Banner

Politikë

Post

Rama takim me ambasadorët: Më afër se asnjëherë për çeljen e negociatave me BE

e Enjte 14 Dhjetor, 2017

Në kuadër të festave të fundvitit, kryeministri Rama, zhvilloi një takim me ambasadorët e vendeve partnere. Gjatë fjalës së tij, kreu i qeverisë, e vuri theksin te reformat për integrimin e vendit në BE. Rama tha se nuk ka më kohë për të humbur, për tu bashkuar &eu...

Post

Ku çalon ngritja e institucionit të KLP?

e Mërkurë 13 Dhjetor, 2017

Post

Kandidatët për prokuror në seancë dëgjimore, ja dosjet e bujshme që kanë gjykuar

e Enjte 14 Dhjetor, 2017

Ditën e djeshme kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm të Përkohshëm janë thirrur në një seancë dëgjimore te Komisioni i Ligjeve. Ashtu edhe siç kishin paralajmëruar, opozita braktisi seancën, duke bërë që mazhoranca të vazhdojë e vetm&e...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Qeveria nis reformën në inspektoriate, të shtunën testime për të gjithë punonjësit

e Enjte 14 Dhjetor, 2017

Qeveria ka njoftuar se ka nisur procesin e reformimit të agjencive qeveritare dhe të gjitha inspektoriateve. Të shtunën të gjithë inspektorët do të hyjnë në testim, ndërsa pritet të ketë shkarkime dhe ristrukturime. Më 16 dhjetor të gjithë inspektorët që do ti...

Post

E mërkurë, parashikimi i motit për sot

e Mërkurë 13 Dhjetor, 2017

Post

Parashikimi i motit për sot

e Hënë 11 Dhjetor, 2017

Post

E enjte, moti për sot

e Enjte 14 Dhjetor, 2017

E enjte, 14.12.2017. Dita e sotme do të karakterizohet nga temperaturat e ulëta. Orët e para të ditës do të shoqërohen nga vranësira të shumta në të gjithë territorin. Reshjet e shiut do të jenë me shkëputje dhe jo në masë. Pjesa e dyte e ditës deri në or...

Botë

PostEdison Myrtezai

Ekzekutohen 38 persona në Irak me akuzën e terrorizmit

e Enjte 14 Dhjetor, 2017

Një total prej 38 vetësh në jug të irakut janë ekzekutuar me akuzën e mbështetjes dhe kryerjes së terrorizmit, sipas ministrisë së drejtësisë. Me dhjetëra mijëra persona ndodhen në qelitë e burgjeve irakene me akuzën e mbështetjes dhe marrjes pjesë në sulmet terroriste në vend me Isis. Kryeministri Haidel al-Abadi, disa ditë më parë deklaroi përfundimin e lutës dh...

Bashkimi Europian

Ambasadori i Austrisë në Shqipëri Johan Sattler, deklaroi në një studio televizive se Shqipëria është gati të hedhë hapin tjetër në 2018. Vendet anëtare do ta vlerësojnë progresin që ka bërë vendi në drejt...

Britania e Madhe dhe Bashkimi Europian arritën të nënshkruanin marrveshjen e rëndësishme për të cilën nuk ishin dakortësuar disa muaj më pare. Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker dhe kryeministrja britanike Theresa Maj njoftuan n&...

Në kuadër të hapjes së negociatave, qeveria shqiptare do të nisë javën e ardhshme takimet në Bruksel. Kryeministri Edi Rama, Ministri i Europës dhe Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, si edhe Ministri i Punëve të Brendshme, Fatmir Xhafa...

Kronikë

Post

Falsifikonin monedhat, arrestohen 2 shtetas

e Enjte 14 Dhjetor, 2017

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar kanë arrestuar në flagrancë dy shtetas për falsifikim monedhash. Të arrestuarit janë: Genci Muja, 37 vjeç, banues në Krujë, Denis Ibrahimi, 21 vjeç, banues në Fushprezë. Këto shtetas të ndarë ng...

Post

Operacion antidrogë në Itali, 10 shqiptarë të arrestuar

e Mërkurë 13 Dhjetor, 2017

Policia financiare e qytetit të Pizas në bashkëpunim me atë të Venecias kanë ekzekutuar në orët e para të mëngjesit të sotëm një operacion antidrogë. Operacioni policor i koduar me emrin "Chicken's house" çoi në shkatërrimin e një bande trafikantësh shq...

Ekonomi

Post

Shpërblimet për vitin e ri, ja kategoritë që përfitojnë

e Enjte 14 Dhjetor, 2017

Qeveria ka vendosur të japë një shpërmblim për festat e fundvitit për disa kategori qytetarësh. Vendimi është marrë në Këshillin e Ministrave, ku do të përfitojnë pensionistët, familjet në nevojë ushtarakët dhe policët. Njoftimin e bëri të ditur ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastrliu në një dalje për mediat. “Në mbledhjen e sotme Këshil...

Hermes IT

Il premier albanese Edi Rama ha sostituito tutti i prefetti delle 12 regioni albanesi. Le nuove nomine erano state già annunciate in un incontro che Rama aveva organizzato a Valona. Subito dopo, in una riunione del Governo, il Premier ha firmato la loro immediata sostituzione. “Avremo u...

L’estate appena lasciata alle spalle ci ha mostrato un’Albania accogliente, lanciata per diventare un’apprezzata meta turistica nel Mediterraneo, favorita da un paesaggio stupendo, un clima favorevole, prezzi competitivi e strutture di accoglienza in progressivo miglioramento. Ad a...

Kulturë

Duke nisur nga marsi i vitit 2018 mund të shkohet sërisht në kinema në Arabinë Saudite. Ministri arab i kulturës Awas al-Awas ka deklaruar edhe fundin e ndalimit të hyrjes në kinema për mbi 35 vjet. “Ky është një moment i madh i zhvil...

Kur bëhet fjalë për udhëtime, pak vende kanë mbetur mister në Europën Perëndimore. Një kontinenti të tillë plot me turistë dhe vende turistike, pak qoshe të fshehura mund t’i kenë ngelur, sidomos qoshet në bregdet. N...

Një kështjellë e humbur 3000 vjeçare është zbuluar nga disa kërkues dhe zhytës në liqenin turk Van. Gërmadhat e zbuluara, mendohet se janë ato të një fortese të ngritur nga qytetërimi Uratu në kohën e hekurit mes ...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Të hahet djathë çdo ditë (rreth 40 gramë në ditë) mund të ndihmojë në parandalimin e sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Kjo është sugjeruar nga një studim i Li-Qiang Qin nga Universiteti i Soochoë në Kin&...

Të gjithëve na ka ndodhur që jemi prerë duke shkaktuar plagë në trup. Ilacet farmaceutike janë të shumta ama mjetet natyrore janë më të dobishme. Ne ju ndihmojmë me disa mënyra me anë të ilaceve natyrore për trajimin e p...

Sipas një studimi, njerëzit në mëngjes janë shumë herë më produktiv se sa çdo orar tjetër i ditës. Kjo nuk ka të bëjë vetëm më zgjimin shumë herët. Bëhet fjalë për vendojen e disa rregullave p&...