Politikë

Post

Gjiknuri: Do të pranojmë çdo gjë që është në përputhje me rekomandimet e OSBE/ OHDIR

e Mërkurë 15 Janar, 2020

Bashkëkryetari i Komisionit të Posaçëm për Reformën, Zgjedhore, Damian Gjiknuri, u shpreh se ligji zgjedhor ofron garanci shtesë nga problemet e së kaluarës. Në një intervistë televizive, Gjiknuri tha se, “ligji zgjedhor nuk të sjell në pushtet, është nj&eu...

Post

Reforma gati deri në 15 mars 2020

e Martë 14 Janar, 2020

Bashkëkryetarët e komisionit të posaçëm parlamentar për reformën zgjedhore, Damian Gjiknuri (PS) dhe deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari u ulën sot në një tryezë me dy përfaqësuesit e mandatuar të opozitës së bashkuar, ish-deputetët, Petrit Vas...

Sport

Post

Aktualitet

Post

Krimi i organizuar dhe siguria rrugore prioritet për vitin 2020

e Enjte 16 Janar, 2020

Lufta ndaj krimit të organizuar dhe Siguria Rrugore do të jenë prioritetet e punës së Ministrisë së Brendshme për vitin 2020, ndërsa pritet dhe miratimi i ndryshimeve ligjore për menaxhimin e kufirit dhe kontrollin e flukseve migratore për ligjit të ri për “Azilin”. Z...

Post

Sekuestrohen nga Policia Kufitare 25000 euro

e Mërkurë 15 Janar, 2020

Në vijim të kontrolleve të imtësishme, me qëllim parandalimin e krimeve ndërkufitare, shërbimet e Policisë Kufitare në P.K.K Kapshticë, në dalje të Republikës së Shqipërisë, përzgjodhën për kontroll në vijën e dytë shtetasin J. R., 46 vje&...

Botë

PostEdison Myrtezai

Deklarohet e vdekur. Ngrihet nga arkivoli në mes të funeralit të saj

e Enjte 16 Janar, 2020

Ishte deklaruar e vdekur nga mjekët, por zgjohet në mes të funeralit të saj. Lajm ky i cili duket si një mrekulli. Ngjarja ka ndodhur në Muchchandi, një fshat i vogël në Indi. Në realitet, bëhet fjalë për një propabilitet shumë të çuditshëm sëmundjeje. Pesëdhjetë e pesë vjeçarja Malati Choungule, prej ditësh vuante nga një grip i fortë. Kishte humbur kujtes&eu...

Bashkimi Europian

“Ajo që ne na takon është të bëjmë gjithçka që ne kemi në dorë dhe të garantojmë ecurinë e mëtejshme të reformave, pasi të gjitha ato që kërkohen nga Bashkimi Europian, ne nuk i bëjmë pë...

“Të fillojmë negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, këtë vit përpara Samitit të Zagrebit”, deklaroi sot në Tiranë Komisioneri për Zgjerimin e BE-së, Olivér Varhelyi, në nj&eu...

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkovic gjatë prezantimit të programit të presidencës kroate të BE-së tha se procesi i negociatave me vendet e Ballkanit Perëndimor përfundon me anëtarësimin e tyre në Bashkimin Evropian. Ai shpjegoi se org...

Biznes

Post

Organizata Botërore e Tregëtisë në krizë për shkak të apelit. Mungojnë gjykatësit

e Mërkurë 11 Dhjetor, 2019

Në mes të luftës së fortë ekonomikes mes SHBA-së, europës dhe kinës, Organizata Botërore e Tregëtisë, që nga dita e sotme nuk do do të ketë organin e saj gjyqësor të apelit, funksionin kryesor të institucionit ndërkombëtar. Organizimi në Gjenevë, i ngritur 24 vjet më parë, u krijua për të rregulluar tregëtinë ndërkombëtare. Tashmë gjithçka &...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Aktori i njohur i skenës dhe ekranit shqiptar, Xhevdet Ferri u shua në moshën 59-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë. Rolet e tij në skenë dhe ekran janë të paharrueshme për publikun që nga interpretimi në “P&eum...

Post

Messiah, seriali më i fundit i Netflix

e Mërkurë 15 Janar, 2020

Miss Bota 2019 është xhamajkiane. Psikologia 23 vjeçare, Toni-Ann Singh, Miss Xhamajka, është kurorëzuar në Londër me titullin Miss Bota 2019. Vetëm disa momente pas kurorëzimit, e reja e diplomuar nga universiteti shtetëror i floridas ka shkr...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Sipas një skenari normal, pa rritje të emigracionit dhe rënie të lindjeve mosha mesatare e popullsisë Shqipërisë sipas projeksioneve të OKB-së shkon në vitin 2050 në 50.1 vjeç dhe në vitin 2100 arrin 61 vjeç. Në skenar...

Vaji i ullirit “Musai” në Vlorë është sot një nga markat lider të prodhimeve shqiptare, konkurron në tregun vendas dhe të huaj si produkt organik me certifikim ndërkombëtar. Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, ...

Rriten shërbimet për shëndetin. Shpenzimet për shëndet u rritën nga 3.9% e totalit të shpenzimeve të familjes, në 4.2% të totalit. Edhe për vitin 2018, qarku i Fierit mbante rekord për sa i përket këtyre shpenzimeve, ku rreth 6% t...