helmuar 24 pacientë gjatë ndërhyrjeve kirurgjikale, që të mund të tregonte kështu aftësitë e tij jetë-shpëtuese dhe të cilësohej si hero. Anestezisti Frederic Pechier, akuzohet se ka injektuar doza t&e...

Kur keni shenja të bardha në formë gjysëm hëne tek thonjtë tuaj është shumë e rëndësishme dhe duhet të keni kujdes të mos e dëmtoni. Kjo gjysmë-hënë ndryshe quhet edhe lunula (në gjuhën latine: Hën&eu...

Me lindjet që bien dhe njerëzit që ikin, popullsia e Shqipërisë po vijon tkurrjen në mënyrë dramatike. Të dhënat e INSTAT për tremujorin e parë tregojnë se shtesa e popullsisë ishte më e ulëta të paktën në...