Banner

Politikë

Post

Hahn, konfliktet ndërmjet vendeve nuk do të mbarten brenda BEsë

e Mërkurë 18 Korrik, 2018

Në takimin ndërmjet Eurokomisionerit Johannes Hahn dhe Presidentit të republikës Ilir Meta të gjithë u interesuan se çfarë u tha, sidomos në lidhje me paktin me Greqinë. Qeveria shqiptare dhe ajo e athinës po negociojnë në lidhje me të, dhe palët duken të gatshme p&...

Post

Problemet mes Athinës dhe Tiranës, gati marëveshja e re

e Mërkurë 11 Korrik, 2018

Një dokument i ri i partneritetit strategjik po bëhet gati të nënshkruhet ndërmjet Tiranës dhe Athinës. Lajmin e dha Kryeministri shqiptar Edi Rama në një intervistë për një agjenci londineze. "Ne po përballemi me një proçes të vështirë por absolutisht t&...

Banner

Sport

Post

Aktualitet

Post

Nënshkruhet marëveshja për personat e zhdukur gjatë periudhës komuniste

e Mërkurë 18 Korrik, 2018

Ministria e Brendshme nënshkroi sot marrëveshjen e bashkëpunimit ndërmjet Qeverisë shqiptare dhe Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (ICMP). Për Ministrinë e Brendshme nënshkroi zv.ministrja Rovena Voda ndërsa në emër të ICMP firmosi Matthew Holliday, drejtue...

Post

Anëtari i KED përballet me Vettingun, ja pasuria

e Mërkurë 18 Korrik, 2018

Gjykatësi i Apelit dhe anëtari i Këshillit të emërimeve në drejtësi Ervin Metalla i është nënshtruar sot proçesit të Vettingut. Dosja e tij gjykohet nga Valbona Sanxhaktari, Xhensila Pine, Entela Ciftja. Gjyqtari kishte marrë një kredi në vitin 2007, për shtëpi...

Botë

PostEdison Myrtezai

Shpërthejnë protestat në Irak. Mungojnë shërbimet thelbësore të jetës dhe elektriciteti

e Hënë 16 Korrik, 2018

Kryeministri iraken Haider al-Abasi i cili ndodhet në Bruksel me rastin e takimit të Natos mbi terrorizmin islamik, ka kthyer sytë nga Bassora me shpresën se prezenca e tij do të hapë rrugën e paqes në qytetin e rënduar nga lufta, nga ku prej një jave protestat edhe të dhunshme, kanë nisur të krijojnë probleme të shumta për shkak të mungesës së kushteve dhe shërbimeve më thelbësore sidom...

Bashkimi Europian

Eurokomisioneri Johanes Hahn filloi sot një tur ballkanik, fillimisht në Shkup e më pas në Tiranë. Në qëndër të takimeve që do të ketë përfaqesuesi i Brukselit do të jetë proçesi i negociatave, që këto dy v...

Pak ditë para largimit nga Shqipëria, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu, dhe Ambasadorja e Bashkimit Evropian në Shqipëri, Romana Vlahutin, organizuan një pritje të posaçme në rezidencën e BEsë në Tiran&e...

Organizata Friedrich Ebert organizoi sot një tryezë të rrumbullakët me temë: “Çfarë e pret Shqipërinë pas konkluzioneve të Këshillit të BEsë për çështjet e përgjithshme: Pritshmëritë dhe detyrat"...

Kronikë

Post

Ekzekutimi i çiftit në Shkodër, pista për përfshirje në një grup të rrezikshëm kriminal

e Martë 17 Korrik, 2018

Një prej pistave që po heton Policia në Shkodër, pas vrasjes së bujshme të ish efektivit të policisë Boran Bercana, 30, dhe bashkëshortes së tij Silvana Ndoci, 25, është ajo e përfshirjes në një bande të rrezikshme në veri. Mediat raportojnë se i ndjeri ka qen...

Post

Ekzekutimi i çiftit në Shkodër, fqinjët nuk dëgjuan gjë

e Martë 17 Korrik, 2018

Kanë folur për mediat komshijtë që u tronditën me tepër pas ngjarjes që ndodhi dje në mengjes në Shkodër. Njerëz shumë të mirë, familje e rregullt e pa probleme. "Të them të drejtën nuk kam dëgjuar asnjë zhurmë. Mesa di unë edhe komshijtë ...

Ekonomi

Post

Bashkimi Europian dhe Japonia nënshkruajnë marrveshjen tregëtare me miliarda dollarë

e Martë 17 Korrik, 2018

Është firmosur në Tokio marrveshja e ‘tregëtisë së lirë’ mes Japonisë dhe Bashkimit Europian, marrveshja me e madhe tregëtare mes të dyja palëve në fushën ekonomike me nënshkrimin e interesave të shumta politike dhe ekonomike. Marrveshja është firmosur nga presidenti i komisionit europian Jean-Claude Juncker dhe presidenti i këshillit europian Donald Tusk me kryeministrin japonez Shinzo Abe. ...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Post

Dikush po mendon të shembet Galeria?

e Mërkurë 18 Korrik, 2018

Lajmin e dha para disa ditësh Ministrja e kulturës Mirela Kumbaro. Galeria kombëtare e arteve ka nevojë të riorganizohej. Kumbaro u shpreh se Galeria do të marrë emrin e Muzeut të arteve të bukura dhe se do të rehabilitohej. "Muzeu Kombëtar p&eu...

Do të na mungojë të gjithëve Fadil Hasa. Pjesët me humor ku ai ishte protagonist, do të jenë në mendjen e të gjithëve, dhe pse ai u nda nga jeta mbrëmë në moshën 78 vjeçare pas një sëmundjeje të rënd&eum...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Post

Si ta mposhtim mërzitjen në verë?

e Shtunë 14 Korrik, 2018

Java e parë e verës mund të jetë e lumtur, ndërsa tek e dyta fillon mërzitja. Të vjen dëshira të kthehesh përsëri në shkollë, apo jo? Largojeni shpejt këtë mendim nga trutë, dhe dedikojini më tepër vemendje gje...

“Është natë e gjatë dhe e lodhshme, por ju papritur ngriheni dhe jeni totalisht zgjuar dhe jo në gjendje të flini përsëri? Kjo i ndodh thuajse gjithkujt, për shkak të problemeve të përditshme ose shëndetit personal. Cilat jan&eum...