Banner

Politikë

Post

Meta përgëzon Kryeministrit Zaev për votimin

e Shtunë 20 Tetor, 2018

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta nëpërmjet rrjetit social Facebook ka përshëndetur votimin e mbrëmshëm për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, ku shton se kjo është një hap i rëndësishëm, shprese e besimi se procesi i anë...

Post

2.6 miliardë Lekë për Reformën në drejtësi

e Enjte 18 Tetor, 2018

Qeveria ka vendosur në dispozicion të Reformës në Drejtësi në vitin 2019, një fond prej 2.6 miliardë lekësh. Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Financave, Geraldina Prodani bëri publik disa nga zërat më të rëndësishëm të buxhetit të vit...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

165 vite burg grupit anglo-shqiptar të kokainës në Birmingham

e Diel 21 Tetor, 2018

Një gjykatë britanike ka dënuar me 165 vite burg grupin anglo-shqiptar të kokainës në Birmingham, përgjegjës për tregtimin e miliona sterlinave në vlerë të drogës së klasit të parë. Grupi i strukturuar kriminal prej 12 vetësh, shqiptarë dhe anglezë, por q...

Post

Avokati i Rexhep Rrajas kërkon lirimin nga burgu: ''nëna e tij është në momentet e fundit të jetës''

e Mërkurë 17 Tetor, 2018

Djali i deputetit Rrahman Rraja do të qëndrojë në burg dhe pse avokati i tij kishte kërkuar lirimin nga paraburgimi, me kërkesë të vetë të Rexhep Rrajas. Nuk ka vepër penale, mbështeti pala mbrojtëse para gjykatësve të Apelit, duke treguar foton ku Rexhepi dhe e dashura e ti...

Botë

PostEdison Myrtezai

Rrjetat gjigande të merimangave mbulojnë liqenin Vistonida në Greqi

e Diel 21 Tetor, 2018

Një liqen në veri të greqisë, është transformuar ekzaktësisht në skenën e një filmi horror pasi është mbuluar me mbi 1000 meter rrjetë e mbushur me merimanga. Ujërat e bregut, bregu dhe pemët përreth kanë qenë krejtësisht të mbuluara nga rrjeta dhe merimanga. Ekspertët theksojnë se ky është një fenomen i rrallë si rezultat i mijëra Tetragnathave, të njohura ...

Bashkimi Europian

Lajme të mira nga Maqedonia arritën mbrëmë vonë, shkroi eurodeputeti Eduard Kukan, pasi që mbrëmë Kuvendi me shumicë prej dy të tretave e filloi proçedurën për ndryshime kushtetuese në pajtim me Marrëveshjen e Prespë...

“Një votë, një hap i madh drejtë afrimit të marrjes së vendit që i’u takon në komunitetit tonë transatlantik”- ka shkruar presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk në gjuhën maqedonase në llogarinë e tij t&eum...

"Të papranueshëm" e ka quajtur largimin nga salla të deputetëve të opozitës në Komisionin europian. Në mbledhjen e Komitetit të Stabilizim-asociimit Shqipëri-BE, po flitej për interesat e Shqipërisë. Edhe për vetë eurodeput...

Biznes

Post

Ja ndryshimet e propozuara nga biznesi për paketën e re fiskale

e Martë 9 Tetor, 2018

Shoqatat e biznesit i kanë propozuar Ministrisë së Financave disa kërkesa për t’u përfshirë në paketën e re fiskale 2019, që sipas tyre, synojnë nxitjen e ekonomisë dhe konkurrencës në industrinë vendase. Luan Bregasi, kreu i “Biznes Albania” u shpreh se: “Propozimet konsistojnë në heqjen e taksës së ambalazhit dhe të qelqit. Koncesioni i pullave fiskale është...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

“Distrikti 798”, është një numur i veçantë i vendosur për një zonë e gjitha dedikuar artit modern. Ndodhet në rajonin Dashanzi të distriktit Chaoyang në Pekin. Zona është e mbushur me arkitekturë të stilit Bauha...

Kane mjaftuar vetëm 6 vjet që nga 2012 kur Rita Ora, këngëtarja britanike me origjinë shqiptare, të hyjë në historinë e muzikës britanike, duke u bërë si këngëtarja me më shumë këngë “single” në...

Sot kemi një personazh shumë të veçantë. Ai është një djalë i ri, i talentuar, 28 vjeç dhe vjen në galerinë FAB, e cila çel këtë vit sezoni e ri me një ambient të rikonstruktuar, me ekspozitën e tij t&eum...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Përdorimi i plastikës dhe kryesisht i qeseve plastike, po shkon drejt eleminimit të plotë dhe niveli i prodhimit të tyre në vend, ka rënë 70% më pak nga koha kur hyri në fuqi ligji më 4 korrik 2018, për mos përdorimin e tyre në ...

Nga 13 Shtatori e deri më sot, task-forca e barnave ka kryer 153 kontrolle në rrjetin e farmacive për sigurinë e tregtimit të barnave. Sipas të dhënave të bëra publike nga ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, kontrollet vijojn&...

Post

Pa zhurmë, starton nisma qytetare

e Premte 12 Tetor, 2018

Erdhi momenti për ata qytetarë që duan të vendosin vetë për parandalimin e zhurmave në kryeqytet. Nisma qytetare "Pa Zhurmë" startoi sot me nënshkruesit e parë për më pak zhurmë dhe bori në kryeqytet! Për herë të pa...