Banner

Politikë

Post

Debati për ndihmën ekonomike, Rama përballet me opozitën më 15 mars

e Enjte 22 Shkurt, 2018

Kuvendi ka miratuar ditën e sotme kërkesën e opozitës për mocion me debat me kryeministrin Rama për heqjen e ndihmës ekonomike për disa familje. Partia Demokratike ka doëzuar kërkesën ku thuhet se përjashtimi nga ndihma ekonomike është abuziv, i bërë në proç...

Post

Nis seanca plenare, betohet deputeti i ri i Kuvendit

e Enjte 22 Shkurt, 2018

Në rendin e ditës për seancën plenare së kësaj të enjte, është parashikuar edhe betimi i deputetit të ri të kuvendit. Pasi kryetari lexoi tekstin, deputeti Astrit Veliaj është betuar. Veliaj zuri vendin e ish-deputetit të PD Eduard Halimi, i cili dorëzoi mandatin rreth nj&eu...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Nikolla: Problemet e Universitetit të Tiranës janë të brendshme

e Enjte 22 Shkurt, 2018

Ministrja e arsiit Lindita Nikolla është thirrur në interpelancë nga deputetët e LSI për të dhënë shpjegim mbi kaosin që ka kapluar universitetet shtetërore. Ajo ka bërë me dije se problemet nuk vijnë aspak prej ligjt të arsimit të lartë por për shkak të ...

Post

Komisioneri Hahn i bindur se Shqipëria meriton hapjen e negociatave

e Enjte 22 Shkurt, 2018

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn ka dhënë një intervistë së fundmi për gazetën “Die Welt” mbi perspektivën e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt anëtarësimit në BE. Hahn ka deklaruar se beson se Shqipëria dhe Maqedonia e meritojnë k&eu...

Banner

Botë

Post

May bën publik partneritetin BM-BE post Brexit

e Premte 23 Shkurt, 2018

Kryeministrja britanike, Theresa May do të shprehet për partneritetin postBrexit mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian javën e ardhshme. Njoftimi doli pas një takimi maratonë prej tetë orësh me qeverinë. Theresa May mblodhi ministrat kryesorë në rezidencën e kryeministres në Chequers (70 kilometra në veriperëndim të Londrës) për të diskutuar rreth marrëdhënieve ekonomike mes Ba...

Bashkimi Europian

Me forcimin e strukturës së saj të komandimit dhe të forcave të armatosura, NATO-ja reagon para së gjithash ndaj politikës së Rusisë, që perceptohet si politikë agresive. Që prej krizës së Ukrainës dhe aneksimit të Krime...

Premtimi është premtim. Prej 15 vjetësh vendeve të Ballkanit Perëndimor iu ofrua pranimi në familjen e BE-së. Por për momentin ky është guxim prej të marri. Kjo quhet një dilemë e vërtetë. Objektivisht, gjashtë kandidat&...

Komisioni Europian konfirmon gatishmërinë për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Në strategjinë e re të publikuar sot në Strasburg, KE thekson se ”është i gatshëm të përgatis&e...

Kronikë

Post

Arrestohet për prostitucion në Tiranë 44 vjeçari

e Premte 23 Shkurt, 2018

Një 44 vjeçar është vënë në pranga nën akuzën për 'shfrytëzim prostitucioni' dhe 'pjesëmarrje në organizatë kriminale'. Blutë e tiranës e vunë në pranga atë për llogari të drejtësisë italiane. Bëhet fjalë për Ç...

Post

Aksidenti i mbrëmshëm mund të jetë i qëllimshëm, zbardhen të tjera detaje

e Enjte 22 Shkurt, 2018

Në lidhje me aksidentini e tmerrshëm që ndodhi mbrëmë në autostradën Tiranë-Durrës, ku humbën jetën dy persona, policia ka dhënë detaje të reja. Fillimisht është zbuluar identiteti i pronarit të makinës që shkaktoi aksidentin. Automjeti tip Benz ësht...

Ekonomi

Post

Italia kërkesa për punonjës sezonal, 18 mijë vende në 2018 në bujqësi e turizëm. Ja detajet

e Enjte 22 Shkurt, 2018

Sipas dekretit të flukseve 2018, në Itali vihen në dispozicion 30.850 kuota për punë të varur sezonale të punonjësve të huaj, ndër të cilat edhe shqiptarët, si dhe konvertime lejesh të ndryshme qëndrimi në leje pune, së të huajve tashmë rezidentë në Itali. Sipas të dhënave të Ministrisë së Brendshme Italiane, 30.850 kuotat janë të ndara si më poshtë:...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Tiranë, në kuadër të aktiviteteve me rastin e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, në bashkëpunimin me Akademinë e Filmit Marubi më 22 Shkurt, duke filluar nga ora 19:00, në...

Post

Rigjendet një tablo e Degas

e Premte 23 Shkurt, 2018

Tabloja e zbuluar nga dogana në pjesën e bagazheve të një autobusi të parkuar në një zonë në rajonin e Parisit, mund të jetë vepra e Edgar Degas, e vjedhur në fund të 2009 në Marsejë. ”Të gjitha indiciet të l&...

Soprano shqiptare Ermonela Jaho është rrëfyer për emocionet e forta që ka përjetuar në role të ndryshme në skenë. Ndër to ajo u shpreh se roli Cio-Cio-San në Madama Butterfly është roli që e ka dashuruar pasi lidhet me jet&...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Interesi për gjuhët e huaja sa vjen dhe po shtohet. Tashmë edhe Ministria e arsimit ka vendosur kusht që studentët të cilët duan të masterizohen duhet të kenë të mbojtur minimalisht një gjuhë të huaj. Kjo tregon rëndësin...

Çrregullimet e zemrës janë të zakonshme. Por në ç’raste duhet të shqetësoheni për dhimbjet që keni në zemër? Shqetësimet e zemrës janë nga më të ndryshmet. Rrahje të shpeshta, të ngadalta, rrahje...

Karakteristikë për disa njerëz është se gjithmonë kanë duar të ftohta, pavarsisht stinës. Shpesh themi se ata që i kanë duart e ftohta janë të sinqertë, por studiuesit nuk e arsyetojnë kështu. Një studim i ri i Univ...