Politikë

Post

Bardh Spahia: 'Situata është alarmante. Dy spitalet Covid janë ezauruar'

e Diel 25 Tetor, 2020

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ngre alarmin se kapacitetet spitalore ekzistuese janë ezauruar. Sipas Spahisë, dy spitalet COVID në vendin tonë janë ezauruar dhe për hapjen e një spitali të tretë, nuk mjafton një krevat dhe një respirator, por një staf i trajnuar. P&e...

Post

30 vjet pjesë e asaj klase politike, sot Topalli flet ''korrupsion'' dhe kërkon ''lëvizje politike kundër''

e Shtunë 24 Tetor, 2020

Të gjithë po flasin për lëvizje të re politike në horizont, e cila do të mbledhë mbi të gjithë ata që nuk arritën të vjelin diçka tjetër nga PDja. "Lëvizjes për ndryshim”, e iniciuar fillimisht nga disa të rinj, pritet ti bashkohet dhe ish-kryetarja...

Sport

Post

Aktualitet

Post

47 mijë gjoba për maskat në Kosovë/ Bizneset: 'Masat shtrënguese po na rrënojnë'

e Diel 25 Tetor, 2020

Gjendja e rënduar e shëndetit publik nuk është problemi i vetëm në Kosovë, pasi vendi po përballet edhe me një krizë të vështirë ekonomike. Kryetari i Dhomës Ekonomike, Berat Rukiqi, tha se qeveria e ka lënë në baltë sektorin privat. “Unë mund t&...

Post

'S’do lëvizim nga ngujimi pa marrë lekët'/ Gratë naftëtare në ditën e 11 të grevës

e Diel 25 Tetor, 2020

Ka hyrë në ditën e 11 të greva e urisë së grave naftëtare. Ato po shfaqin gjendje të përkeqësuar të shëndetit. “Shoqja ishte në gjendje të rëndë dje. Ka sëmundje që i ka marrë në uzinë, ka probleme me stomakun, 11 ditë në grev&e...

Botë

Post

Marrëveshja e detit/ Dhendias: 'Për sa kohë ka vullnet, procesi nuk do të jetë problem'

e Diel 25 Tetor, 2020

Në një intervistë për gazetën e së dielës REAL NEWS ministri i Jashtëm grek Nikos Dhendias është pyetur midis të tjerash edhe për marrëveshjen e bërë me Shqipërinë për të çuar çështjen e delimitimit të kufijve detarë në gjykatën e Hagës. “Ju keni rënë dakord me Shqipërinë për një apel të përbashkët në...

Bashkimi Europian

Qëllimi është i qartë: BE dëshiron të koordinojë më mirë masat ndaj Covid-19 - dhe të parandalojë kështu kaosin e ri në udhëtimet brenda Evropës. Në pranverë, shumë vende i mbyllën kufijtë e tyre...

“Britania e Madhe do t’u kërkojë të gjithë qytetarëve të Bashkimit Europian, të marrin me vete edhe pasaportën në kufi duke nisur nga tetori 2021. Do të kontrollohet në kufi së bashku me kartën e identitetit të personi...

Pas vizitës në Tiranë, komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerim të BE-së, Oliver Varhelyi ndodhet në Kosovë, ku ka mbajtur një konferencë të përbashkët me kryeministrin Avdullah Hoti. Teksa fliste për liberalizimin e vizave, V...

Biznes

Post

Banka Botërore: 'Ekonomia e Shqipërisë u tkurr me 8.4% këtë vit. Rimëkëmbja e pasigurt'

e Enjte 22 Tetor, 2020

Banka Botërore ka publikuar këtë të enjte Raportin e Rregullt Ekonomik nr. 18 për vendet e Ballkanit Perëndimor. Ekonomia Shqipërisë, sipas raportit për vitin 2020, rritja pritet të tkurret me 8.4%. Ndërkohë, pozita fiskale e Shqipërisë për vitin 2020 pritet të përkeqësohet me rritjen e parashikuar të deficitit në 8.5 përqind të prodhimit të brendshëm bruto. Rënia e akt...

COVID

Presidenti Ilir Meta tha sot se “është shumë shqetësuese që Shqipëria është e fundit në Europë për numrin e testimeve të kryera për COVID-19”. Duke iu referuar një raporti të “worldometers” Meta shpre...

Që pas shpërthimit të epidemisë së koronavirusit, pritja e gjatë për testet e Covid-19 janë bërë në një pjesë të botës problem i madh për t’u testuar. Megjithatë, laboratorët e lëvizshëm në...

Gjermania raportoi 11.242 raste të reja infektimesh, duke shënuar ditën e dytë rresht me më shumë se 11.000 infektime të reja ditore. Që nga nisja e pandemisë, kjo është java e parë që numëron mbi 10.000 raste të reja bren...

Kulturë

Biblioteka Kombëtare ka nxjerrë nga arkiva 800 vepra të rralla dhe origjinale që ruhen prej 1 shekulli në institucionin e kujtesës ku shumë prej tyre prezantohen për herë të parë për publikun. Ekspozita me emrin “Thesaret e Bibliot...

Presidenti Ilir Meta përkujtoi sot në 149-vjetorin e lindjes At Gjergj Fishtën, të cilin e cilësoi një nga figurat më të ndritura dhe më mbizotëruese të letërsisë shqipe. “Si sot, 149 vite më parë lindi Epiku ynë...

Presidenti Ilir Meta vlerësoi me anë të një ceremonie solemne të zhvilluar në Universitetin e Arteve, kompozitorin dhe muzikantin e shquar shqiptar Çesk Zadeja (pas vdekjes) me Dekoratën “Nderi i Kombit”. Titulli i lartë, iu akordua me mo...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post
Post

Punët e tjera

e Shtunë 3 Tetor, 2020

Cilësi Jete

Post

Perime miqësore me dietën

e Premte 23 Tetor, 2020

Humbja e peshës është një qëllim qendror për kaq shumë njerëz. Për ta ndjekur atë, nuk duhet të ndalojm së ngrëni, por të përmirësojmë dietën. Kjo domosdoshmërisht do të thotë të konsider...

Ëmbëlsirë perfekte për të mirëpritur mbrëmjet e ngrohta të vjeshtës, koha e Halloween, kungulli dhe ... gështenjat. Torta me gështenjë dhe çokollatë, aq e butë dhe aromatike, është e preferuara e atyre që ...

Ragu me mish, një salcë e pasur, e trashë dhe e shijshme, receta e salcës së mishit është aroma ekselencë për tagliatelle dhe lazanja, por të përshtatshme për praktikisht të gjitha llojet e makaronave, të gjata dhe të shkur...