Banner

Politikë

Post

Reforma zgjedhore sërish në ngërç, nuk arrihet konsesusi opozitë-mazhorancë

e Diel 18 Shkurt, 2018

Reforma zgjehdore ende nuk ka arritur në një konsenus mes opozitës dhe mazhorancës. Pas mbledhjes së të premtes deputeti i PD njëherësh bashkëkryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore, Oerd Bylykbashi u shpreh se u arrit konsensusi përfundimtar mes opozitës dhe mazhorancës p&eu...

Post

Politikanët shqiptarë të gjithë njëzëri, urime për Pavarsinë e Kosovës

e Shtunë 17 Shkurt, 2018

10 vjetori i Pavarsisë së Kosovës është shoqëruar me urime të shumta edhe nga radhët e politikës shqptare. Krerët e shtetit duke nisur nga presidenti, kryeministri, kreu i PD kanë përcjellë urimet e tyre në këtë festë të përbashkët kombëtare. Kr...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Sot mos haroni çadrat! Shi gjithë ditën

e Hënë 19 Shkurt, 2018

Mos harroni çadrat! Gjatë ditës së sotme, në territorin e Shqipërisë pritet intensitet i lartë reshjesh shiu. Në veri-lindje priten reshje dëbore në 500m mbi nivelin e detit. TEMPERATURAT: Nesër (e hënë, dt.19) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të ...

Post

Dorëhiqen 17 gjytarë dhe prokurorë për t’iu shmangur vetingut

e Diel 18 Shkurt, 2018

Procesi i vetingut ku gjytarët dhe prokurorët do të hetohen për pastërtinë e figurës, profesionalizmin dhe pasutë duhet se ka shkaktuar panik te ta. Vetingu dhe reforma në drejtësi është një ndër kushtet bazë për pranimin e Shqipërisë në BE. Komisioni i P...

Post

Tërmet në juglindje të vendit

e Shtunë 17 Shkurt, 2018

Banner

Botë

Post

Në 2050 parashikohen 2.4 mld njerëz në qytete, fshatrat në zhdukje

e Diel 18 Shkurt, 2018

Gjatë 30 viteve të ardhshme, vlerësohet se 2.4 miliardë njerëz do të lëvizin nga zonat rurale në qytete dhe se sasia vjetore e burimeve natyrore të përdorura mund të rritet me 125% në 90 miliardë ton (nga 40 miliardë ton në 2010) , me një barrë e madhe për mjedisin. Prandaj është e nevojshme të rishikohet mënyra e planifikimit dhe ndërtimit të zonave urbane. Sipas studimit, n&e...

Bashkimi Europian

Me forcimin e strukturës së saj të komandimit dhe të forcave të armatosura, NATO-ja reagon para së gjithash ndaj politikës së Rusisë, që perceptohet si politikë agresive. Që prej krizës së Ukrainës dhe aneksimit të Krime...

Premtimi është premtim. Prej 15 vjetësh vendeve të Ballkanit Perëndimor iu ofrua pranimi në familjen e BE-së. Por për momentin ky është guxim prej të marri. Kjo quhet një dilemë e vërtetë. Objektivisht, gjashtë kandidat&...

Komisioni Europian konfirmon gatishmërinë për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Në strategjinë e re të publikuar sot në Strasburg, KE thekson se ”është i gatshëm të përgatis&e...

Kronikë

Post

Kryen një sërë vjedhjesh, kapet nga policia

e Diel 18 Shkurt, 2018

Një 45 vjeçar që ka kryer një sërë vjedhjesh është kapur në flagrancë nga policia e Durrësit. Autori hyente xhamat e makinave duke vjedhur paratë dhe telefona që gjendeshin brenda. Dritan Çina u zbulua në vjedhjen e radhës ku pasi ka thyer xhamat një mjeti tip ...

Post

“Pilot” në mes të qytetit, me 114 km në orë me makinë luksoze

e Diel 18 Shkurt, 2018

Një 28 vjeçar është kapur nga policia pasi po udhëtonte në qendër të kryeqytetit me një shpejtësi shumë të lartë. Polica ka ndaluar shtetasin O. K pasi po drejtonte me mjetin e tij tip Benz me 114 km në orë në rrugën e Kavajës, ku shpejtësia e lejuar &e...

Ekonomi

Post

Qeveria plan mbështjeje për serrat, 150 milion lekë për 1 hektar serrë

e Diel 18 Shkurt, 2018

Gjatë vizitës në qarkun e Durrësit, Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi është ndalur në një serrë organike, ndërtuar me një teknologji bashkëkohore. Ministri tha se kjo serrë duhet të ndiqet nga bujqësia shqiptare duke kapërcyer nga një bujqësi mbijetese, në një bujqësi komerciale, që siguron të ardhura të kënaqshme. Peleshi ka theksouar se qe...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Ministria e Kulturës Mirela Kumbaro ka inspektuar zonën e kalasë së Gjirokastrës për të parë se sa të rrezikshme janë për kalanë çarjet në muret e pjesës juglindore të saj. Bashkë me ministren vëzhgoi situat&...

Një grup aktorësh kanë zhvilluar një takim me ministren e kulturës Mirela Kumbaron, në ambientet e kësaj ministrie. Aktorët kanë kërkuar që ky takim të zhvillohej në teatër. Një pjesë e aktorëve kanë takuar Kum...

Për tre vjet Sharon Stone nuk ishte e aftë madje as të shkruate emrin e saj, kjo pasi krahu i djathtë refuzonte të bënte atë që kërkonte mendja dhe kishte humbur shumë funksione të zonës së djathtë të trupit. I është...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Çrregullimet e zemrës janë të zakonshme. Por në ç’raste duhet të shqetësoheni për dhimbjet që keni në zemër? Shqetësimet e zemrës janë nga më të ndryshmet. Rrahje të shpeshta, të ngadalta, rrahje...

Karakteristikë për disa njerëz është se gjithmonë kanë duar të ftohta, pavarsisht stinës. Shpesh themi se ata që i kanë duart e ftohta janë të sinqertë, por studiuesit nuk e arsyetojnë kështu. Një studim i ri i Univ...

Nga më i madhe te më i vogli, patatet janë të preferuarat e gjithkujt. Rrallë herë ndodh që të mungojë pjtata me patate në tavolinën e drekës apo darkës. Por cilat janë truket për t'i gatuar ata në mënyrën m&eu...