Banner

Politikë

Post

BE nuk toleron politikanë të lidhur me krimin

e Premte 21 Shtator, 2018

“Shqipëria e humbi shansin e integrimin në BE sepse politika është e lidhur me krimin, por opozita e ka zgjidhjen, Vetingu i politikanëve”, tha sot kryetari i partisë Demokratike, Lulzim Basha i cili mori pjesë në konferencën me temë “Çfarë e mban Ballkanin jashtë ...

Post

Maas sot në Tiranë: ''Europa nuk mund të ndahet në rajone gjeografike, për ne ka vetëm një Europë''

e Mërkurë 19 Shtator, 2018

Ministri i Jashtëm gjerman mbërrin të mërkurën ( 19.09.2018 ) në Tiranë, për një vizitë zyrtare në kuadër të një turi ballkanik, të nisur në fillim të kësaj jave në itinerarin Bukuresht - Shkup- Tiranë - Athinë. Burime zyrtare nga Ministria e Ja...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Arrestohet piloti i dehur në bordin e avionit të kompanisë Blu Panorama

e Hënë 24 Shtator, 2018

Pasagjerët, pjesa më e madhe e tyre shqiptarë, u nisën pesë orë me vonesë, për shkak të një incidenti që askush nuk do ta kishte menduar. Një prej pilotëve të avionit kishte konsumuar sasi të madhe alkooli. Burri, një spanjoll 47 vjeç, ishte parë i dehur n...

Post

Gjykata jep masën e sigurisë 'arrest me burg' për Safet Bajri, transferohet në Tiranë

e Hënë 24 Shtator, 2018

Gjykata e Shkodrës dha masën e sigurisë "arrest me burg" për Safet Bajrin e arrestuar më 22 shtator si pjesë e grupit kriminal "Bajri". Bajri mbërriti në gjykatë paraditen e sotme për tu njohur me dosjen dhe akuzat e shtetit belg. Më pas në orën 14:00 do të sillet në Tir...

Banner

Botë

PostEdison Myrtezai

150 trupa të mbyllur brenda makinës frigoriferike gjenden në Meksikë

e Diel 23 Shtator, 2018

Që prej dy javësh, banorët e Tiaquepaque në Meksikë, kanë nisur të ankohen për shkak të erës së rëndë që vjen nga një zonë në periferi të qytetit. Policia pas hetimit të kërkesës së banorëve, ka zbuluar se era e keqe vinte nga një maune frigoriferike në të cilën ndodheshin brenda plot 150 trupa. “Diçka nuk shkonte teksa në mënyrë t...

Bashkimi Europian

Duhet të përcaktojmë në mënyrë përfundimtare përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor pasi përndryshe, të tjerët do të marrin përsipër detyrën për t’u dhënë formë fqinjëve tan&eum...

Vende të ndryshme nga Bashkimi Europian po hedhin idenë e ndryshimit të kufirit mes kosovës dhe serbisë. Propozimi është diskutuar në mbledhjen e ministrave të jashtëm të mbajtur në Vjenë këtë të premte, ndërkoh&eum...

Mesatarisht në BE, shtetasit europianë shpenzuan rreth 336 euro për pushime gjatë vitit 2016, ku letonët dhe rumunët shpenzuan më pak nga të gjithë, respektivisht 107,62 euro dhe 124,76 euro, sipas të dhënave të publikura sot nga Eurostat. ...

Ekonomi

Post

Cipras: Front i dyfishtë kundër ekstremit të djathtë dhe neoliberalizmit

e Enjte 20 Shtator, 2018

Na nevojitet një front i dyfishtë kundër ekstremit të djathtë, racizmit dhe intolerancës si dhe kundër neoliberalizmit dhe masave shtrënguese që i ushqejnë ato dhe për këtë arsye, ne duhet të krijojmë partneritetin më të gjerë të mundshëm progresiv në Europë, mes së majtës, socialdemokratëve dhe ekologjistëve, deklaroi kryeministri grek, Aleksis Cipras gjatë nj...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Sot kemi një personazh shumë të veçantë. Ai është një djalë i ri, i talentuar, 28 vjeç dhe vjen në galerinë FAB, e cila çel këtë vit sezoni e ri me një ambient të rikonstruktuar, me ekspozitën e tij t&eum...

Numri i ri i revistës italiane Focus Storia Wars i kushtohet heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu. Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka publikuar në “Facebook”, një foto nga revista italiane ku flitet për heroin tonë komb&e...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Pas akuzave të bëra nga Partia demokratike se mungonin në spitale ilaçet e të sëmurëve më hemofili, Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” (QSUT) informoi sot se natyrisht kjo nuk ishte e vertetë. Rreth 300 pacientë me he...

Post

Thekra

e Mërkurë 29 Gusht, 2018

nga Brunhilda Cela

Standardi i gatimit nëpër restorante është ende problem në Shqipëri, sidomos në stinën e verës, kur helmimet nga ushqimet janë ende një problem evident. Autoriteti kombëtar i ushqimit ka vijuar fushatat e tij të kontrollit nëp&eum...