Politikë

Post

Basha: Në shtator nisim fushatën elektorale

e Hënë 3 Gusht, 2020

Pas Kryesisë, ishte dhe Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike që miratoi përbërjen e Komisionit të Vlerësimit të kandidatëve të PD, pjesë e të cilit janë personalitete politike të PD dhe përfaqësues të shoqërisë civile e botës akademike...

Post

Meta dekreton ndryshimet në Kodin Zgjedhor të votuara nga Kuvendi më 23 korrik

e Premte 31 Korrik, 2020

Presidenti Ilir Meta dekretoi ndryshimet në Kodin Zgjedhor të dakordësuara në marrëveshjen e 5 qershorit. Presidenti Ilir Meta, thuhet në njoftimin e Presidencës, ashtu siç kishte garantuar, ditën e sotme pa asnjë vonesë ka dekretuar me shpallje ligjin nr. 101/2020 “Për disa s...

Sport

Post

Aktualitet

Post

18 muaj hetime/ Policia sekuestron pasuritë e Ylli Ndroqit, dyshohet se janë përfituar në mënyrë të paligjshme

e Martë 4 Gusht, 2020

Policia e Shtetit pas një hetimi 18 mujor ka finalizuar me sukses punën hetimore për gjurmimin dhe sekuestrimin e pasurisë së biznesmenit Ylli Ndroqi, pasuri që dyshohet se është vendosur në mënyrë të paligjshme. Policia e Shtetit njoftoi të martën se, pas një hetimi 18 m...

Post

Dokumentet biometrike në Selanik. Ja shqiptarët që mund të shkojnë t’i tërheqin

e Martë 4 Gusht, 2020

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Selanik ka bërë me dije se kanë mbërritur dokumentet bimoetrike dhe u bën thirrje qytetarëve që të shkojnë dhe t’i tërheqin. Bëhet me dije se pasaportat kanë dalë deri më 10 korrik, dometh...

Botë

PostEdison Myrtezai

Tre të plagosur rëndë nga sulmi me armë në një festë në Los Angeles

e Martë 4 Gusht, 2020

Tre persona ndodhen në gjendje të rëndë për jetën pas sulmit në një zonë ku po zhvillohej një festë me qindra persona në Los Angeles. Departamenti i zjarrfikësve të qytetit ka raportuar se tre prej pjesmarrësve janë në gjendje të rëndë, pas dhunës me armë në Mulholland Drive në orët e para të ditës së sotme “sipas orës lokale”. Policia r...

Bashkimi Europian

“Palët duhet të vijojnë dialogun politik, pasi duhet bashkëpunim për proceset integruese të vendit dhe Shqipëria është në rrugën e duhur dhe hapi i madh drejt Bashkimit Europian është bërë”, deklaroi sot nga Pogra...

Më 2 gusht 1944 u vranë në dhomën e gazit 4.300 sinti dhe romët, të fundit që ende jetonin nga i ashtuquajturi „kampi i ciganëve" në kampin e përqendrimit dhe shfarosjes Auzhvic-Birkenau. Kjo ditë është simbol për Holokausti...

Siguria në perimetrin e kufijtë tanë i takon Europës dhe ne nuk mund ta delegojmë sigurinë tonë dhe sovranitetin e shteteve tona anëtare te aktorë të tjerë, deklaroi sot zëvendëspresidenti i Komisionit Europian, Margaritis Schinas duke...

Biznes

Post

Bullgari, TVSHja e verës ulet në 9% nga 20% që ishte

e Diel 2 Gusht, 2020

Kuvendi i Bullgarisë ka miratuar sot ndryshimet në ligjin për Tatimin mbi Vlerën e Shtuar (TVSH). Sipas vendimit niveli i tatimit për shitjet e verës dhe birrës në restorante, në shërbimin e autobusave çarter, palestra dhe vende të tjera sportive do të ulet në masën 9% nga 20% që është aktualisht. Ulja e TVSH-së do të hyjë në fuqi midis 1 gushtit 2020 deri më 31 dhjetor 2021. Ajo ...

COVID

“Pavarësisht se rastet e para të problemeve me frymëmarrjen dhe koronavirus u raportuan në Wuhan, kjo nuk do të thotë se pikërisht atje edhe Covid-19 e ka origjinën duke kaluar nga kafshët tek njerëzit”, është deklaruar nga nj&e...

Zhvillimi i vaksinës së paakvizuar ndaj Covid-19 nga Grupi Kombëtar Farmaceutik “Sinopharm”, tashmë ofron injektimin vullnetar “duke përfshirë edhe stafin mjekësor” në disa spitale shtetërore për raste urgjente nga vaksina kan...

Duke respektuar distancën dhe duke mbajtur maskën si dy masa preventive për parandalimin e Covid-19, infermierë dhe mamitë e Kosovës në këtë kohë pandemie kanë protestuar para qeverisë së Kosovës. Ata po kërkojnë që...

Kulturë

Mbetjet e një nëndetseje britanike e cila mbeti e palëvizur mes ishullit të Zakynthos dhe Kefalonisë në Luftën e Dytë Botërore, janë larguar pasi ishin krijuar rrjeta të shumta dhe ishte bërë problem për jetën e peshqve nga n...

Vlora nuk ofron vetëm bregdetin e mrekullueshëm për turistët vendas apo ato të huaj. Vizitat në qendra historike janë një kombinim aktivitetesh, teksa vendos të pushosh në këtë qytet. Manastiri i Zvërnecit është një ...

“Libri (i përfolur) i Mary Trump është shitur në 950.000 kopje deri në fund të ditës së parë të promovimit të tij”, sipas publicistit Simon & Schuster. Dhe kjo është shifra vetëm në momentet e para pa dalë...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Cilësi Jete

Një trend i ri dhe i shëndetshëm vjen direkt nga SH.B.A-ja, ai i "ujit detoks". Është një pije për shuarjen e etjes dhe pastruese që ju lejon të humbni në mënyrë efektive kilogramët shtesë dhe përmirëson sistemin imunita...

Vaji esencial i portokallit të ëmbël merret nga distilimi i gjetheve dhe lëkurës së portokallit. Ka një shije të ëmbël frutash dhe ka veti të ndryshme të dobishme në shëndet. Portokalli i ëmbël është fruti i b...

Post

Pasta me ton kremoze

e Premte 17 Korrik, 2020

Makarona me ton kremoze, një gatim i shpejtë dhe i lehtë për t’u përgatitur, gati për pak minuta dhe ideale për t’I shërbyer për çdo rast, një pjatë e parë e shijshme për tu shërbyer si e nxehtë ashtu edhe...