Banner

Politikë

Post

PD denoncon telefonatën e Veliajt: ''mbuloi gjurmët'' pas ngjarjes në Kopshtin 14

e Premte 17 Gusht, 2018

Në një deklaratë për mediat, deputeti i PD, Gent Strazimiri tha sot se Veliaj urdhëroi zhdukjen e çdo gjurme kriminale në shpërthimin e bombulës së gazit në çerdhen 14. Strazimiri shprehet se ngjarja skandaloze e shpërthimit të gazit në një çerdhe të Tir...

Post

Spaho, ja si Veliaj rriti taksat

e Enjte 9 Gusht, 2018

“Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka vendosur të fusë dorën edhe më shumë në xhepat e qytetarëve të kryeqytetit dhe t’i grabisë ata duke përdorur si mburojë fëmijët dhe shkollat”, deklaroi sot këshilltari Bashkiak i PD-së, Mateo ...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Priten reshje lokale shiu gjatë orëve të pasdites

e Premte 17 Gusht, 2018

Vranësira në mesditë dhe në orët e pasdites. Sipas shërbimit meteorologjik ushtarak, në mesditë parashikohen reshje shiu lokale me intensitet të ulët lokalisht dhe kohë afatshkurtër mesatar, në formë të izoluar, kryesisht në qendër e Jug, shoqëruar me shtr&e...

Post

Mirëmëngjes nga Policia e Shtetit! Këtë verë...

e Enjte 16 Gusht, 2018

Policia e Shtetit vijon fushatën sensibilizuese, përmes së cilës synon të afrojë më shumë qytetarët me policinë. Në këtë drejtim, përmes një postimi në FB, Polica e Shtetit njofton se këtë verë janë regjistruar në Aeroportin “Nën&eu...

Botë

Post

Pas tragjedisë së Italisë, Franca mbyll 7 ura

e Enjte 16 Gusht, 2018

Në 12 000 urat e menaxhuara nga shteti francez, një e treta kanë nevojë për riparime, sipas një raporti që do të kishte mbetur në harresë nëse nuk do të kishte rënë ura “Morandi” në Gjenovë. Sipas medias franceze, që citojnë këtë raport, në shumicën e rasteve bëhet fjalë për riparime të vogla me qëllim parandalimin e shfaqjes së problemeve stru...

Bashkimi Europian

Eurokomisioneri Johanes Hahn filloi sot një tur ballkanik, fillimisht në Shkup e më pas në Tiranë. Në qëndër të takimeve që do të ketë përfaqesuesi i Brukselit do të jetë proçesi i negociatave, që këto dy ven...

Pak ditë para largimit nga Shqipëria, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu, dhe Ambasadorja e Bashkimit Evropian në Shqipëri, Romana Vlahutin, organizuan një pritje të posaçme në rezidencën e BEsë në Tiran&e...

Organizata Friedrich Ebert organizoi sot një tryezë të rrumbullakët me temë: “Çfarë e pret Shqipërinë pas konkluzioneve të Këshillit të BEsë për çështjet e përgjithshme: Pritshmëritë dhe detyrat"...

Ekonomi

Post

Shkeljet, 443 biznese nuk deklaruan punonjësit

e Premte 17 Gusht, 2018

Janë 2,792 punonjës të cilët janë futur në skemën e kontributeve, pasi bizneset u konstatuan me shkelje. Lajmi u konfirmua nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve. Ajo ka marrë një planë masash në kuadër të sezonit turistik, është edhe garantimi i respektimit nga ana e tatimpaguesve të detyrimit për të regjistruar të gjithë punonjësit e angazhuar në biznes, me kohë të plo...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Dua Lipa ka arritur famë ndërkombëtare dhe tani mund të realizojë dëshirat e familjes së saj. Ajo do të organizojë një koncert gjigant në Prishtinë, së bashku me emra të njohur të muzikës që do i japë shumë...

Post

Dikush po mendon të shembet Galeria?

e Mërkurë 18 Korrik, 2018

Lajmin e dha para disa ditësh Ministrja e kulturës Mirela Kumbaro. Galeria kombëtare e arteve ka nevojë të riorganizohej. Kumbaro u shpreh se Galeria do të marrë emrin e Muzeut të arteve të bukura dhe se do të rehabilitohej. "Muzeu Kombëtar p&eu...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Janë gjobuar dhe iu është pezulluar aktiviteti tre restoranteve në Jalë, për shkak të kushteve të rënda higjenike. Frigoriferë të vjetër të papastruar, kuzhinë jashtë standartit dhe ushqime të papastra që i servires...

Oksigjeni është baza e gjithë jetës bimore dhe shtazore. Është ushqyesi ynë kryesor, i nevojshëm nga çdo qelizë, në çdo sekond të ditës. Pa të ne nuk mund të çlirojmë energjinë ushqimore që drej...

Park japonez në Shqipëri! Idea e cila ka bërë dhe xhiron e botës, është ndalur në Korçë. Punimet kanë filluar dhe parku po merr formë. Afër këtij parku po ndërtohet dhe kopshti i parë urban në Shqipëri. Kopsh...