Politikë

Post

Kodi Zgjedhor/ Meta: 'Shpresoj reflektim nga mazhoranca. Sejcili mban përgjegjësi për aktet e tij'

e Hënë 26 Tetor, 2020

Në një komunikatë të përjavshme me gazetarët, presidenti Ilir Meta u shpreh se shpreson që qeveria të reflektojë sa i përket Kodit Zgjedhor, lidhur me deklaratat e kryeministrit Rama për të kaluar të pandryshuar Kodin në parlament. “Unë jam këtu për t&eu...

Post

Egjipti, partner shumë i rëndësishëm dhe i besueshëm në rajonin e Mesdheut

e Hënë 26 Tetor, 2020

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi sot një takim me ambasadorin e ri të të Egjiptit në Shqipëri, Mohamed Mostafa Heider “Me kënaqësi pranova Letrat Kredenciale të Ambasadorit të ri të Egjiptit në Shqipëri, Mohamed Mostafa Heider. Gjatë takimit, vlerësuam se vi...

Sport

Post

Aktualitet

Post

Rekrutimi dhe përzgjedhja e hetuesve të BKH/ SHBA mbështesin proçesin objektiv

e Enjte 29 Tetor, 2020

“SHBA mbështesin plotësisht procesin objektiv dhe të bazuar në merita të Shqipërisë për të rekrutuar dhe përzgjedhur hetuesit e BKH-së”, bëri të ditur sot me anë të një postimi në rrjetet sociale Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikë...

Post

Rekrutimi dhe përzgjedhja e hetuesve të BKH/ SHBA mbështesin plotësisht procesin objektiv dhe të bazuar në merita të Shqipërisë

e Enjte 29 Tetor, 2020

“SHBA mbështesin plotësisht procesin objektiv dhe të bazuar në merita të Shqipërisë për të rekrutuar dhe përzgjedhur hetuesit e BKH-së”, bëri të ditur sot me anë të një postimi në rrjetet sociale Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikë...

Botë

Post

Pas Gjermanisë, Franca hyn në karantinë

e Enjte 29 Tetor, 2020

Pas Gjermanisë, koronavirusi fut sërish në karantinë edhe Francën. Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar këtë mbrëmje një bllokim të dytë kombëtar, duke ndaluar lëvizjen mes rajoneve. Duke filluar nga dita e premte, francezët do të lejohen të dalin nga shtëpia vetëm për punë të rëndësishme ose për arsye mjekësore. Në vendimin më të fundit...

Bashkimi Europian

Parlamenti Evropian ka përzgjedhur opozitën bjelloruse si fituese të Çmimit Sakharov për Lirinë e Mendimit. Presidenti i PE, David Sassoli, vlerësoi iniciativën e atyre grave të guximshme në fjalën e tij duke përmendur lideren e opozit&eu...

Qëllimi është i qartë: BE dëshiron të koordinojë më mirë masat ndaj Covid-19 - dhe të parandalojë kështu kaosin e ri në udhëtimet brenda Evropës. Në pranverë, shumë vende i mbyllën kufijtë e tyre...

“Britania e Madhe do t’u kërkojë të gjithë qytetarëve të Bashkimit Europian, të marrin me vete edhe pasaportën në kufi duke nisur nga tetori 2021. Do të kontrollohet në kufi së bashku me kartën e identitetit të personi...

Biznes

Post

Kreditimi ekonomisë u rrit me 167 milionë euro në shtator

e Enjte 29 Tetor, 2020

Kredia për ekonominë qëndroi në nivele të larta edhe gjatë muajit shtator 2020. Banka e Shqipërisë, bën të ditur se, sektori bankar dha 20.7 miliardë lekë ose rreth 167 milionë euro, kredi për ekonominë në muajin shtator të këtij viti. Krahasuar me shtatorin e vitit të kaluar, kredia për ekonominë u rrit me 4.3%. Për nëntë muajt e parë të këtij viti, sektori ba...

COVID

Presidenti rus, Vladimir Putin theksoi sot se nuk do të ketë kufizim kombëtar pavarësisht rritjes drastike të rasteve me koronavirus në Rusi, regjistruar këto javët e fundit. “Ne kemi ditur shumë mirë se si duhet të reagojmë dhe e dim...

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka rezultuar pozitive me koronavirus. Njoftimin e dha vetë ministria përmes një postimi në “Facebook”. Balluku ndodhet në karantinë dhe nuk ka shenja të rënda të sëmundj...

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në fjalën e saj në parlament foli për një skenar të mundshëm në rast mbingarkese të sistemit shëndetësor. “Nëse do kemi mbingarkesë të spitaleve, do përzgjedhim...

Kulturë

Kryetari i bashkisë së Gjirokastrës, Flamur Golemi priti sot në takim ambasadorin e Italisë në Tiranë, Fabrizio Bucci dhe konsullen Iva Palmieri, në kuadër të hapjes së Javës Italiane në Gjirokastër. “Së bashku ndoq&e...

Edhe pas vdekjes, këngëtarja Whitney Houston vazhdon të bëjë histori, pasi, për herë të tretë, një nga albumet e saj merr një disk diamanti. Këtë herë bëhet fjalë për diskun ”Whitney”. Kujtojmë s...

Mozaiku i Tiranës, thesar i trashëgimisë kulturore të kryeqytetit është kthyer në identitet. Pas një muaji pune të kujdesshme, që kërkonte shumë durim e pasion, përfundoi restaurimi i këtij monumenti kulture i kategorisë I. K...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post
Post

Punët e tjera

e Shtunë 3 Tetor, 2020

Cilësi Jete

Post

Dekalogu për një rizoto të përsosur

e Mërkurë 28 Tetor, 2020

Përgatitja e një rizoto mund të duket si një pjatë e thjeshtë, por nuk është gjithmonë ashtu. Në fakt është e rëndësishme të hamendësoni momentin e duhur të gatimit për të filluar skuqjen e tij me gjalp...

Post

Perime miqësore me dietën

e Premte 23 Tetor, 2020

Humbja e peshës është një qëllim qendror për kaq shumë njerëz. Për ta ndjekur atë, nuk duhet të ndalojm së ngrëni, por të përmirësojmë dietën. Kjo domosdoshmërisht do të thotë të konsider...

Ëmbëlsirë perfekte për të mirëpritur mbrëmjet e ngrohta të vjeshtës, koha e Halloween, kungulli dhe ... gështenjat. Torta me gështenjë dhe çokollatë, aq e butë dhe aromatike, është e preferuara e atyre që ...