Banner

Politikë

Post

Kryeministri: Nëse PD nuk pranon, do ta zgjedhim me shumicë votash kryeprokurorin

e Martë 12 Dhjetor, 2017

Kryeministri Rama i ka bërë sërisht thirrje kreut demokrat për sa i takon çështjes së emërimit të një kryeprokurorit të përkohshëm. Pas disa ftesave të njëpasnjëshme të cilat kanë marrë refuzimin e Bashës, Rama tha se mazhoranca do ta zgjedhë ...

Post

Të bojkotosh partinë tënde! Demokratët bashkohen me LSI, nuk marrin pjesë në festën e 27 vjetorit të themelimit

e Martë 12 Dhjetor, 2017

Partia Demokratike ka festuar dje në mbrëmjë në Pallatin e Kongreseve 27 vjetorin e themelimit të saj. Pavarsisht fjalës së kreut demokrat, më së shumti ranë në sy mungesa e demokratëve të vërtetë. Themeluesit e kësaj partie nuk ishin pjesë e kësaj feste. Fi...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

E martë, parashikimi i motit për sot

e Martë 12 Dhjetor, 2017

Dita e martë do të karakterizohet nga rritjet e temperaturave. Vranësirat kalimtare do të shoqërojnë gjithë ditën e sotme por pa reshje shiu. Reshjet e shiut priten vetëm në ekstremet Veri-Jug. Mesdita do të shoqërohet nga kthjellime të shumta, por pa shira. Temperaturat do të je...

Post

Parashikimi i motit për sot

e Hënë 11 Dhjetor, 2017

Java do të nisë me një mot të vranët në të gjithë territorin e vendit. Dita e sotme do të mbizotërohet nga vranësira dhe shira. Pjesa e dytë e ditës do të ketë sasi më të mëdha të reshjeve. Sot do jë jetë një ditë e ftohtë. Temper...

Post

Parashikimi i motit për fundjavën

e Shtunë 9 Dhjetor, 2017

Botë

Post

Koreja e Jugut masa të reja ndaj Koresë së Veriut për raketat balistike

e Hënë 11 Dhjetor, 2017

Koreja e Jugut njoftoi veprimin e menjëhershëm të sanksioneve të reja unilaterale kundër Koresë së Veriut në përgjigje të nisjes më 29 nëntor të raketave balistike Hwasong-15. Qëllimi, shpjegoi Ministria e Jashtme në lajmërim, është të zvogëlojë burimet e financimit të programeve ballistike dhe bërthamore të Phenianit. Në këtë drejtim, 20 organizata në veri ...

Bashkimi Europian

Britania e Madhe dhe Bashkimi Europian arritën të nënshkruanin marrveshjen e rëndësishme për të cilën nuk ishin dakortësuar disa muaj më pare. Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker dhe kryeministrja britanike Theresa Maj njoftuan ...

Në kuadër të hapjes së negociatave, qeveria shqiptare do të nisë javën e ardhshme takimet në Bruksel. Kryeministri Edi Rama, Ministri i Europës dhe Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, si edhe Ministri i Punëve të Brendshme, Fatmir Xhafa...

Raportuesi i BE-së për Shqipërinë, Eduard Kukan, në një vizitë në vendin tonë tha se Shqipëria ka kohë deri në prill për të hapur negociatat e anëtarësimit vitin e ardhëm. Kukan deklaroi se institucionet evropiane p...

Kronikë

Post

Bulqizë, atentat me armë shtetasit me rekorde kriminale

e Martë 12 Dhjetor, 2017

Një atentat me armë ka ndodhur rreth orës 18:30, mbrëmjen e djeshme në fshatin Peladhi-Bulqizë. Në rrugën që lidh fshatin Godvi me fshatin Peladhi, është qëlluar me armë zjarri në drejtim të automjetit Land Rover me targa AA 489 RA. Mjeti drejtohej nga shtetasi F. T., 29 vje...

Post

Gjendet i djegur në ashensor punonjësi i FSHF

e Hënë 11 Dhjetor, 2017

Shtetasi Agim Proda është gjendur i vdekur brenda ashensorit të një pallati në ndërtim. Ngjarja është raportuar në Komisiariatin e Policisë Sarandë, nga njerëz të rastësishëm në vendin e ngjarjes. Policia ka konfirmuar se ka gjetur trupin e pajetë të këti...

Ekonomi

Post

Investim prej 1.8 milionë euro në pikën kufitare të Hanit të Hotit

e Hënë 11 Dhjetor, 2017

Ministri i financave dhe ekonomisë, Arben Ahmetaj, inpektoi pikën kufitare të Hanit të Hotit, ku janë investuar rreth 1.8 milionë euro. Qellimi i këtij investimi të financuar nga Bashkimit Europian, është që qytetarët dhe mallrat të kalojnë sa më shpejt dhe më sigurtë. “Është një investim i Bashkimit Europian prej 1.8 milionë euro. Qëllimi është i drejtpërdrejt&eum...

Hermes IT

Il premier albanese Edi Rama ha sostituito tutti i prefetti delle 12 regioni albanesi. Le nuove nomine erano state già annunciate in un incontro che Rama aveva organizzato a Valona. Subito dopo, in una riunione del Governo, il Premier ha firmato la loro immediata sostituzione. “Avremo u...

L’estate appena lasciata alle spalle ci ha mostrato un’Albania accogliente, lanciata per diventare un’apprezzata meta turistica nel Mediterraneo, favorita da un paesaggio stupendo, un clima favorevole, prezzi competitivi e strutture di accoglienza in progressivo miglioramento. Ad a...

Kulturë

Duke nisur nga marsi i vitit 2018 mund të shkohet sërisht në kinema në Arabinë Saudite. Ministri arab i kulturës Awas al-Awas ka deklaruar edhe fundin e ndalimit të hyrjes në kinema për mbi 35 vjet. “Ky është një moment i madh i zhvil...

Kur bëhet fjalë për udhëtime, pak vende kanë mbetur mister në Europën Perëndimore. Një kontinenti të tillë plot me turistë dhe vende turistike, pak qoshe të fshehura mund t’i kenë ngelur, sidomos qoshet në bregdet. N...

Një kështjellë e humbur 3000 vjeçare është zbuluar nga disa kërkues dhe zhytës në liqenin turk Van. Gërmadhat e zbuluara, mendohet se janë ato të një fortese të ngritur nga qytetërimi Uratu në kohën e hekurit mes ...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Të hahet djathë çdo ditë (rreth 40 gramë në ditë) mund të ndihmojë në parandalimin e sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Kjo është sugjeruar nga një studim i Li-Qiang Qin nga Universiteti i Soochoë në Kin&eu...

Të gjithëve na ka ndodhur që jemi prerë duke shkaktuar plagë në trup. Ilacet farmaceutike janë të shumta ama mjetet natyrore janë më të dobishme. Ne ju ndihmojmë me disa mënyra me anë të ilaceve natyrore për trajimin e p...

Sipas një studimi, njerëzit në mëngjes janë shumë herë më produktiv se sa çdo orar tjetër i ditës. Kjo nuk ka të bëjë vetëm më zgjimin shumë herët. Bëhet fjalë për vendojen e disa rregullave p&...