Banner

Politikë

Post

Basha në Prokurori për lobimin, nuk ka akte që vërtetojnë se PD ka shkelur ligjin

e Hënë 25 Mars, 2019

Basha dëshmoi sot në Prokurorinë e tiranës në lidhje më akuzat e bëra nga PS dhe disa akte të ardhura nga Departamenti i drejtësisë së SHBAsë dhe Autoriteti i drejtësisë së Skocisë për hetimet mbi lobimin e Partisë Demokratike. Pas daljes nga Prokuroria, Bas...

Post

Pse Beteja për pushtet në Shqipëri po bëhet jashtë?

e Shtunë 23 Mars, 2019

E jona nuk është betjë për pushtet, përsëriti Lulzim Basha në një intervistë për gazeten italiane "Il fatto quotidiano". Ne nuk duam që Shqipëria të jetë parajsë e trafikut të drogës dhe pastrimit të parave. Flet për gazin lotsjëlles që për...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Kosova përkujton viktimat e masakrave serbe, Haradinaj: do të kërkojmë gjithmonë drejtësi për viktimat

e Hënë 25 Mars, 2019

Kanë kaluar 20 vjet që kur forcat serbe kryen masakra në tre fshatrat e Rahovecit, Celine dhe Brestovc. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se vendi i tij do të kërkojë gjithmonë drejtësi për viktimat. “Kur i kujtojmë gratë, burrat, pleqtë dhe fëmijët, e mas...

Post

Leyla Moses-Ones: Shqipëria ka përgjegjësi për vazhdimin e reformave, janë shumë të rëndësishme për t’u anëtarësuar në BE''

e Enjte 21 Mars, 2019

Shqipëria është duke ecur në rrugën e duhur dhe kjo duhet të vazhdojë ndërsa reforma në Drejtësi do të sjellë një sistem të drejtë dhe të paanshëm për të gjithë. E ngarkuara me punë në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Tir...

Banner

Botë

Post

May komenton rënien e kalifatit, çast historik

e Shtunë 23 Mars, 2019

Kryeministrja britanike, Theresa May e cilësoi sot si një fazë historike rënien e kalifatit të vetëshpallur të grupit Shteti Islamik (ISIS), duke bërë thirrje që të vazhdohet lufta kundër xhihadistëve. “Ne nuk duhet të humbasim nga sytë kërcënimin që përfaqëson ISIS-i dhe qeveria (britanike) qëndron e vendosur që të zhdukë ideologjinë e tyre të dëmshme&rdqu...

Banner

Bashkimi Europian

Presidenti i Komisionit të BEsë, Jean-Claude Juncker deklaroi sot se nuk pret që të merret një vendim për shtyrjen e marrëveshjes së Brexit, në samitin e kësaj jave të BE. ”Bisedimet për shtyrjen e afatit për negociatat e Brexit ...

Kryeministrja britanike, Theresa May nuk pritet t’i kërkojë BE-së një shtyrje të gjatë të datës së Brexit, aktualisht e caktuar më 29 mars, raportoi sot BBC-ja, duke cituar një burim të afërt të qeverisë. ”Kryemin...

Në funksion të protestës së ardhshme të 16 marsi, Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë riafirmon rëndësinë e të drejtës themelore të të gjithë qytetarëve shqiptarë për të demonstruar. Kjo e drejt&eum...

Biznes

Post

Ekonomia u rrit 4 herë më shumë se në vitin 2013

e Hënë 25 Mars, 2019

Treguesit ekonomikë vijojnë trendin e rritjes progresive të qëndrueshme. Sipas treguesve të Ministrisë së financave, në fund të vitit 2018 ekonomia shqiptare u rrit 4 herë më shumë se në vitin 2013. Krahasuar me 66 muaj më parë, nga një ekonomi në stanjacion, me një borxh publik jashtë kontrollit ku shteti ishte debitor ndaj biznesit, me detyrime të pashlyera, informalitet në rritje dhe ...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Lajmi megjithëse jo i ri po bën boom në rrjetet sociale dhe web sitet informative, dhe për ta thënë troç ngjason më shumë me një fake news. Kjo është historia e Tatsuo Horouki, një artist japonez i aftë për të pikturua...

Piktori zvicerian Paul Klee që celebron 140 vjetorin e lindjes këtë vit, ishte dhe poet e muzikant. Në shkrimet dhe pikturat e tij shohim shpesh herë termin "polifoni", çfarë ka karakterizuar pjesën më të madhe të punës dhe veprave të...

Vepra teatrore Udha e qumështit pas premierës në teatrin Skampa në qytetin e Elbasanit, ku u vlerësua nga publiku erdhi mbrëmjen e djeshme për publikun në skenën e arTurbina. Me autor dhe regji nga Armand Bora vepra erdhi në skenë me interpre...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Përdorimi i vajit të njëjtë për tiganisje mund të shkaktojë ndryshime gjenetike që nxisin përparimin e kancerit të gjirit në fazat e avancuara, sipas studiuesve të Universitetit të Ilinoisit, të cilët kanë zbuluar se v...

Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë shëndetit. Një studim i kryer nga “Psychological Science” ka zbuluar se njerëzit që e mbajnë stresin – ata që thonë se i kan&eum...

Dhëmbët janë të rëndësishëm dhe kujdesi ndaj higjenës orale fillon nga ushqimi. Ka ushqime që shërbejnë për të mineralizuar dhëmbët, psh frutat dhe farërat oleaginoze. Disa ushqime të tjera përdoren për t&...