Banner

Politikë

Post

Soreca: nuk ka kohë për të humbur, duhet dialog

e Martë 18 Qershor, 2019

Ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca, ka reaguar pas deklaratës së Këshillit Europian për shtyrjen në vjeshtë të vendimit për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në një postim në twitter, Soreca thotë se “Këshilli Europian ka ...

Post

Meta po mban shënim të gjithë personat që provokojnë tensione artificiale

e Martë 18 Qershor, 2019

Në reagimin e Presidencës theksohet se Ilir Meta po mban shënim të gjithë personat që provokojnë tensione artificiale dhe u shërbejnë grupimeve të errëta. “Presidenti Meta vlerëson të gjitha institucionet që zbatojnë ligjin dhe i inkurajon që ta bëjn&eum...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Lleshaj, Basha nuk rrezikohet. Në KZAZtë e vendit po zhvillohet puna normalisht

e Martë 18 Qershor, 2019

Prononcimi i ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj për media, pas takimit me strukturat policore e portuale, mbajtur në Portin e Vlorës

Post

Voltana Ademi, do të pengojmë zgjedhjet

e Martë 18 Qershor, 2019

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi mbajti një konferencë për mediat tha se do të bëjë gjithçka që të mos lejojë që ambjentet që janë në administrim të Bashkisë, siç është Pallati i Sportit, të mos përdoren si KZAZ,...

Banner

Botë

Post

Juncker: Nuk ka pajtim brenda BEsë për negociatat me Maqedoninë e Veriut

e Mërkurë 5 Qershor, 2019

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, pranoi se tani për tani nuk ka pajtim të plotë midis vendeve anëtare të BE-së për të autorizuar hapjen e negociatave të pranimit për Maqedoninë e Veriut. “Unë e di se disa shtete anëtare kanë disa shqetësime. Unë do të bëj gjithçka në fuqinë time për t’i bindur ato”, tha Juncker. Presidenti i KE-së, priti kry...

Bashkimi Europian

Të gjitha vendet e Grupit të Vishegradit (V4) kanë deklaruar vendosmërinë e tyre për zgjerimin e BE me fokus integrimin e Ballkanit Perëndimor, shkruan sot euractiv.com. Sipas ministrit të Jashtëm hungarez, Peter Szijjarto ”sa më shumë v...

Bashkimi Europian ka disa detyrime ndaj botës, deklaroi presidenti i KE-së, Jean Claude Juncker. ”Bashkimi Europian nuk duhet të jetë një fortesë, që u kthen shpinën atyre që vuajnë”, theksoi ai hapjen e një konference për Dit...

Ne shkrimin e publikuar sot nga “EURACTIV”, me emrin e Jorge Valero, theksohet se vitin e kaluar 28 shtetet anëtare të BE ranë dakord se BE do të vendoste këtë Qershor nëse do të nisje bisedimet e anëtarësimit me dy vende, por tani kjo...

Biznes

Post

Kosova nis ''luftën'' tregtare me Shqipërinë, afati deri më 1 korrik

e Shtunë 8 Qershor, 2019

Nëse qeveria e Shqipërisë, deri më datën 1 korrik 2018, nuk heq masat e përkohshme tarifore ndaj importeve të Kosovës, konkretisht ndaj patates, birrës, qepës dhe gjithashtu të lehtësojë pagesat nga tarifa e skanimit dhe Rrugës së Kombit, dhe disa certifikuara fitosanitare, Kosova do t’i kthehet reciprocitetit, duke rritur kostot ndaj eksporteve të Shqipërisë në Kosovë. Zv.kryeministri i Kos...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Publikohet trajleri i një prej filmave të animuar më të susksesshëm “Frozen 2”. Prodhimi i Disney, vjen gjashtë vite pas shfaqjes së “Frozen”, duke sjellë sërish personazhet aq shumë të dashura jo vetëm nga fëm...

Bijat e mija, jini egoiste të ndyra! Merrni atë çfarë është e juaja! Mëmësia nuk është mision. As martesa, jo. Ekzistenca juaj, po. Jini egoiste kur ju kërkojnë të hiqni dorë në emër të familjes. Mos u ngrin...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Për të festuar ditelindjen, Regina Brett shënoi disa thënie që i mësoi jeta. Ajo këtë listë të thënieve e publikoi kur i mbushi 90 vjet. 1. Jeta nuk është e drejtë, por është ende e mirë. 2. Kur keni dyshime, ...

Post

Kujdes nga riqnat!

e Enjte 13 Qershor, 2019

Është stina e pranisë jo të neglizhueshme të tyre….Janë shumë të përhapura sidomos në pyjet me dushk, në kullota si dhe në zonat ku ne ecim per tu ushtruar me bar të lartë, të pa kositur. Përhapës të nj&...

Një sondazh kombëtar i Qendrës Qytetare në bashkëpunim me “Westminster Foundation for Democracy”, mbi qëndrimin e të rinjve mbi politikën, zbulon se ashtu siç pritej, shumica e të rinjve, janë të pakënaqur me situat&eum...