Banner

Politikë

Post

Opozita bllokon votimin e projektrezolutës për rekomandimet e KEsë

e Enjte 24 Maj, 2018

Në pritje të aprovimit të projektrezolutës së Qeverisë shqiptare për Rekomandimet e KEsë për Shqipërinë 2018, opozita ka krijuar tensione në sallë. Deputetët kanë bllokuar foltoren duke hedhur banderola, kundër qeverisë së krimit. Pasi Bashës iu ndë...

Post

PS paralajmëron ''bombën'' e radhës: PD e lidhur me 613 kg e drogës

e Martë 22 Maj, 2018

Një tjetër akuzë që lidhet jo vetëm me video përgjimin që Partia socialiste pretendon se nuk është i vërtetë. Bëhet fjalë për akuzat në lidhje me 613 kg kokainë që kapur nga policia, dhe personat që kanë të bëjnë me këtë. Kët...

Banner

Sport

Post

Aktualitet

Post

Bashkimi europian sjell një ''polic italian'' në Tiranë: Luigi Soreca në krye të diplomacisë europiane

e Premte 25 Maj, 2018

Luigi Soreca pason Romana Vlahutin dhe pritet të fillojë në krye të zyrës së Bashkimit europian në Tiranë, në muajin Shtator. Lajmin e dhanë mediat shqiptare. BE ia ka besuar çështjen e integrimit një "polici Italian", pasi Soreca aktualisht drejtor i Sigurisë në Dr...

Post

Aksidentohet efektivi i Gardës së 21 Janarit, Martin Nika

e Premte 25 Maj, 2018

Efektivi i Gardës së Republikës Major Martin Nika është aksidentuar në orët e para të mengjesit, para Kryeministrisë. Ngjarja ka ndodhur pak pas mesnatës. Nika kishte mbaruar turnin dhe mesa duket po kthehej në shtëpi, në kembë. Ngjarja ndodhi në rrugën “Papa Gjon...

Post

Tahiri apelon 'arrestin shtëpiak'

e Mërkurë 23 Maj, 2018

Botë

PostEdison Myrtezai

Suedia mëson popullin si të përgatitet për luftë në rast sulmi

e Martë 22 Maj, 2018

Suedia po u dërgon një version të ripërpunuar të kohës së ish-luftës së ftohtë me rregulla si të mbrohen në rast lufte mbi 4.5 milion banorë. Pamfleti prej 20 faqesh titullohet “Nëse vjen kriza e luftës” dhe përmban rregulla se ku mund të gjenden bunkerët dhe si të grumbullojnë gjërat e nevojshme si ushqimet, ujin e pijshëm dhe ngrohjen. Pamfleti u tregon suedezëve se e ...

Bashkimi Europian

Mund të mendoni se skllavëria ka qenë pjesë e së kaluarës, e vendosur vetëm në librat e historisë. Në fakt, pothuajse e njëjta situatë ekziston akoma në shumë vende të europës, e padukshme për sytë tanë po...

Krimi i organizuar. Korrupsioni. Terrorizmi. Papunësia e të rinjve. Emigrimi i paligjshëm. Ekstremizmi fetar dhe politik. Nëse nuk adresohen, këto sfida rrezikojnë të minojnë progresin e arritur me vështirësi dhe të bëhen pengesë p&eum...

Bashkimi Bashkimi Europian përgëzon punën e autoriteteve të zbatimit të ligjit në Shqipëri dhe zhvillimet e fundit pozitive lidhur me hetimin e rasteve të krimit të organizuar dhe korrupsionit. Në një njoftim për shtyp, Zyra e BE-së n&...

Kronikë

Post

Mbytet brenda në pishinë minoreni

e Mërkurë 23 Maj, 2018

Një fëmijë rreth tetë vjeç është mbytur brenda në pishinë teksa po lahej. Ngjarja ka ndodhur në Kavajë. Nga të dhënat e para, ngjarja ka qenë aksidentale. Pavarësisht se i është dhënë ndihma e parë, i vogli nuk ka mundur të mbijetojë. Tru...

Post

Mijëra Euro për një vend pune, ja si u zbulua skema e mashtrimit

e Martë 22 Maj, 2018

Një çift i ri nga Fieri ishin pasuruar me një skemë të përsosur mashtrimi, të cilën e kishte krijuar bashkëshortja Migena Kajolli, 27. Kjo e fundit së bashku me zotërinë Fisnik Kajolli, 34, premtonin vende pune në sektorin privat të naftës, në kembim të 1000-3000...

Ekonomi

Post

Bie përsëri monedha e Euros

e Martë 22 Maj, 2018

Monedha e përbashkët ka vijuar tendencën rënëse edhe gjatë ditës së sotme, duke arritur sërish në nivelin më të ulët në 10 vite, që nga shkurti i vitit 2009. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye me 126.89 lekë, me rënie prej 0.15 lekësh në krahasim me një ditë më parë, ndonëse në bursa monedha e përbashk&eum...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Më 19 maj GUS Albania organizoi një sesion të hapur diskutimi me Prof. Luigi Berlinguer, ish Eurodeputet dhe ish Ministër i Arsimit në Itali, dhe Ambasadorin italian në Shqipëri Alberto Cutillo, me titull "Marrëdhëniet Shqiptaro-Italiane në një ...

Aktorja australiane Cate Blanchett ka çelur festivalin e 71të të Cannes. “Ne ndajmë një pasion për kinemanë, të gjithë jemi këtu për të festuar Artin e 7-të”, tha drejtori i “Taxi Driver”, para se të k&eu...

Arnold Schwarzenegger, yll kinemaje dhe ish guvernator në Kaliforni, i njohur për filmat e tij të shumtë, doli sot nga spitali, pas një operacioni të suksesshëm në zemër, gjatë të cilit mjekët i ndërruan një valvul pulmonike n&eum...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Qeset plastike përfundimisht nuk do të përdoren më. Lajmin e dha Ministri për mjedisin dhe turizmin Blendi Klosi, duke nënvizuar një vendim të qeverisë, sipas të cilit biznesi ka dy muaj kohë për të propozuar qese të riciklueshme ...

Në një vendim të qeverisë britanike, tejet i parakohshëm, është zbuluar se në këtë vend makinat me naftë dhe benzinë do të ndalohen, duke filluar nga viti 2040. I quajtur “Rruga drejtë Zeros”, rregulla e katërt e ...

Sipas një renditjeje të bërë në raportin e prosperitetit për vitin 2017, nga Insituti Legatum me seli në Londër, Shqipëria pozicionohet në vendin e 75 nga 149 vende gjithsej në botë. Vendi ynë është i fundit në rajon. Sh...