Banner

Politikë

Post

Komisioni europian publikon sot ''paketën e zgjerimit''

e Shtunë 17 Mars, 2018

Më 17 prill, Komisioni Europian do të publikojë "paketën e zgjerimit", e cila, sipas burimeve nga BE, pritet të njoftojë dorëzimin e rekomandimeve në Këshillin Europian për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë, raporton ANSA. Pikërisht lidhur me perspektiv&e...

Post

Ndihma ekonomike e dërgon debatin në Kuvend

e Enjte 15 Mars, 2018

Kryeministri Rama dhe kryetari i PD-së kanë debatuar lidhur me heqjen nga skema e ndihmës ekonomike e mbi 20 familjeve të varfra shqiptare. Rama shprehet i vendosur për të çuar para reformën e ndihmës ekonomike që ai e quaj një reformë të vonuar për më shumë se &cc...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Era e fortë shkakton një të vdekur në Vlorë

e Shtunë 17 Mars, 2018

Një i vdekur dhe dhjetra dëme materiale në automjete dhe banesa janë shënuar në të gjithë vendin e vecanërisht në Vlorë për shkak të motit të keq. Era e fortë me rreth 96 km në orë ka rrëzuar një vetrate xhami në katin e dytë të një pa...

Post

'Shqipëri-Kosovë pa doganë kur të jenë në BE'

e Shtunë 17 Mars, 2018

Kufiri shqipëri-Kosovë do të jetë pa dogana vetëm kur këto dy vende të jenë anëtare të Bashkimit Europian. Deklarata vjen nga shefja e delegacionit të BE në Tiranë Romana Vlahutin, e cila inspektoi pikën e kalimit kufitare të Morinit. Sa i përket çeljes së n...

Banner

Botë

Post

Zgjedhjet në Rusi, Putin kërkon mandatin e katërt

e Diel 18 Mars, 2018

Në Rusi janë hapur sot qendrat e votimit për zgjedhjet presidenciale, ku Vladimir Putin kërkon një mandat të katërt. Votimi filloi në lindjen e largët ruse rreth orës 20 të së shtunës dhe u hap nëntë orë më vonë në Moskë. Rezultatet e para pritet të dalin mbrëmjen e sotme. Putin ka qenë udhëheqësi dominant i Rusisë që nga viti 1999, ose si president apo krye...

Bashkimi Europian

“Tre shtetet balltike Lituania, Letonia dhe Estonia, kanë shifrën më të lartë të krimeve në Europë”. Kjo bëhet e ditur nga një studim i Eurostatit i publikuar në ditën europiane dedikuar viktimave të krimit. Të dhë...

Britania e Madhe kërkon marrëdhënie të ngushta ekonomike me BE edhe pas Brexit. Kryeministrja britanike, Theresa May deklaroi se marrëdhenie të tilla janë edhe në interesin e vetë BE-së. Shefja e qeverisë britanike e përjashtoi pjesëma...

Me forcimin e strukturës së saj të komandimit dhe të forcave të armatosura, NATO-ja reagon para së gjithash ndaj politikës së Rusisë, që perceptohet si politikë agresive. Që prej krizës së Ukrainës dhe aneksimit të Krime...

Kronikë

Post

Edhe 2 agjentë amerikanë, goditet grupi që trafikonte emigrantë drejt SHBA

e Shtunë 17 Mars, 2018

Nje megaoperacion ku jane perfshire edhe agjente amerikane ka zbardhur skemen se si dergoheshin emigrantet shqiptare drejt SHBA, Kanadase dhe shteteve te tjera. Ky operacion ka vene ne pranga 39 persona, mes tyre edhe zyrtare te policise. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ka dale ne nje konference per shty...

Post

Vret kushëririn me sëpatë, arrestohet nga policia

e Shtunë 17 Mars, 2018

Vret me sëpatë të afërmin e tij, kapet dhe arrestohet në kohë rekord nga policia autori i ngjarjes. Strukturat policore të DVP.Vlorë kanë marrë njoftim se në fshatin Gumenicë, gjendet i pajetë rreth 500 m larg banesës së tij shtetasi A.V., 37 vjeç. Si rezultat i nj&e...

Ekonomi

Post

Taksa për shtëpitë, ndryshimet në përllogaritjet e saj

e Mërkurë 7 Mars, 2018

Rreth 4 miliardë e 879 milionë Lekë ka arkëtuar buxheti i shtetit gjatë vitit 2017, nga mbledhja e taksës për shtëpitë, e cila faturohet nga pushteti vendor. Ekspertët thonë se në krahasim më vitin 2016, kjo taksë ka pësuar një rritje prej 201 milionë Lekë. Sipas statistikave zyrtare të Ministrisë së financave gjatë 10 viteve të fundit arkëtimi është rritur 4 herë...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas Londrës, mori pjesë sot në promovimin e librit “New State, Modern Stateman”, në Paris, organizuar nga Akademia Diplomatike Ndërkombëtare në Francë.

 Në promovimin e librit “New S...

Gruaja e Colin Firth pranon se ka pasur një marrëdhënie me një italian, të cilin e akuzon për kërcënim. Livia Giuggioli, 48 vjeçe, një producente filmi, e martuar me aktorin fituese të Oskarit në vitin 1997, nxiti një hetim në ...

Ashtu siç pritej filmi romantik “The shape of water” mori numrin më të madh të trofeve në edicionin e 90-të të ndarjes së çmimeve kinematografike Oscar. Lista e plotë e trofeve Oscar: "The shape of water" mori katër trofe si ...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Pavarësisht kohës së ftohtë dhe dimrit të zymtë, Finlanda është vendi më i lumtur në botë, sipas raportit më të fundit nga Kombet e Bashkuara. Vendi nordik është në krye të listës së 156 vendeve më t&...

Ushqimi i shëndetshëm është një nga faktorët kryesor për jetë të gjatë. Por, janë disa ushqime që janë të mira për shëndetin tuaj të përgjithshëm, janë shumë të mira edhe për ngadal&eum...

Periudha që favorizon më shumë shfaqjen dhe zhvillimin e sëmundjeve alergjike është periudha e fëmijërisë së hershme, periudhë shumë e rëndësishme për një pjesë të madhe të sëmundjeve kronike alergjik...