Banner

Politikë

Post

Problemet mes Athinës dhe Tiranës, gati marëveshja e re

e Mërkurë 11 Korrik, 2018

Një dokument i ri i partneritetit strategjik po bëhet gati të nënshkruhet ndërmjet Tiranës dhe Athinës. Lajmin e dha Kryeministri shqiptar Edi Rama në një intervistë për një agjenci londineze. "Ne po përballemi me një proçes të vështirë por absolutisht t&...

Post

Ligji për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, sot në Kuvend

e Hënë 9 Korrik, 2018

Statusi i gjyqtareve dhe i prokurorëve diskutohet sot në Kuvend. Pas kësaj do të jetë vete shkolla e magjistraturës ajo e cila do të emërojë gjyqtarët e rinj, nëpërmjet Këshillit të lartë të gjyqsorit dhe atij të Prokurorisë. Në raportin e Komisionit t&eu...

Banner

Sport

Post

Aktualitet

Post

Ja çfarë nuk duhet të bëjnë qytetarët kur shkojnë me pushime

e Shtunë 14 Korrik, 2018

Pushimet kanë sjellë me vete dhe problemet e sigurisë së banesave në Tiranë. Duke qenë se ka patur ngjarje të ngjashme të kohëve të fundit, policia ka marrë masa qoftë nëpërmjet parandalimit, qoftë duke paralajmëruar qytetarët dhe informuar për mënyr...

Post

Qytetarët kërkojnë që Presidenti të mos e dekretojë ligjin për shembjen e teatrit: si do të restaurohet?

e Premte 13 Korrik, 2018

Aleanca për mbrojtjen e teatrit rrit tonet. Askush nuk do të lejohet ti afrohet Teatrit! Në një komunikatë për shtyp, Aleanca i ka kërkuar Presidentit të mos e dekretojë ligjiin për teatrin, sidomos tani që Gjykata Kushtetuese nuk funksionon. "Sheshi i protestës ka qenë dhe do t&eum...

Botë

Post

Qeveria e May nuk do mund të dalë nga Brexit: David Davis lë kabinetin

e Hënë 9 Korrik, 2018

David Davis, Sekretari që udhëhoqi negociatat e BREXIT, dha dorëheqjen sot. Ai e pa veten si një negociator të dobët në qeverinë e Theresa May. Në letrën e tij, Davis i tha kryeministres May se "trendi aktual i politikës dhe taktikave" po e bënte atë "të duket gjithnjë e më pak e mundshme" se Britania e Madhe do të linte bashkimin doganor dhe tregun e vetëm. Davis, i cili u emërua sekretar i Brexit n...

Bashkimi Europian

Pak ditë para largimit nga Shqipëria, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu, dhe Ambasadorja e Bashkimit Evropian në Shqipëri, Romana Vlahutin, organizuan një pritje të posaçme në rezidencën e BEsë në Tiran&e...

Organizata Friedrich Ebert organizoi sot një tryezë të rrumbullakët me temë: “Çfarë e pret Shqipërinë pas konkluzioneve të Këshillit të BEsë për çështjet e përgjithshme: Pritshmëritë dhe detyrat"...

“Emigracioni”, ka qenë tema e debatit në samitin e Bashkimit Europian, si pjesa më e tensionuar e cila ka ndarë europën. Tensioni mes liderve të BE-së është rritur për shkak të anijes Aquarius e cila nuk është lejuar të...

Kronikë

Post

Arrest me burg për avokatin dhe policin, akuzohen 'për rryshfet'

e Premte 13 Korrik, 2018

Togat e zeza vendosën sot arrest me burg për avokatin dhe policin që u akuzuan për marrjen e 2000 Eurove, për të infuencuar një proçës gjyqësor. Bëhet fjalë për Haki Dyli, 60 vjeç, roje në Gjykatën e durrësit, dhe Devis Qana, 40, me profesin avokat. Ata u arr...

Post

Kapen trafikantët, shpërndanin kokainë me pica

e Enjte 12 Korrik, 2018

Operacioni policor "Pizza Porosi" ka çuar në arrestimin e tre trafikantëve të cilët shpërndanin drogë me motorë, nëpër Tiranë. Së bashku me trafikantët policia sekuestroi drogë, fisheke, para, dhe celularë. Të arrestuarit janë Gersi Ceca, 28, Renaldo Dalipi, 25, ...

Ekonomi

Post

Marëveshja: 15 miliardë Euro për Greqinë

e Premte 22 Qershor, 2018

Greqia arrin të sigurojë marëveshjen me kreditorët për sigurimin e qëndrueshmërisë së borxhit. Pas kësaj ajo merr dhe një këst kredie prej 15 miliardë Euro, prej të cilave 3.3 miliardë do ti shkojnë bankës qëndrore europiane dhe Fondit monetar ndërkombëtar. Komisioneri i Bashkimit Europian për Çështje Ekonomike, Pierre Moscovici deklaroi se me këtë kredi do të merrt...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Pёr fansat dhe lexuesit e letёrsisё real-romantike dhe jo vetëm, njё tjetër roman qё u kushtohet femrave shqiptare tё periudhёs sё tranzicionit tё brishtё demokratik. Me kёnaqёsinё time tё rrallё pёr tё ndarё me ju emocionet dhe mesazhet e njё rrёfimi thellësisht r...

Në listën e 25 grave dhe vajzave më me influencë në Britani është dhe një shqiptare, Dua Lipa. Renditjen e bëri revista Vogue. Në krah të saj janë emra si Meghan Markel, dukesha e Sussex, JK Rowling, Amal Clooney. Lista përshfin emra...

Udhëtime

Post

Argëtim

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Post

Si ta mposhtim mërzitjen në verë?

e Shtunë 14 Korrik, 2018

Java e parë e verës mund të jetë e lumtur, ndërsa tek e dyta fillon mërzitja. Të vjen dëshira të kthehesh përsëri në shkollë, apo jo? Largojeni shpejt këtë mendim nga trutë, dhe dedikojini më tepër vemendje g...

“Është natë e gjatë dhe e lodhshme, por ju papritur ngriheni dhe jeni totalisht zgjuar dhe jo në gjendje të flini përsëri? Kjo i ndodh thuajse gjithkujt, për shkak të problemeve të përditshme ose shëndetit personal. Cilat jan&eum...