Banner

Politikë

Post

Haradinaj pret në takim lamtumire ambasadoren kroate, Marija Kapitanoviç

e Mërkurë 21 Gusht, 2019

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim lamtumire ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanoviç. Duke vlerësuar kontributin e ambasadores Kapitanoviç gjatë misionit në Kosovë, kryeministri në detyrë Haradinaj, tha se Kroacia ës...

Post

Beteja në Shkodër, e çdo shqiptari që nuk pranon padrejtësinë

e Hënë 19 Gusht, 2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi sot se beteja në Shkodër është beteja e çdo shqiptari që nuk pranon dhunën, papunësinë dhe padrejtësinë. Kryetari i PD-së Basha shton se qëllimi ynë është “t’i nxjerrim këta banditë dh...

Sport

Post

Aktualitet

Post

Dosja 184 shkon në Dibër, priten arrestime

e Enjte 22 Gusht, 2019

Prokuroria e përgjithshme ka dërguar dosjen e përgjimeve në Prokurorinë e Dibrës, pas ankesës së bërë nga kjo e fundit për moskompetencë. Dosja 184, e njohur gjerësisht si dosja e vjedhjes së votave në zgjedhjet lokale të 2016ës, shkaktoi debate në opinionin...

Post

Bashkia e Shkodrës, precendenti i parë në histori. Flasin ekspertët

e Martë 20 Gusht, 2019

Komisioni qëndror i zgjedhjeve pritet ti japë një zgjidhje situatës në Shkodër, pas kërkesës së bërë nga Briseda Kadiu, kryetarja e re e Këshillit. Në ditët e ardhshme këshilli do ti drejtohet me një lëtër dhe Këshillit të ministrave. Ekspertë...

Botë

Post

​Kryetari i Parlamentit drejton seancën duke përkundur foshnjen e një deputeti homoseksual

e Enjte 22 Gusht, 2019

Kryetari i Parlamentit të Zelandës së Re është fotografuar duke përkundur foshnjen e një deputeti homoseksual ndërsa po drejtonte një seancë në Dhomën e Përfaqësuesve. Trevor Mallard publikoi fotografinë e vetes në Twitter duke ushqyer djalin e Tamati Coffey. Vogëlushi erdhi në jetë në korrik përmes një nëne surrogate dhe është djali biologjik i partnerit të Coffey, T...

Bashkimi Europian

Post

Johnson: Më 31 tetor jashtë BE

e Martë 6 Gusht, 2019

Britania e Madhe do të largohet nga BE më 31 tetor në çfarëdo lloj rrethane, ritheksoi sot për të disatën herë, zëdhënësi i Downing Street duke hedhur poshtë hipotezën e një mocioni të ri të mundshëm nga ana ...

Papunësia në eurozonë ra në nivelin 7,5 % në qershor, një rënie mujore prej 0,1 pikë përqindje, sipas të dhënave të lëshuara nga agjencia e statistikave të Bashkimit Europian, Eurostat. ”Shifra sezonale shënon norm&e...

Reforma në drejtësi po ecën sipas parashikimeve. BE është e qartë, prokurorët dhe gjykatësit e korruptuar po dalin jashtë sistemit të drejtësisë. Shqipëria po siguron përpara çeljes së negociatave besueshmërin&eum...

Biznes

Post

Fatura tatimore elektronike, Qeveria e angazhuar të bëjë një aplikacion pa pagesë

e Mërkurë 31 Korrik, 2019

Ministria e Financave ka publikuar në faqen zyrtare të saj projektligjin për risinë e fiskalizimit, duke i hapur rrugë kështu diskutimit publik të tij me grupet e interesit, bizneset dhe kompanitë e ITve. Projektligj, synon vendosjen e një softweri të ri që synon të sjellë një mënyrë të re të raportimit të shitjeve dhe blerjeve nga bizneset. Me ligjin e ri, që duhet të hyjë plotë...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Kryeministri Edi Rama ndau hidhërimin e thellë për ndarjen sot nga jeta regjisorit të mirënjohur, Gjergj Xhuvani. “O Zot! U deshën minuta të tëra ta besoja se ishte i vërtetë lajmi i humbjes së Gjergjit. Sa shumë gjëra pë...

Është e vështirë të ndahesh nga një libër i bibliotekës tënde. Por kjo pengesë mund të kapërcehet kur mendon se dikujt, diku, ai libër do t’i lehtësojë mundimet, do të bëjë që koha t’i ecë...

“Mama, humba avionin” dhe “Natë në muze”, do të jepet remake shumë shpejt në sallat amerikane. Numri një botëror i argëtimit ka marrë në dorë një numër të madh filmash emblematikë që i përkas...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Nëse po kërkoni të krijoni një ambjent të rehatshëm për dhomën tuaj nuk është një sipërmarrje e pamundur. Për këtë ju duhet të mbani parasysh disa orientime të thjeshta të cilat do t'ju ndihmojnë të n...

Post

Menaxhoni stresin gjatë verës

e Hënë 12 Gusht, 2019

Temperaturat e larta ndonjëherë na bëjnë të mendojmë për sezonin e verës, se si do ta kalojmë atë. Por, ato që ju bëni gjatë pushimeve apo fundjavave në plazh nuk do të thotë se ju mbajnë larg stresit. Ekspert&eu...

Meteorologët parashikojnë për sot, vranësira dhe kthjellime. Në det moti do të jetë i kthjellët përgjatë maleve do të ketë zhvillim vranësirash. Era do të fryjë me drejtim Juglindje - Veriperëndim, e lehtë e pë...