Banner

Politikë

Post

I pafajshëm/ Jepet vendimi i gjykatës në prag të çeljes së negociatave. Tahiri, i pakënaqur

e Premte 20 Shtator, 2019

Në vendimin final të gjykatës për Saimir Tahirin thuhet se ish ministri i punëve të brendshme do të kryejë tre vite shërbim prove. Tahiri është fajtor vetëm për 'shpërdorim detyre' nga të tre akuzat që kishte ngritur ndaj tij prokuria për: “trafikim i narko...

Post

Shqiptarët, pjesë e patjetërsueshme e familjes kulturore dhe historike europiane

e Enjte 19 Shtator, 2019

Ministri në Detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj u prit në Vatikan nga Papa Françesku në këtë periudhë shumë domethënëse për marrëdhënien mes Shqipërisë dhe Selisë së Shenjtë të Vatikanit pasi ky shtator, shënon jo...

Sport

Post

Aktualitet

Post

Shira të pakët në pjesën jugore dhe qendrore

e Premte 20 Shtator, 2019

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti për ditën e sotme do të ndikohet nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet i kthjellët, me vranësira mesatare dhe të dendura, ndërsa reshjet e shiut me intensitet të ulët dhe do të jenë prezente në or&eu...

Post

Basha me Sindikatat: Paga minimale 300 euro në 6 muajt e parë të qeverisjes sonë

e Mërkurë 18 Shtator, 2019

“Brenda 6 muajve të parë të qeverisjes, rrisim pagën minimale në 300 euro. Deri në fund të mandatit, paga minimale rritet në 400 euro”, deklaroi sot kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ndërsa ka marrë pjesë në Kongresin e Bashkimit të Sindikatave të P...

Botë

Post

Netanyahu kërkon qeveri uniteti

e Enjte 19 Shtator, 2019

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu bëri sot thirrje për formimin e një qeverie uniteti, pasi në zgjedhjet e dyta nuk pati asnjë fitues. Ai kishte këmbëngulur se do të drejtonte një koalicion midis partive të djathta dhe fetare, por rezultatet e zgjedhjeve deri më tani kanë treguar se as Netanyahu, as kundërshtari i tij kryesor, Benny Gantz i partisë centriste “BardheBlu” nuk do të jenë në gj...

Bashkimi Europian

Korrespondentja e “DW” në Berlin, Anila Shuka, raportoi për Top Channel ekskluzivisht se mes deputetëve të grupit më të madh politik, CDU/CSU, në Gjermani, po diskutohet një paketë me 9 kushte për t’i thënë “PO&rdq...

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov paralajmëroi për rreziqet që i kanosen Maqedonisë së Veriut nëse BE nuk i jep asaj në tetor një datë për fillimin e negociatave. ”Nëse nuk kemi perspektivë&...

“Grupi Social Demokrat në Gjermani ka dhënë mbështetjen për hapjen e negociatave me Shqipërinë”, deklaroi sot kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, pas një takimi në selinë e Kuvendit, me sekretarin...

Biznes

Post

Ulet përdorimi i parasë cash

e Premte 20 Shtator, 2019

Rritja e konsumatorëve drejt pagesave jo cash ka rritur interesimin e biznesit për pajisjet që mundësojnë shitje me kartë. Numri i bizneseve që pranojnë pagesa me kartë po rritet. Sipas statistikave nga Shoqata Shqiptare e Bankave, në mesin e këtij viti numri i POS-eve ose pikave elektronike të shitjes të vendosura në biznese nga sistemi bankar kaloi pragun e 10 mijë njësive. Krahasuar me një vit më par&e...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Një prej afreskeve më të veçantë, që ndodhet në kishën e Shën Mërisë së Sinjës, Berat është nxjerrë në dritë, duke shpëtuar nga Rrënimi. Kryeministri Edi Rama bën të ditur se ky afresk ...

Një qytet në mes Perëndimit dhe Lindjes dhe rrugë kryesore mes ikjeve dhe ardhjeve në zemër të Mesdheut, pas errësirës së fundit të viteve 1900 dhe karvanit të gjatë me mijëra persona që braktisnin bregun lindor të Adria...

Një zonë e mbuluar nga xhungla në perëndim të ishullit Borneo, do të kthehet në kryeqytetin e ri indonezian. Problemet me qëndrueshmërinë dhe fundosjen thellë e më thellë të xhakartës, po bëjnë të nevojshme ngr...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Në një park publik fëmijët do të mësojnë rregullat e sjelljes në rrugë, si dhe rregullat e qarkullimit. Projekti inovativ, i pari në rajon, përfshin një projekt ku "fëmijët do të argëtohen duke mësuar shenjat e rr...

Post

Kunguj në furrë, e thjeshtë dhe light

e Mërkurë 18 Shtator, 2019

Është një recetë e thjeshtë, dhe nuk kërkon shumë kohë. Ka shumë variante për të gatuar kungujt dhe njëra prej tyre është, varianti në furrë. Janë gati për gjysëm ore! Arsyeja pse duhet të përd...

Anila Kalleshi mund të quhet padyshim dietologia më e famshme dhe e besueshme në Shqipëri. Pranë qendrës së saj dobësohen thuajse të gjithë vipat të cilët këshillohen për ushqimet që duhet të konsumojnë. Kjo pë...