Banner

Politikë

Post

Mazhoranca zgjedh të hënën kryeprokurorin, opozita protestë në kryeqytet

e Diel 17 Dhjetor, 2017

Të hënën kuvendi do të vendosë për emrin e kryeprokurorit të ri. Komisioni i Ligjeve ka vendosur për 3 emrat nga 7 kandidatë që do ti kalojnë kuvendit për të zgjedhur një emër. Ndërkohë paralelisht opozita ka vendosur të organizojë një protestë...

Post

Reagimi i Tahirit për vendimin e gjykatës: Nëse më thoni të rri në burg do të rri

e Diel 17 Dhjetor, 2017

Ish ministri i brendshëm, Saimir Tahiri, ka dalë para Gjykatës së Krimeve të Rënda për tu njohur me masën e sigurimit për bllokimin e pasaportës së tij për shkak të akuzave që rëndojnë mbi të. Tahiri u shoqërua nga avokati i tij, Maks Haxhia, ndërsa p&eum...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Testohen mbi 1000 inspektorë, së shpejti nis vala e shkarkimeve

e Diel 17 Dhjetor, 2017

Ashtu sikurse ishte parashikuar qeveria ka ndërmarrë reformën në administratë. Ditën e djeshme Departamenti i Administratës Publike, zhvilloi testimin me shkrim për vlerësimin e njohurive të më shumë se 1000 nëpunësve civilë në strukturat me funksione inspektimi. Nd&eum...

Post

Ministri i brendshëm francez: kërkesat më të larta për azil janë nga Shqipëria

e Diel 17 Dhjetor, 2017

Ministri i brendshëm francez, Gerard Collomb, gjatë vizitës së tij zyrtare në Shqipëri dha një intervistë në media ku u cek edhe çështja e azilantëve shqiptarë në Francë. Ai theksoi se gjatë analizës se kërkesave për azil është vënë ...

Post

E mërkurë, parashikimi i motit për sot

e Mërkurë 13 Dhjetor, 2017

Botë

Post

Në një aksident fatal në Britani, ndodh mrekullia

e Diel 17 Dhjetor, 2017

Një aksident fatal ka ndodhur në Britani ku 6 automjete janë përplasur në një aksident fatal. Ngjarja ka ndodhur në Birmingham. 6 persona humbën jetën. Por ajo që ja vlen të përmendet në këtë ngjarje të trishtë është se në një makinë nuk pati asnjë të lënduar nga dy personat që ishin në të. Edhe pse makina ishte shkrumbuar, çifti kishte shpëtu...

Bashkimi Europian

Një një status në twitter, presidenti i Këshillit Europian, tha se krerët e BE pajtohen që të kalojnë në fazën e dytë të bisedimeve Brexit. Ai uroi gjithashtu kryeministren e Britanisë Theresa May, për këtë arritje. K&...

Ambasadori i Austrisë në Shqipëri Johan Sattler, deklaroi në një studio televizive se Shqipëria është gati të hedhë hapin tjetër në 2018. Vendet anëtare do ta vlerësojnë progresin që ka bërë vendi në drejt...

Britania e Madhe dhe Bashkimi Europian arritën të nënshkruanin marrveshjen e rëndësishme për të cilën nuk ishin dakortësuar disa muaj më pare. Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker dhe kryeministrja britanike Theresa Maj njoftuan n&...

Kronikë

Post

Sasi eksplozivi në shtëpinë e policit, autori lë gjurmët

e Shtunë 16 Dhjetor, 2017

Një sasi eksplozivi ka shpërthyer në oborrin e banesës së një polici, në Fushë Krujë. Shpërthimi ka ndodhur në shtëpinë e shtetasit Fatmir Isufi, i cili aktualisht punon pranë Komisariatit të Kamzës. Mësohet se personi që ka hedhur në oborrin e banesë...

Post

Falsifikonin monedhat, arrestohen 2 shtetas

e Enjte 14 Dhjetor, 2017

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar kanë arrestuar në flagrancë dy shtetas për falsifikim monedhash. Të arrestuarit janë: Genci Muja, 37 vjeç, banues në Krujë, Denis Ibrahimi, 21 vjeç, banues në Fushprezë. Këto shtetas të ndarë ng...

Ekonomi

Post

Vijon lufta kundër informalitetit, edhe dy javë kohë për të përfituar nga amnistia fiskale

e Diel 17 Dhjetor, 2017

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar për ecurinë e 10 javëve aksion të luftës kundër informalitetit. Ky aksion do të vijojë deri në fund të këtij viti, ndërsa është lajmëruar se kanë mbetur edhe dy javë kohë për të gjithë ata që duan të përfitojnë nga amnistia fiskale. Gjithashtu kanë përfituar deri më tani më shumë se 28 mijë...

Hermes IT

Il premier albanese Edi Rama ha sostituito tutti i prefetti delle 12 regioni albanesi. Le nuove nomine erano state già annunciate in un incontro che Rama aveva organizzato a Valona. Subito dopo, in una riunione del Governo, il Premier ha firmato la loro immediata sostituzione. “Avremo u...

L’estate appena lasciata alle spalle ci ha mostrato un’Albania accogliente, lanciata per diventare un’apprezzata meta turistica nel Mediterraneo, favorita da un paesaggio stupendo, un clima favorevole, prezzi competitivi e strutture di accoglienza in progressivo miglioramento. Ad a...

Kulturë

Ikona e kinematografisë shqiptare, aktorja Tinka Kurti, feston ditën e sotme 85 vjetorin e lindjes së saj. Për vite me radhë Tinka ka sjellë në kinemanë dhe teatrin shqiptar qindra role. Për nder të punës dhe kontributit të saj të vyer...

Duke nisur nga marsi i vitit 2018 mund të shkohet sërisht në kinema në Arabinë Saudite. Ministri arab i kulturës Awas al-Awas ka deklaruar edhe fundin e ndalimit të hyrjes në kinema për mbi 35 vjet. “Ky është një moment i madh i zhvil...

Kur bëhet fjalë për udhëtime, pak vende kanë mbetur mister në Europën Perëndimore. Një kontinenti të tillë plot me turistë dhe vende turistike, pak qoshe të fshehura mund t’i kenë ngelur, sidomos qoshet në bregdet. N...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Humbja e peshës është ende tepër sfiduese për shumicën e njerëzve, siç dëshmohet nga epidemia gjithnjë në rritje e obezitetit. Sipas statistikave të fundit për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, më shumë se dy n...

Post

Ja kurat për virozat e stinës

e Shtunë 16 Dhjetor, 2017

Dimri i ftohtë sjell edhe virozat e shumta. Gripi e cila është sëmundja që nuk lë njëri pa prekur gjatë kësaj periudhe është kaq torturuese për të gjithë. Duke vijuar me kollën, dhimbjen e fytit, bajameve, temperaturën a...

Të hahet djathë çdo ditë (rreth 40 gramë në ditë) mund të ndihmojë në parandalimin e sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Kjo është sugjeruar nga një studim i Li-Qiang Qin nga Universiteti i Soochoë në Kin&...