Banner

Politikë

Post

Liria, Drejtësia, Siguria: diskutohen legjislacionet në Bruksel

e Premte 16 Nëntor, 2018

Për tre ditë me radhë në Bruksel u mbajt takimi për kapitullin 24 ”Liria, Drejtësia, Siguria”, mes Komisionit Europian dhe Shqipërisë në kuadër të procesit ‘screening’ . Zëvendësministri i Brendshëm, Julian Hodaj shpjegon rëndësinë e k&eum...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Ministri ''fjalëpak'' i Rames fillon takimet me dyer të mbyllura me krerët e policisë në vend

e Shtunë 17 Nëntor, 2018

Ministri i brendshëm Sandër Lleshi ndodhet në Lezhë për një takim më krerët e policisë atje. Ministri i cili nuk u pranua nga Presidenti Meta në fillim për shkak të një 'përplasjeje kushtetuese', ka ndërmarrë një seri me takime në drejtoritë e policive. T...

Post

Përmes protestave fillon prishja e banesave tek Unaza e re

e Shtunë 17 Nëntor, 2018

Fillon puna për çmontimin e shtëpive dhe bizneseve tek Unaza e Re. Fadromat kanë filluar punën, ndërsa u është ndërprerë energjia elektrike banorëve dhe sinjalistika rrugore. Protesta e tyre ka hyrë në ditën e katërmbëdhjetë por nuk ka gjasa se atyre do tu jepet ...

Botë

Post

Japoni, hekurudha kërkon falje për nisjen e një treni 20 sekonda më herët

e Shtunë 17 Nëntor, 2018

Vagoni që lidh qytetin industrial Tsukuba - Tokio në Japoni ishte parashikuar të nisej në orën 9.44.40 por la stacionins në 9.44.20 sekonda, duke krijuar pakënaqësi tek pasagjerët e trenit. Nisja e tij u bë 20 sekonda para orarit zyrtar. Kjo ka mjaftuar që stafi i hekurudhës të kërkojë falje që kishte lejuar nisjen e një prej trenave të saj pak më herët sesa duhej. Ky gjest ka shkaktuar dhe habi n...

Bashkimi Europian

Komisioneri europian, Pierre Moscovici e cilësoi sot ”fashist” një eurodeputet italian, pas rekomandimeve të BEsë për buxhetin e Italisë. Në një intervistë dhënë për televizionin ”CNews” Moscovici e quajti eurodepute...

Biznes

Post

Rruga e Lumit të Vlorës: loti i parë drejt përfundimit

e Mërkurë 7 Nëntor, 2018

Ndërkohë që Fondi Shqiptar i Zhvillimit po kryen proçedurat e prokurimit të Lotin II dhe III, ditën e premte përfundon hedhja e shtresës së parë të asfaltit në Lotin I të kësaj rruge

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Projekti për rehabilitimin e Memorialit të Skënderbeut po merr çdo ditë e më shumë formë të plotë. Puna për rikonstruksionin e Memorialit të Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu po vazhdon me ritme të shp...

“Distrikti 798”, është një numur i veçantë i vendosur për një zonë e gjitha dedikuar artit modern. Ndodhet në rajonin Dashanzi të distriktit Chaoyang në Pekin. Zona është e mbushur me arkitekturë të stilit Bauha...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Cilësi Jete

Shpesh herë jemi të pushtuar nga dhimbja apo momente plogështie si trishtimi i përditshëm dhe preokupimet po të përditshme. E vetmja mënyrë për të rikarikuar energjitë është largimi për pak nga këto probleme. Zgjidhja &l...

Post

Fërgesë makaronash napoletane

e Premte 26 Tetor, 2018

Për gjashtë persona duhen: 400 gr makarona, 6 vezë, 80 gr proshutë e grirë, djath provolone valpadana (një lloj djathi italian, por ju mund të përdorni dhe të tjerë), 50 gram djath të grirë (peccorino gratugiato), vaj ulliri, kripë, pi...

Fshati i famshëm i Teto Ollgës e Thethi i bukur i lartësive të mëdha do të jenë së shpejti lehtësisht të arritshme sa i takon infrastukturës. Bashkë me to edhe rruga Fier-Seman, mund të quhen investime që më shumë sesa v...