Banner

Politikë

Post

Diplomaci ekonomike, Bushati takon krerët e dhomave të tregtisë

e Hënë 19 Mars, 2018

Biznesi dhe shteti. Si mund të promovojmë interesat ekonomikë të vendit, nëpërmjet diplomacisë ekonomike? Për këtë qëllim, Ministri për europën dhe punët e jashtme Ditmir Bushati pati sot një takim më krerët e dhomave të tregtisë për të koordi...

Post

''Tahiri'', fillon punën komisioni hetimor

e Hënë 19 Mars, 2018

Ka nisur punën sot Komisionit Hetimor për çështjen “Tahiri” i ngritur me kërkesë të opozitës dhe do të zgjasë gjashtë muaj deri më 5 shtator. Kryetari i Komisionit hetimor, Edi Paloka tha se “qëllimi i këtij komisioni është kontrolli i ligjshm&e...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Fleckenstein optimist për çeljen e negociatave në Prill

e Enjte 22 Mars, 2018

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein shprehet optimist për çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Gjatë një interviste për televizionin Klan, Fleckenstein thotë se Parlamenti Europian e mbështe...

Post

Anëtari i Kushtetueses përballet me Vettingun

e Enjte 22 Mars, 2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur sot seancën e parë të procesit të Vettingut, seancën dëgjimore me anëtarin e Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo me akuzë mungesë të burimit të pasurive. Kjo seancë është e para që zhvillohet në kuadër të Veting...

Banner

Botë

PostEdison Myrtezai

Zjarr i madh përfshin hotel Metro në Dublin. Nuk ka viktima dhe dëme në njerëz

e Enjte 22 Mars, 2018

Një zjarr i madh ka ndezur katet e sipërme të Metro Hotel në Dublin të irlandës. Hoteli dhe kompleksi i apartamenteve ndodhet në afërsi të aeroportit ndërkombëtar të dublinit në pjesën veriore të kryqeytetit. Të paktën 8 zjarrfikëse kanë luftuar me flakët për të shuar zjarrin. Brigada e Zjarrfikësve të dublinit ka thënë se deri tani nuk ka të dhëna për ...

Bashkimi Europian

Ministri i Brendshëm francez Gerard Collomb ka pritur në një takim zv.ministren e Brendshme, Romina Kuko, e cila shoqërohej nga Drejtori i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë Publike në Policinë e Shtetit, Gjovalin Loka. Kuko e njohu ministrin Collomb me...

“Shqipëria nuk po kërkon ndonjë dhuratë dhe asnjë favor që nuk e meriton. Po kërkojmë thjesht çeljen e negociatave sepse e meritojmë”, deklaroi sot në Bruksel kryeministri Edi Rama. Gjatë dëgjesës me grupin &ldquo...

“Tre shtetet balltike Lituania, Letonia dhe Estonia, kanë shifrën më të lartë të krimeve në Europë”. Kjo bëhet e ditur nga një studim i Eurostatit i publikuar në ditën europiane dedikuar viktimave të krimit. Të dhë...

Kronikë

Post

Edhe 2 agjentë amerikanë, goditet grupi që trafikonte emigrantë drejt SHBA

e Shtunë 17 Mars, 2018

Nje megaoperacion ku jane perfshire edhe agjente amerikane ka zbardhur skemen se si dergoheshin emigrantet shqiptare drejt SHBA, Kanadase dhe shteteve te tjera. Ky operacion ka vene ne pranga 39 persona, mes tyre edhe zyrtare te policise. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ka dale ne nje konference per shty...

Post

Vret kushëririn me sëpatë, arrestohet nga policia

e Shtunë 17 Mars, 2018

Vret me sëpatë të afërmin e tij, kapet dhe arrestohet në kohë rekord nga policia autori i ngjarjes. Strukturat policore të DVP.Vlorë kanë marrë njoftim se në fshatin Gumenicë, gjendet i pajetë rreth 500 m larg banesës së tij shtetasi A.V., 37 vjeç. Si rezultat i nj&e...

Ekonomi

PostEdison Myrtezai

Qipro rivendos marrdhënie me vendet fqinje si kundërshtim ndaj turqisë

e Enjte 22 Mars, 2018

Vëmendja e qendrës së mesdheut duket se është përqëndruar në Qipro. Në Nikosi po mbahet konferenca mbi gazin në mesdheun lindor. Konferenca mbahet në momentin e tensionit të ngritur mbi ishullin në lidhje me interesat e Libanit, Egjiptit, Izraelit, Italisë dhe Turqisë. Në këtë mënyrë, ministri qipriot i energjisë ka thënë se “planet tona për energjinë vazhdojnë ...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas Londrës, mori pjesë sot në promovimin e librit “New State, Modern Stateman”, në Paris, organizuar nga Akademia Diplomatike Ndërkombëtare në Francë.

 Në promovimin e librit “New Sta...

Gruaja e Colin Firth pranon se ka pasur një marrëdhënie me një italian, të cilin e akuzon për kërcënim. Livia Giuggioli, 48 vjeçe, një producente filmi, e martuar me aktorin fituese të Oskarit në vitin 1997, nxiti një hetim në ...

Ashtu siç pritej filmi romantik “The shape of water” mori numrin më të madh të trofeve në edicionin e 90-të të ndarjes së çmimeve kinematografike Oscar. Lista e plotë e trofeve Oscar: "The shape of water" mori katër trofe si ...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Pavarësisht kohës së ftohtë dhe dimrit të zymtë, Finlanda është vendi më i lumtur në botë, sipas raportit më të fundit nga Kombet e Bashkuara. Vendi nordik është në krye të listës së 156 vendeve më t&...

Ushqimi i shëndetshëm është një nga faktorët kryesor për jetë të gjatë. Por, janë disa ushqime që janë të mira për shëndetin tuaj të përgjithshëm, janë shumë të mira edhe për ngadal&eum...

Periudha që favorizon më shumë shfaqjen dhe zhvillimin e sëmundjeve alergjike është periudha e fëmijërisë së hershme, periudhë shumë e rëndësishme për një pjesë të madhe të sëmundjeve kronike alergjik...