Banner

Politikë

Post

Mbledhja e kryesisë së PD, kritika të ashpra për kryetarin Basha

e Premte 22 Shtator, 2017

Pas mbledhjes së kryesisë së PD, kryetari I opozitës bëri me dije vendimin unamin për të nisur një proces analizë për humbjen e 25 qershorit dhe qëllimin për forcimin e mëtejshëm të Partisë Demokratike. Në mbledhjen prej 4 orësh me dyer të mbyllura ka pat...

Post

Basha: PD nuk bashkëpunon me tradhëtarët

e Premte 22 Shtator, 2017

Kryesia e Partisë Demokratike ka zhvilluar ditën e djeshme një mbledhje prej 4 orësh. Kryetari I opozitës menjëherë pas mbarimit të mbledhjes në një deklaratë për media ka zbardhur vendimet që janë marrë brenda dyerve të mbyllura. “Ishte një mbledhje e gj...

Banner

Sport

Post

Aktualitet

Post

Sekuestrohen makinat luksoze, përdoreshin për veprimtari kriminale

e Premte 22 Shtator, 2017

Policia e Elbasanit bëri me dije se pas operacionit disa orësh të forcave policore në qytet, janë bllokuar disa automjete luksoze të dyshuar se përdoreshin për zhvillimin e aktiviteteve kriminale. Një person është arrestuar për vjedhje me armë, si dhe janë shoqëruar në...

Post

“Një ditë pa makinën time”, sot rrugët e bllokuara

e Premte 22 Shtator, 2017

22 shtatori është dita botërore pa makina dhe në kuadër të kësaj ditë bashkia e Tiranës ka lajmëruar për një sërë aktivitetesh në sheshet dhe rrugët kryesore në qendër të qytetit. “Një ditë pa makinën time” është proje...

Botë

PostEdison Myrtezai

Një iranian ka bllokuar dy orë e gjysëm trenat, për t'i bërë një kërkesë autoriteteve në Gjermani

e Premte 22 Shtator, 2017

Probleme me qarkullimin e trenave në Gjermani, ku një qytetar iranian të cilit i është refuzuar kërkesa për azil po në këtë vend, ka ndaluar disa trena në Këln pasi kishte qëndruar për një kohë mbi binarë duke hedhur fletë të shkruara në gjuhën farsi me objektiv “lëshimin e një mesazhi ndaj politikanëve gjermanë dhe iranianë”. “I mbyllur ka qen&e...

Bashkimi Europian

Ka vende që varen nga eksportet por edhe vende të cilat vendosin qytetarinë e tyre për të fituar para. Kjo është Qipro, pjesa jug-lindore e europës dhe ishulli shtet i Bashkimit Europian. Qeveritarët e tij kanë menduar të ofrojnë pasaport&e...

Numri i qyetarëve të Bashkimit Europian të cilët po deportohen nga Britania e Madhe ka arritur majat që pas votimit të Brexit. Analizat nga të dhënat e zyrave qeveritare britanike japin të dhëna se është rritur me 26 për qind largimi m...

Një version british i modelit Trump pritet të adoptohet shumë shpejt nga qeveria e May-t. Dokumenti sekret, por që nuk është më i tillë për shkak të publikimit që i bëri Guardian, përmban 82 faqe, me të gjitha masat e mundshme q&e...

Kronikë

Post

Vlorë, sekuestrohen makina armë telefona dhe para

e Premte 22 Shtator, 2017

Reparti “Delta Forcë” dhe Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë në kuadër të zbatimit të planit operacional “Vjeshtë 2017”, kanë sekuestruar një automjet, një armë zjarri pistoletë, vlera monetare prej 6000 euro dhe aparate celularë. Gjatë 24 orëve ...

Post

Arrestohet 51 vjeçari. Tentoi të vrasë me armë gjahu

e Premte 22 Shtator, 2017

Është arrestuar ditën e sotme Luan Taragjini, 51 vjeç, banues në fshatin Grabovë në Gramsh. Shtetasi dyshohet se ka tentuar të vrasë me armë gjahu mëngjesin e datës 21.09.2017 shtetasin me iniciale L.T me vendbanim në Gramsh. Ai është dërguar menjëherë n&eum...

Kulturë

Autori është kryetar i bashkisë së Pietrasanta

Pas dhjetë vitesh, 8 muajsh dhe 250 ditësh nga firmosja e marëveshjes historike mes Francës dhe Arabisë saudite, më në fund më 11 Nentor të këtij viti hap dyert muzeu i Louvre Abu Dhabi. Lajmi u bë i ditur për mediat ndërkombëtare...

Një mozaik romak i ruajtur mjaft mirë, i quajtur si “më i bukuri” është zbuluar në Bershire të Britanisë së Madhe pas gërmimeve nga një grup arkeologësh të zonës. Mozaiku i cili daton rreth shekullit të 4-rt pas K...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post
Post

Fara e zezë

e Mërkurë 2 Gusht, 2017

Shkencë & Teknologji

Post

Shqipëria që ecën

nga Alfred Milot Mirashi

HERMESNEWS - Klodian Kojashi është nga Shkodra. Ka lindur në Tiranë më 22 Nëntor 1980. Studimet e larta i ka mbaruar në Piza (Itali) në fushën e komunikimit dhe në Universitetin Luigj Gurakuqi Shkodër dega Juridik. Prej vitit 2010 jeton e punon ...

Opinion

Post

Cilësi Jete

Të zgjedhim biçikletën në vend të makinës kur shëtisim nëpër qytet, apo kur shkojmë të bëjmë pazar, i bën mirë shëndetit dhe ambjentit. Por pse shumë njerëz nuk vendosin t'a bëjnë? Padyshim fakti q&...

Dhimbje koke, pagjumësi, dhimbje në stomak, apo nervoz? Gjithë kjo shoqëruar me lodhje të tepruar, ankth, ndryshime në humor dhe nervozizëm! Këto janë simptomat e vërteta të asaj që ekspertët e quajnë “stres i zyrës&rd...

“Të flesh mirë ka një impakt shumë të rëndësishëm në shëndet, madje më i rëndësishëm se rritja e rrogës”. Ky është përfundimi i një kërkimi të kohëve të fundit. Kërkimi...