Banner

Politikë

Post

Prokuroria për Krime të Rënda kërkon heqjen e imunitetit për deputetin Saimir Tahiri

e Enjte 19 Tetor, 2017

Prokuroria për Krime të Rënda kërkon nga Kuvendi i Shqipërisë autorizimin për heqjen e imunitetit të deputetit Saimir Tahiri, në vijim të një hetimi të nisur për veprat penale të “Trafikut të narkotikëve”, kryer në bashkëpunim, në formën ...

Post

Zgjedhjet lokale në Maqedoni

e Diel 15 Tetor, 2017

Post

Partitë opozitare së bashku, luftë kundër krimit

e Enjte 19 Tetor, 2017

Partia Demokratike ka mbledhur në tryezë parti të tjera opozitare parlamentare dhe jo parlaentare me synimin e përbashkët në luftë kundër krimit. Në këtë front të bashkuar mori pjesë Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, Fatmi Mejdiu Kryetar i PR, Dashamir Shehi kryetar i LZHK, ...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Shqipëria mund të bëhet Florida në Europë ? - nga Paolo PICCI

e Premte 20 Tetor, 2017

Vera që sapo lamë vetëm tregoi se Shqipëria ka nisur të bëhet një destinacion popullor turistik në Mesdhe. Kjo për shkak të një peisazhi të bukur, klimës së favorshme, dhe çmimet konkurruese. Shqipëria, në sytë e turistëve italiane, ka edhe disa avant...

Post

INSTAT: kriminaliteti në rritje

e Enjte 19 Tetor, 2017

Një raport i publikuar nga INSTAT, tregon për një rritje të ndjeshme të kriminalitetit në vend. Gjatë 3 muajve të fundit të 2017 janë shënuar rreh 9.000 vepra penale, 10.3% më shumë krahasuar me vitin e shkuar. Pjesën më të madhe të ketyre veprave e zënë...

Banner

Botë

Post

12.000 fëmijë arratisen çdo javë për t'i shpëtuar dhunës në Bangladesh

e Premte 20 Tetor, 2017

Çdo javë, deri në 12,000 fëmijë nga pakica muslimane Rohingya ikin nga Bangladeshi në Burma për t'i shpëtuar dhunës. Sipas agjencisë së OKB-së për fëmijët, kushtet e dëshpëruara të jetesës dhe sëmundjet kërcënojnë më shumë se 320,000 refugjatë të vegjël Rohingya të cilët kanë ikur nga jugu i Bangladeshit nga fundi i gushtit (rreth 10,000 kan...

Bashkimi Europian

Kryeministrja britanike Theresa May, në një letër të hapur drejtuar mbi tre milion europianëve të cilët jetojnë në Britani, ka shprehur se do të njohë të gjitha të drejtat e tyre. “Qytetarët e Bashkimit Europian të cil&...

Është mbledhur ditën e sotme Komisioni i Integrimit për të diskutuar për celjen e negociatave me Bashkimin Europian. në fjalën e tij mbajtur për këtë cështje, ministri i jashtëm Ditmir Bushati tha se vitin që vjen Shqipëria ...

Përpjekjet për të kaluar kufirin në mënyrë ta paligjshme janë shtuar. Kështu Organizata Botërore e Migracionit ka nisur një fushatë të gjerë ndërgjegjësimi qytetar, “Zgjidhni mundësitë dhe jo migracionin e pa...

Kronikë

Post

Sekuestrohen 10 ton drogë në shtëpinë e mikut të Habiljave

e Enjte 19 Tetor, 2017

Në fshatin Babicë të Vlorës është sekuestruar një sasi prej 10 tonësh kanabis. Operacioni është drejtuar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda që po hetonte prej një viti lidhjet me narkotrafikantët. Kështu, prokurorët që kanë drejtuar cështjen kanë...

Post

Një Ranger i maleve bie nga lartësitë duke kapur kafshe të rralla

e Mërkurë 18 Tetor, 2017

Një nga Rangersat e AdZM-së së Shkodrës që operojnë dhe në parkun Kombëtar të Thethit, pësoi një aksident duke kryer detyrën e tij në lartësi të mëdha shkëmbore të Alpeve ku kryente detyrën në vendosjen e kamerave kurth për të kapur spec...

Ekonomi

PostEdison Myrtezai

Eksporti si sfidë reale e biznesmenit shqiptar - nga Shpëtim LUKU

e Premte 20 Tetor, 2017

Nga Shpëtim LUKU Në Shqipëri, si rrjedhojë e polarizimit të skajshëm social ka një kategori njerëzish që kanë shuma kolosale parash. Këta janë edhe biznesmenë realë, por edhe investitorë potencialë. Edhe në këto caste që shkruajmë këto rrjeshta shumë prej tyre janë duke bërë plane biznesi, projekte. Sepse e tillë është dinamika e jetës.Mirëpo p...

Kulturë

Arkeologët në Gjermani kanë zbuluar një set dhëmbësh të fosilizuar prej 9.7 milion vjetësh. Ata theksojnë se dhëmbët mund të ndryshojnë historinë e njerëzimit. Mbetjet e dhëmbëve janë gjetur nga arkeologët...

Një ndërtesë tipike teatrale e vjetër romake është zbuluar për herë të parë në Izrael nga autoritetet antike të vendit në tunelin e Murit Perëndimor në Jerusalem. Në konferencën për shtyp të zhvilluar p&eu...

Post

Kur vikingët ishin myslimanë

e Hënë 16 Tetor, 2017

Janë zbuluar gjurmët e një takimi të papritur midis muslimanëve dhe vikingëve. Sttudimi i varreve te Viking ka nxjerrë në pah që në rroba janë zbuluar qëndisje të emit të Allahut, gjurmë të një takimi të paprit...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post
Post

Street Style

e Enjte 14 Shtator, 2017

Shkencë & Teknologji

Post

Shqipëria që ecën

nga Alfred Milot Mirashi

HERMESNEWS - Klodian Kojashi është nga Shkodra. Ka lindur në Tiranë më 22 Nëntor 1980. Studimet e larta i ka mbaruar në Piza (Itali) në fushën e komunikimit dhe në Universitetin Luigj Gurakuqi Shkodër dega Juridik. Prej vitit 2010 jeton e punon ...

Opinion

Post

Cilësi Jete

Post

Emergjencë mjedisore në Elbasan

e Enjte 19 Tetor, 2017

Për shkak të ndotjes së madhë mjedisoree në Elbasan qytetarët kanë bërë ankesa të shumta pranë Bashkisë. Kështu në mbledhjen e Këshillit Bashkiak është shpallur emergjencë mjedisore zona e ish-Kombinatit Metalu...

Post

8 përfitime nga vetëpunësimi

e Martë 17 Tetor, 2017

Të qenit nën varësinë e shefave nuk është aspak e këndshme. Oraret, kolegët dhe paga mund të jenë arsyet që ju demoralizojmë për të punuar. Po të qenit shef i vetes si do të ishte? Ne ju listojmë 8 përfitime ...

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka zbritur në terren prej 3 ditësh për të kontrolluar të gjitha pikat e therjes së kafshëve dhe tregtimit të mishit. Si rezultat i vëzhgimit të 29 thertoreve, janë myllur 28 prej tyre dhe vetëm një &...