Banner

Politikë

Post

A do të kemi ndërmjetësim? Flet Majko...

e Hënë 18 Mars, 2019

Ministri për diasporën Pandeli Majko e quan ekstrem vendimin e opozitës për lënien e mandateve. Zgjidhja është ndërmjetësimi dhe dialogu politik. Në një intervistë të dhënë për median maqedonase “Almakos”, ministri i qeverisë Rama beson se nëse n...

Post

23 Mars mblidhet Kongresi i PSsë, në fokus ''Lokalet 2019''

e Hënë 18 Mars, 2019

Mbledhja e kryesisë së PSsë vendosi që kongresi i i partisë të mbahet më datë 23 Mars. Kongresi do të ketë tre sesione: shembujt e qeverisjes lokale të PSsë, platforma e bashkëqeverisjes, dhe Pakti për Universitetin. Nuk është vendosur ende nëse në Kongres do ...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Nesër protesta e radhës para parlamentit, 1500 forca policie në terren

e Mërkurë 20 Mars, 2019

Partia demokratike nesër organizon një tjetër protestë për largimin e qeverisë. Protesta do të fillojë nesër në rën 09:30 para Parlamentit dhe policia ka marrë masa për të forcuar gardhin që rrethon ndërtesën, nga hyrja e parlamentit deri tek kalaja e Tiranë...

Post

Kosove/ Prokuroria po heton si përfituan 140 policë mbi 4.5 milionë Euro nga shteti

e Mërkurë 20 Mars, 2019

Për 12 vjet me radhë 140 pjesëtarë të Policisë së Kosovës që kanë edhe pozita me rëndësi në këtë institucion, përveç pagave si punonjës policie kanë marrë shtesë mbi 4.5 milionë euro para nga buxheti i shtetit, duke u paraqitur si invalid...

Banner

Botë

Post

Tërhiqet Rusia, pranon emërtimin Republika e Maqedonisë Veriore

e Martë 19 Mars, 2019

Rusia njeh Republikën e Maqedonisë Veriore si emrin e ri zyrtar të Maqedonisë, tha të hënën Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë, edhe pse kishte shprehur më parë rezerva lidhur me legjitimitetin e ndryshimit të emrit. Parlamenti maqedonas miratoi një ndryshim në kushtetutë në janar për të riemëruar vendin, nën një marrëveshje me Greqinë për t’i dhën...

Banner

Bashkimi Europian

Presidenti i Komisionit të BEsë, Jean-Claude Juncker deklaroi sot se nuk pret që të merret një vendim për shtyrjen e marrëveshjes së Brexit, në samitin e kësaj jave të BE. ”Bisedimet për shtyrjen e afatit për negociatat e Brexi...

Kryeministrja britanike, Theresa May nuk pritet t’i kërkojë BE-së një shtyrje të gjatë të datës së Brexit, aktualisht e caktuar më 29 mars, raportoi sot BBC-ja, duke cituar një burim të afërt të qeverisë. ”Kryemin...

Në funksion të protestës së ardhshme të 16 marsi, Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë riafirmon rëndësinë e të drejtës themelore të të gjithë qytetarëve shqiptarë për të demonstruar. Kjo e drejt&eum...

Biznes

Post

Hapat që ndjekin tatimpaguesit për shqyrtimin e çështjeve nga Avokati i Tatimpaguesve

e Mërkurë 20 Mars, 2019

Drejtoria e përgjithshme tatimeve (DPT) informon të gjithë tatimpaguesit se është publikuar në Fletoren Zyrtare dhe ka hyrë në fuqi, udhëzimi i Ministrit të Financave dhe Ekonomisë “Për funksionet, autoritetin dhe përgjegjësitë e Avokatit të Tatimpaguesve, procedurat që do të zbatohen prej tij në mbrojtje të interesave të tatimpaguesve, si dhe procedurat që duhet të ndiqen n...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Lajmi megjithëse jo i ri po bën boom në rrjetet sociale dhe web sitet informative, dhe për ta thënë troç ngjason më shumë me një fake news. Kjo është historia e Tatsuo Horouki, një artist japonez i aftë për të piktur...

Piktori zvicerian Paul Klee që celebron 140 vjetorin e lindjes këtë vit, ishte dhe poet e muzikant. Në shkrimet dhe pikturat e tij shohim shpesh herë termin "polifoni", çfarë ka karakterizuar pjesën më të madhe të punës dhe veprave t&eu...

Vepra teatrore Udha e qumështit pas premierës në teatrin Skampa në qytetin e Elbasanit, ku u vlerësua nga publiku erdhi mbrëmjen e djeshme për publikun në skenën e arTurbina. Me autor dhe regji nga Armand Bora vepra erdhi në skenë me interpre...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Sa herë i keni dëgjuar këto fjalë gjatë jetës suaj? Ndryshe, jeta është një rrotë që sillet. Gjërat e mira tërheqin të mirat, apo e kundërtat të tyret. Nuk janë thjesht fjalë për tu thënë, por e ...

Para se të kuptojmë natyrën e vërtetë të dikujt mund të duhet ca kohë, por nuk është kurrë vonë të mbrohemi. Gjatë jetës kemi të bëjmë me shumë tipe njerëzish, në punë, jetë apo rrjete ...

Bullizmi është një fenomen që fillon qysh herët në jetën e qenieve njerëzore. Të dhënat shkencore sugjerojnë që bullizmi i ka rrënjët qysh në fëmijërinë e hershme, dhe studime të shumta e kanë evident...