Banner

Politikë

Post

Rama koment për prishjen e kompleksit të vjehrrit të Bashës: Do ta bëja 1000 herë po të kthehesha 1000 herë

e Martë 16 Janar, 2018

I ftuar në një studio televizive kryeministri Rama i është përgjigjur disa pyetjeve dukë hedhur dritë mbi çështjet më në zë jo vetëm për situatën politike por gjithashtu për shqetësime të ndryshme që ka sot vendi. Në lidhje me temën më t&...

Post

Seanca e parë për 2018 nis me debate, PD bllokon sërish foltoren

e Martë 16 Janar, 2018

Ditën e djeshme ka nisur sesioni i ri parlamentar. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi ka përshëndetur të gjitha grupimet parlamentare për miratimin me konsensus të disa reformave. “Mbyllëm një sesion ku gjatë tij u zhvillua një debat kuvendor plot 135 orë, nga të cilat 53 orë...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Vritet me armë zjarri kreu i serbëve të kosovës Oliver Ivanoviq

e Martë 16 Janar, 2018

Oliver Ivanoviq, kreu i lëvizjes qytetare "Liria, demokracia, drejtësia", është vrarë më armë zjarri, sot para zyrës së tij. Lajmin e konfirmoi për mediat burime pranë zyrës së tij. Mendohet se ai ka marrë katër plumba në trup, dhe ka ndërruar jetë pak pasi ka...

Post

Testim me shkrim dhe fizik efektivë të policisë së burgjeve, ja pyetjet

e Martë 16 Janar, 2018

Efektivët e policisë së burgjeve do ti nënshtrohen provimit me shkrim por gjithashtu edhe fizik. Rreth 3000 efektive iu duhet ti nështrohen këtyre testeve për të mbajruer postin që kanë momentalisht. Kështu në testimin me shkrim përfshihen 12 pyetje, ndërsa në testimin fizik...

Banner

Botë

Post

Vdes Dolores O'Riordan, këngëtarja e Cranberries, zëri simbol i viteve ‘90

e Martë 16 Janar, 2018

Një lajm i hidhur u shpërnda këtë mëngjes në lidhje më këngëtaren e grupit irlandez "The Cranberries". Ajo ndërroi jetë në moshën 46 vjeçare. Këngëtarja e grupit irlandez The Cranberries ishte në Londër për një seancë të shkurtër regjistrimi. Nuk ka detaje më të detajuara për këtë moment, ndërsa anëtarët e familjes janë shkatërruar...

Bashkimi Europian

Ditën e djeshme Forumit Rinor Eurosocialist ka festuar ditëlindjen e gjashtë të saj. I pranishëm në ceremoninë në këtë kuadër, kryeministri Edi Rama nuk nguroi të sulmojë patitë opozitare. Pak ditë para prostestës së...

Integrimi i Ballkanit Perëndimor do të jetë në prioritetet e 2018tës. Shefja e Diplomacisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini, thotë se janë të mbartura që nga viti i kaluar. ”Nuk ishte një vit i lehtë për Balkanin. I...

Një një status në twitter, presidenti i Këshillit Europian, tha se krerët e BE pajtohen që të kalojnë në fazën e dytë të bisedimeve Brexit. Ai uroi gjithashtu kryeministren e Britanisë Theresa May, për këtë arritje. K&...

Kronikë

Post

Arrestohet punonjësi i policisë për korrupsion

e Martë 16 Janar, 2018

Një efektiv i policisë rrugore të Tiranës është vënë në pranga për akuzën e korrupsionit pasiv. Efektivi Arjan Meça, me detyrë trup shërbimi në Sektorin Inter-urban, është arrestuar nga Strukturat e Drejtorisë së SHÇBA. Ky punonjës policie ...

Post

Krimi trondit Vlorën, vrasje e dyfishtë mes të rinjsh

e Martë 16 Janar, 2018

Një ngjarje e rëndë ka nddhur në fshatin Gjormë në qytetin e Vlorës. Dy të rinj kanë gjetur vdekjen pas një konflikti që kanë pasur prej kohësh. Mësohet se viktimat janë shtetasit Mariglen Memaj, 32 vjeç dhe Artion Shenaj, 37 vjeç. Ky i fundit i sapo dalë ...

Ekonomi

Post

Euro arrin në nivelin më të lartë që prej qershorit të 2017

e Martë 16 Janar, 2018

Që prej qrshorit të 2017 euro ka arritur në nivelet e saj më të ulëta duke u nënvkerësuar për çdo muaj. Por kjo javë ka sjellë ndrhyshim përsa i përket këmbimit valutor. Monedha vendase është dobësuar sot përkundrejt euros, e cila ka shënuar nivelin më të lartë të këmbimit që prej 8 muajsh. Euro këmbehej sot me 133.92 lekë, duke e nisur javën me 0.41 ...

Hermes IT

Il premier albanese Edi Rama ha sostituito tutti i prefetti delle 12 regioni albanesi. Le nuove nomine erano state già annunciate in un incontro che Rama aveva organizzato a Valona. Subito dopo, in una riunione del Governo, il Premier ha firmato la loro immediata sostituzione. “Avremo u...

L’estate appena lasciata alle spalle ci ha mostrato un’Albania accogliente, lanciata per diventare un’apprezzata meta turistica nel Mediterraneo, favorita da un paesaggio stupendo, un clima favorevole, prezzi competitivi e strutture di accoglienza in progressivo miglioramento. Ad a...

Kulturë

Dita e sotme shënon një ngjarje mjaft të rëndësishme për popullin amerikan. 15 janari i këtij viti shënon 89 vjetorin e lindjes së Martin Luter King. Në këtë përvjetor ashtu sikurse edhe në të kaluarat, përkujtohen nat...

E premtja e kësaj jave nisi me një lajm të hidhur për kulturën shqiptare. Mjeshtri i madh i valleve shqiptare Rexhep Çeliku, u nda nga jeta në moshën 63-vjeçare. Prej kohësh ai vuante nga një sëmundje e rëndë. Sot Çelik...

Kujtime dhe realiteti i jetës shqiptare dhe asaj të huaj, janë përmbledhur në një ekspozitë për artëdashësit korcarë. Gazetari dhe fotografi korcar Roland Beqiraj, ka pritur ditët e para të këtij viti për t’I dhuruar ...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Humbja e peshës është ende tepër sfiduese për shumicën e njerëzve, siç dëshmohet nga epidemia gjithnjë në rritje e obezitetit. Sipas statistikave të fundit për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, më shumë se dy...

Post

Ja kurat për virozat e stinës

e Shtunë 16 Dhjetor, 2017

Dimri i ftohtë sjell edhe virozat e shumta. Gripi e cila është sëmundja që nuk lë njëri pa prekur gjatë kësaj periudhe është kaq torturuese për të gjithë. Duke vijuar me kollën, dhimbjen e fytit, bajameve, temperaturën a...

Të hahet djathë çdo ditë (rreth 40 gramë në ditë) mund të ndihmojë në parandalimin e sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Kjo është sugjeruar nga një studim i Li-Qiang Qin nga Universiteti i Soochoë në Kin&...