Banner

Politikë

Post

Presidenti Meta pritet në një audiencë të posaçme nga Papa Françesku

e Hënë 17 Shtator, 2018

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta, u prit sot në një audiencë të posaçme nga Ati i Shenjtë, Papa Françesku, në Selinë e Shenjtë në Vatikan. Presidenti Meta shprehu mirënjohjen e thellë për kontributin e jashtëzakonshëm të Selisë së...

Post

Greqia premton angazhin për çështjet e integrimit me fqinjët

e Martë 11 Shtator, 2018

Greqia nuk do të bëhet më barrierë për çështjet e integrimit me fqinjët. Në Parlamentin europian sot Kryeministri grek Alexis Tsipras tha se: "Athina ka një sjellje konstruktive me fqinjët". Cështjet e vjetra mes Shqipërisë dhe Athinës janë ende në proçes ...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

'Air Albania' nis fluturimin e parë nga Tirana drejt Stambollit me studentë ekselentë

e Shtunë 15 Shtator, 2018

Fluturimi i parë i “Air Albania”, kompanisë së parë ajrore shqiptare, ku aksioner është edhe shteti shqiptar, nisi sot në linjën Tiranë-Stamboll, me studentët e ekselencës. Avioni i parë është një “Airbus 319”, i cili mban ngjyrat e flamurit shqipt...

Post

S'ka vend paniku për fruthin

e Enjte 23 Gusht, 2018

Post

Shqipëria arritje në mbrojtjen e fëmijëve dhe përfshirja e personave me aftësi të kufizuara

e Enjte 13 Shtator, 2018

“Mbrojtja e fëmijëve dhe përfshirja e personave me aftësi të kufizuara është përmirësuar në Shqipëri, por autoritetet ende duhet të adresojnë mangësitë e mbetura”, tha sot Dunja Mijatović, Komisioneri i Këshillit të Europës për të Drejta...

Banner

Botë

PostEdison Myrtezai

Tajfuni Mangkhut shkakton 25 viktima. Afrohet drejt jugut të kinës

e Diel 16 Shtator, 2018

Ka shkuar deri në 25 numri i viktimave në Filipine për shkak të tajfunit Mangkhut, i cili me shpejtësi ka pushtuar rajonin e hong kongut dhe kinën jug-lindore. Deri tani janë 13 persona të humbur. Sipas metereologëve, bëhet fjalë për tajfunin më të fuqishëm të këtij viti mbi ruzullin tokësor. Erërat në disa raste kanë tejkaluar edhe shpejtësinë mbi 200 kilometra në orë. ...

Bashkimi Europian

Duhet të përcaktojmë në mënyrë përfundimtare përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor pasi përndryshe, të tjerët do të marrin përsipër detyrën për t’u dhënë formë fqinjëve tan&eum...

Vende të ndryshme nga Bashkimi Europian po hedhin idenë e ndryshimit të kufirit mes kosovës dhe serbisë. Propozimi është diskutuar në mbledhjen e ministrave të jashtëm të mbajtur në Vjenë këtë të premte, ndërkoh&eum...

Mesatarisht në BE, shtetasit europianë shpenzuan rreth 336 euro për pushime gjatë vitit 2016, ku letonët dhe rumunët shpenzuan më pak nga të gjithë, respektivisht 107,62 euro dhe 124,76 euro, sipas të dhënave të publikura sot nga Eurostat. ...

Ekonomi

Post

Drejtori ekzekutiv i BB për Shqipërinë Patrizio Pagano vizitë punë në Shqipëri

e Martë 18 Shtator, 2018

Drejtori ekzekutiv i Bankës Botërore për Shqipërinë, Patrizio Pagano, zhvilloi të martën një vizitë punë në Shqipëri. Gjatë takimit prezantues në Bankën e Shqipërisë, Pagano u përqendrua në çështjet që lidhen me ndikimin e teknologjisë dhe kapitalit njerëzor në nxitjen e rritjes së produktivitetit. “Rritja e produktivitetit konsiderohet si një nga shtyl...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Sot kemi një personazh shumë të veçantë. Ai është një djalë i ri, i talentuar, 28 vjeç dhe vjen në galerinë FAB, e cila çel këtë vit sezoni e ri me një ambient të rikonstruktuar, me ekspozitën e tij t&eum...

Numri i ri i revistës italiane Focus Storia Wars i kushtohet heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu. Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka publikuar në “Facebook”, një foto nga revista italiane ku flitet për heroin tonë komb&e...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Pas akuzave të bëra nga Partia demokratike se mungonin në spitale ilaçet e të sëmurëve më hemofili, Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” (QSUT) informoi sot se natyrisht kjo nuk ishte e vertetë. Rreth 300 pacientë me he...

Post

Thekra

e Mërkurë 29 Gusht, 2018

nga Brunhilda Cela

Standardi i gatimit nëpër restorante është ende problem në Shqipëri, sidomos në stinën e verës, kur helmimet nga ushqimet janë ende një problem evident. Autoriteti kombëtar i ushqimit ka vijuar fushatat e tij të kontrollit nëp&eum...