Politikë

Post

Rama për Corriere; kemi korrupsion, drogë dhe pakënaqësi

e Hënë 18 Shkurt, 2019

Një ditë pas protestës së opozitës, për të cilën kryeministri Rama mendon se është në krizë të thellë, ai flet për Corriere della Sera, duke pranuar korrupsionin e lartë, pakënaqësitë, ekzistencën e drogës në vend. Ekzistenca e drogës ...

Post

I bëj thirrje çdo qytetari të mos bjerë pre e urdhërave qorre

e Shtunë 16 Shkurt, 2019

Kreu i grupit parlamentar i të partisë Socialiste Taulant Balla, emër i kontestuar nga Partia demokratike, dhe disa herë objekt skandalesh në media, bën thirrje për të ruajtur qetësinë në protestat e 16 Shkurtit. “Unë i bëj thirrje çdo qytetari të mos bjerë pre...

Post

PD nuk është distancuar nga dhuna

e Shtunë 16 Shkurt, 2019

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Nuk është revoltë popullore. Është luftë mes partive politike

e Diel 17 Shkurt, 2019Edison Myrtezai

“Nuk jemi të impresionuar nga pamjet. Kjo nuk është revoltë spontane kundër pushtetit, por protestë e organizuar nga lufta e hapur mes dy partive politike kryesore”. Flet në këtë mënyrë Alessio Vinci, gazetari italian i cili ka punuar për një kohë të gjatë n...

Post

Moti, vranësira dhe shi i pakët

e Mërkurë 13 Shkurt, 2019

Banner

Botë

Post

Kuvendi voton sot protokollin e aderimit të Maqedonisë së Veriut në NATO

e Enjte 14 Shkurt, 2019

Parlamenti maqedon voton sot në nje seancë plenare projektligjin e ratifikimit të "Protokollit të traktatit të atlantikut verior për aderimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut". Kuvendi voton dhe projektvendimin për "miratimin e kandidaturave për pozicionit e komisionerëve pranë avokatit të Popullit". ...

Banner

Bashkimi Europian

Ministrja e Jashtme austriake, Karin Kneissl deklaroi se Britania e Madhe po shkon drejt një daljeje pa marrëveshje nga BE. ”Ka pasur tregues të shumtë që tregojnë se po shkojmë drejt një Brexit-i të vështirë”, tha Kneissl pë...

Shefi i Kryeministrisë, informoi se votimi i mareveshjes se Brexit ne Parlamentin britanik do të shtyhet. Kjo për shkak se May nuk ka kohë për të rinegociuar marëveshjen. Muajin e kaluar, ligjvënësit britanikë hodhën poshtë marrëveshje...

Theresa May ndodhet në një takim më krerët e BEsë për marëveshjen e Brexit. May thotë se vendi i saj nuk do të ngelet peng i planit të masave të BEsë. Për të shmangur kthimin e kontrolleve të kufirit irlandez nuk duhet të...

Biznes

Post

Kursi i këmbimit, i qëndrueshëm gjatë muajit janar

e Shtunë 9 Shkurt, 2019

Kursi i këmbimit u shfaq i qëndrueshëm gjatë muajit janar, në sajë të një balancimi më të mirë të kërkesës dhe ofertës për valutë, si dhe të reagimit të Bankës së Shqipërisë. Ekspertet bankar vërejnë se, si pasojë e kursit stimulues të politikës monetare, normat e interesit të depozitave, kredive dhe letrave me vlerë të qeverisë, mbete...

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Mario Mariani pianisti italian prezantohet në Tiranë (Teatri Metropol), me Metro Sounds - Përrallë Mesdheu. Kompozitori italian i cili nëpërmjet muzikës së tij jep mesazhe të forta për njerëzimin, njihet për improvizimet e tij të shumt...

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në kuadër të transparencës dhe dritës mbi të shkuarën ka zhvilluar sot në Gjirokastër aktivitetin “Gjirokastra lexon Musinenë”. Këtë herë tema e...

Dua Lipa ka fituar dy çmime të reja në evenimentin më të madh muzikor të botës, Grammy Awards. Çmimet e marra janë: Best Dance Recording për këngën e saj Electricity, në bashkëpunim me Silk City dhe Diplo e Mark Ronson dhe me ...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Post

Gliko limoni

e Premte 15 Shkurt, 2019

nga Brunhilda Çela

Psikiatri dhe sociologu Paolo Crepet po publikon librin e tij të ri me titull “Pasion”, dedikuar ndjenjave dhe historive e reflektimeve, të dala nga eksperienca ekzistenciale dhe profesionale, që sillen rreth kësaj fjale të shenjtë, në të gjitha rr...

Post

Kek me kumbulla

e Premte 8 Shkurt, 2019

nga Brunhilda Çela