Banner

Politikë

Post

Reagon Basha për propozimin e disa deputetëve holandezë për rikthimin e vizave, ''mosbesim ndaj qeverisë''

e Mërkurë 17 Prill, 2019

Lulzim Basha e ka përdorur për të sulmuar kundërshtarin e tij, lajmin nga Holanda. “Vendimi i Parlamentit holandez është një akt që tregon mosbesim ndaj qeverisë. Nuk ka lidhje Parlamenti shqiptar me atë që ndodhi sot në Parlamentin e Mbretërisë së Holandës&rdqu...

Post

Disa deputetë holandezë kërkojnë rikthimin e vizave, Ministria: është në kundërshtim me legjislacionin europian

e Mërkurë 17 Prill, 2019

Një shtet anëtar i BEsë mund t'i kërkojë Komisionit Europian hapjen e proçedurës së pezullimit të lëvizjes pa viza vetëm mbi bazën e kushteve të mirëpërcaktuara në legjislacionin e BEsë, dhe asnjë kusht nuk plotësohet për paraqitjen e kësaj ...

Banner

Sport

Post

Aktualitet

Post

Ekspertiza/ Gazetarja Mira Kazhanin e pafajshme, minoreni i preu rrugën

e Martë 16 Prill, 2019

Shpërthen ndaj Krastes Mira Kazhani e cila ditë më parë u përfshi në një aksident rrugor. “Zonja Kazhani ku shkojnë paratë e bashkisë, a mundet që portali Tirana Post të bëjë një analizë se ku shkojnë këto para?’’ Kaq u desh që Kazhani s...

Post

Holanda kërkon rikthimin e vizave/ Shqiptarët si turistë përfshihen në krimin e organizuar

e Martë 16 Prill, 2019

Holanda ka propozuar kthimin e vizave për Shqipërinë, për shkak të krimit të organizuar. Parlamenti votoi 'pro' propozimit për heqjen e vizave dhe tani pritet që kjo do të shkojë në BE. Janë pesë partitë në Holandë që kërkojnë rikthimin e vizave në...

Banner

Botë

Post

Social-demokratët janë fitues të zgjedhjeve parlamentare në Finlandë

e Hënë 15 Prill, 2019

Fitues të zgjedhjeve parlamentare në Finlandë janë social-demokratët. Ata marrin qeverinë pas njërëz viteve, duke marrë avantazh ndaj partisë së ekstremit të djathtë. Partia e drejtuar nga ish-ministri i Financave, Antti Rinne, fitoi 40 vende nga 200 në Parlament, ndërsa ”Finlandezët e vërtetë” 39 vende. Social-demokratët vulosën rikthimin e tyre duke u pozicionuar në vijën...

Bashkimi Europian

Pres që në muajin Qershor Shqipëria të hapë negociatat e anëtarësimit, deklaroi shefja e politikës së jashtme të BEsë, Federica Mogherini, sipas europeanwesternbalkans. ”Ballkani është pjesë e Europës kur shikon h...

Ndërsa Britania e Madhe me ankth i ka kthyer sytë nga Brexit, qeveria skoceze po pret momentin e duhur, me shpresën për të arritur qëllimin e saj, pavarësinë. Kryeministrja skoceze, Nicola Sturgeon kundërshtare e flaktë e Brexit ka në plan t&eum...

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk kërkon të propozojë një shtyrje, fleksibël, siç e konsideron ai, prej 12 muajsh për çështjen Brexit, sipas BBC. ”Plani i tij do të lejonte Britaninë e Madhe të largohej më par...

Biznes

Post

Investimin në Përrenjas, punëson mbi 200 gra

e Premte 12 Prill, 2019

Mbi 200 gra do të punësohen nga kompania “Rozafa”, në fabrikën e re të përpunimit të peshkut që po ndërtohen në zonën e Përrenjasit. Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, njëkohësisht deputet i qarkut të Elbasanit u shpreh sot se “ky investim është mirëpritur nga banorët e zonës”. “Në Përrenjas teksa vijon puna p...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Fotoja prekëse e një vajze të vogël nga Hondurasi me lot në sy, me vështrimin kthyer nga e ëma, e cila kontrollohet nga një agjent në kufirin amerikan, u shpall të enjten fotoja fituese e vitit e çmimit prestigjioz ‘’World Press Ph...

Studentët dhe pedagogët tashmë do të kenë mundësi të shfletojnë online artikuj shkencorë, mbi 193 mijë libra akademikë, mbi 50 mijë revista shkencore, mbi 200 milion lajme shkencore si dhe 30 paketa për mësimin e gjuhëve t&eu...

Lajmi megjithëse jo i ri po bën boom në rrjetet sociale dhe web sitet informative, dhe për ta thënë troç ngjason më shumë me një fake news. Kjo është historia e Tatsuo Horouki, një artist japonez i aftë për të pikturua...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Cilësi Jete

Programi i Ujësjellësave Ruralë III ka nisur me inagurimin e punimeve për ndërtimin e sistemit të ri të furnizimit me ujë në fshatin Rrajcë. I pranishëm Kryeministri Rama

Mjafton të kujtosh kafenë që mendja të bëhet më vigjilente dhe e vëmendshme. ”Prandaj, një nga pijet më të konsumuara në botë gjithashtu ka një efekt psikologjik”, sipas një studimi të ri të kryer nga Univers...

Qeveria rrit pensionet me 2,8%. Më këtë lëvizje përfitojnë rreth 665 mijë persona në shkallë vendi, që marrin pension. Vendimi hyn në fuqi me datë 1 Prill të këtij viti dhe përcakton dhe kufinjtë e rinj që do të...