Banner

Politikë

Post

Ekonomi, duam të sigurojmë ndërrimin e sistemit

e Martë 22 Janar, 2019

Politika nuk ka fuqinë për të vendosur gjykata, por për të shkundur sistemin për të pasur një gjykim të drejtë, tha sot deputetja e partisë Socialiste, Milva Ekonomi, duke folur për ngjarjet e 21 Janarit 2011. E ftuar në një studio televizive, Ekonomi tha se “sot kemi shemb...

Post

Bie besimi i PDsë ndaj Salianjit, humbet në garë

e Hënë 21 Janar, 2019

Deputeti Ervin Salianji ka dhënë dorëheqjen nga Sekretari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike. "Numërimi" për kryesinë më nxori jofitues me 1 votë, shkruan ai në Facebook. Më tek shton se: "kjo matematikë duhet lexuar me përgjegjësinë e duhur. Ndaj duhet marr&eu...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Basha nuk provoi akuzat ndaj Balles, gjyqtari i vendos gjobën ''për shpifje''

e Martë 22 Janar, 2019

Kryetari i Partisë demokratike Lulzim Basha gjobitet për shpifje. E akuzoi deputeti socialist Taulant Balla, në Korrik të vitit të kaluar. Në atë kohë Basha pat thënë se Balla ishte garantues për 3,4 milionë Euro të sekuestruar në portin e Durrësit. Gerd Hoxha gjykatësi...

Post

Nesër bëhet publik Pakti për Universitetet

e Enjte 17 Janar, 2019

Pas falenderimeve për punën e stafit, Zv.Kryeministrja Senida Mesi, kaloi sot pasuesit të saj Erion Braçe postin e numrit dy të qeverisë. Në qëndër të punës ishin trajnimet, rritja e profesionalizmit dhe vëmendja ndaj qytetarit, tha deputetja e Partisë socialiste Senida Mesi, e cila...

Post

Pse u dorëzua Klement Balili?

e Martë 15 Janar, 2019

Banner

Botë

Post

Pence konfirmon tërheqjen amerikane nga Siria

e Enjte 17 Janar, 2019

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence tha se ai dhe presidenti Donald Trump dënojnë sulmin vetëvrasës në Siri ku mbetën të vrarë të paktën 19 persona, përfshirë disa ushtarë amerikanë, por përsëriti se SHBA do të vazhdonte me planin e tërheqjes. “Falë guximit të forcave tona të armatosura ne kemi shtypur Kalifatin e ISIS-it dhe shkatërruar aftësitë e tij&rsquo...

Bashkimi Europian

Në kohën kur opozita ka deklaruar se do të fillojë protestat, Komisioneri për Zgjerimin e Bashkimit Europian do të vizitojë edhe Shqipërinë, pas vizites në Prishtine. Lajmi bëhet i ditur nga ambasadori i delegacionit të BE-së në S...

Presidenti austriak, Alexander Van der Bellen shpreson se Britania të mbetet në Bashkimin Europian, pasi marrëveshja e Brexit të BE të hidhej poshtë në Dhomën e Komuneve. ”Refuzimi është për të ardhur keq, por shpresoj se dera pë...

BRUKSEL - Edhe më pesimistët nuk e prisnin një rezultat kaq negativ për Theresa May. Në Westminister mbrëmë në darkë marëveshja e divorcit ndërmjet Londrës dhe Brukselit 'u dogj' nga parlamenti Britanik më mazhorancë votash, m&eum...

Biznes

Post

Sipërmarrësit italianë në Shqipëri vlerësojnë uljen me trefish të taksave

e Diel 13 Janar, 2019

Lehtësimi me 3-fish i taksave për sipërmarrjen do të sjellë më shumë investime, rritje rrogash e zhvillim për bizneset në vend, ku një pjesë janë edhe shumë sipërmarrës italianë, të cilët janë zhvendosur në Shqipëri. “Ne vendosëm të lehtësojmë trefish ngarkesën e taksës. Pavarësisht se buxheti nuk i merr më ato lekë, ato lekë mund të...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Shqipëria si Franca, Italia ka sot qendrën e vet kombëtare për librin. Lajmin e mirë e jep pak para largimit Ministrja e kulturës Mirela Kumbaro, e cila firmos një prej projekteve më të rëndësishme. Ajo ndjehet "krenare që sot hedh firm&eum...

Yann Moix, shkrimtari francez ka shkaktuar shumë reagime, pjesa më e madhe nga gratë, për një thënie të tij për trupin e grave. Ai tha në një intervistë për Marie Claire se nuk mund të dashuronte dot një femër mbi të 50t...

Të duash do të thotë dhe të të duan, thoshte shkrimtarja e cila u nderua me Çmimin e Paqes në Sydney në vitin 2004 për aktivitetin e saj anti-luftë dhe u bë e famshme me librin e mrekullueshëm best seller: "Zoti i Gjërava të Vog...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Post

Në Dumrenë e liqeneve

e Martë 22 Janar, 2019

Drejt një destinacioni të ri turistik. Vetëm një orë larg Tiranës aty ku historia, e reja dhe e vjetra, ëndrra dhe realiteti, bëhen bashkë

Eda Elbasanin këtë herë e takuam në klinikën e saj stomatologjike pikërisht në Bulevardin Gjergj Fishta tek Pallatet e Lanës në kullën e II-të pas Drejtorisë së Policisë Tiranë! Në fakt, jo pa fshehur një lloj &c...

Agjencia ndërkombëtare e ilaçeve ka publikuar një raport ku thuhet se përdorimi i antidepresivëve rritet çdo vit më 8%. Kjo rritje shkaktohet nga shumë faktorë dhe nuk është e rastësishme dhe vjen për shkak të paaftë...