Banner

Politikë

Post

Xhaçka në Mbretërinë e Bashkuar: Trajnimi dhe arsimimi i lidershipit ushtarak shqiptar në Angli

e Mërkurë 20 Qershor, 2018

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka zhvilloi një vizitë dyditore në Mbretërinë e Bashkuar me ftesë të homologut të saj britanik Gavin Williamson. Gjatë qëndrimit të saj në Londër, ministrja Xhaçka u takua edhe me ministrin për Evropën dhe Amerikat, sir Alan Dunca...

Banner

Sport

Post

Aktualitet

Post

Deputeti socialist në gjendje të rëndë në spital

e Martë 19 Qershor, 2018

Deputeti i Partisë Socialiste Paulin Sterkaj ndodhet në gjendje të vështirë shëndetësore. Deputeti Stërkaj ndodhet në QSUT nën kujdesin e mjekëve pasi nuk është ndjerë mirë në mbledhjen e grupit. Ende nuk ka asnjë lajm për të....

Post

Çështja e teatrit drejt zgjidhjes? Propozimi i ri i bashkisë Tiranë

e Hënë 18 Qershor, 2018

Në tryezën e dytë të bisedimeve më artistët, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, shprehet optimist për arritjen e një kompromisi mbi ndërtimin e teatrit të ri. Propozimi flet për zhvillimin e zonës në një bashkëpunim më pronarët kufitarë...

Botë

Post

Bëri thirrje për grusht shteti, arrestohet deputeti grek

e Hënë 18 Qershor, 2018

Pas thirrjeve për grusht shteti është vënë në pranga ish deputeti i partisë së esktremit të djathtë "Agimi i Artë" në Greqi, Constantinos Barbarousis. Politikani u arrestua nga njësia anti terror në një banesë ku ishte fshehur, në verilindje të Athinës. Akuzat ndaj tij janë të rënda. Ai akuzohet për tradheti të lartë, pasi të premten bëri thirrje për grusht ...

Bashkimi Europian

Dhe pse disa media e paraqitën si një 'jo' të Danimarkës, qeveria e vendin nuk është shprehur. Anëtarësimi i Shqipërisë në Unionin europian duhet të presë reformen në gjyqsor. Nga 800 gjyqtarë që janë aktualisht, ...

Jemi përballë një "katastrofe" emigratore "e ngjashme me atë që ndodhi në vitin 2015" (...) "nuk mund të presim më"...duhet një përgjigje e përbashkët nga ana e Bashkimit europian. Këto janë fjalët e Kancelarit austriak Seb...

Ministri i brendshëm Fatmir Xhafaj takon homogolun e tij grek në Bruksel Dimitris Avramopoulos. Palët folën për krijimin e qendrës rajonale të përbashkët për bashkëpunim policor, si një prej instrumentave që përdorën pë...

Kronikë

Post

1200 Euro për të shkuar në Itali, kapen në kufi

e Shtunë 16 Qershor, 2018

Policia ka arrestuar sot dy shtetas shqiptar, për "dhënie ndihme në kalim të paligjshëm të kufirit". Katër pakistanezë po tentonin të kalonin kufirin e Kakavijës në tentativë për të kaluar në vendet e Bashkimit europian (Itali). Dy shqiptarët u kishin marrë nga 120...

Post

Digjet kisha katolike e Durrësit

e Mërkurë 6 Qershor, 2018

Post

Policia nuk e mbrojti Xhuljetën

e Mërkurë 13 Qershor, 2018

Vajza e vrarë para disa ditësh në rrugën Don Bosko, Xhuljeta Cuni e pat denoncuar në Polici të riun për përndjekje. Lajmi u pohua sot në një komunikatë për shtyp, nga Drejtoria e policisë së Tiranës. Rastet për përndjekje në zyrat e policisë janë t&e...

Post

Depresioni vret 44 vjeçarin

e Enjte 7 Qershor, 2018

Ekonomi

PostDoriana Metollari

Si do të punësohen shqiptarËt? Flet eksperti Yehuda Hamovitz

e Enjte 31 Maj, 2018

Qeveria shqiptare, nën mbikëqyrjen e disa anëtarëve të komisionit të ekonomisë, ka nisur një proces të reformimit të politikave publike të punësimit. Me këtë qëllim janë kontraktuar disa ekspertë ndërkombëtarë për të sjellë dhe eksperiencën e vendeve të zhvilluara. Dr.Yehuda Hamovitz ka folur për SCAN duke paraprirë konferencën e datës 1 Qershor ku dhe...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Pёr fansat dhe lexuesit e letёrsisё real-romantike dhe jo vetëm, njё tjetër roman qё u kushtohet femrave shqiptare tё periudhёs sё tranzicionit tё brishtё demokratik. Me kёnaqёsinё time tё rrallё pёr tё ndarё me ju emocionet dhe mesazhet e njё rrёfimi thellësisht r...

Në listën e 25 grave dhe vajzave më me influencë në Britani është dhe një shqiptare, Dua Lipa. Renditjen e bëri revista Vogue. Në krah të saj janë emra si Meghan Markel, dukesha e Sussex, JK Rowling, Amal Clooney. Lista përshfin emra...

Më 19 maj GUS Albania organizoi një sesion të hapur diskutimi me Prof. Luigi Berlinguer, ish Eurodeputet dhe ish Ministër i Arsimit në Itali, dhe Ambasadorin italian në Shqipëri Alberto Cutillo, me titull "Marrëdhëniet Shqiptaro-Italiane në një ...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Cilësi Jete

Të prindërosh me emocione pozitive

Post

Zona e sigurisë, si të dalim?

e Martë 5 Qershor, 2018

nga Doriana METOLLARI