Banner

Politikë

Post

Basha flet për vizionin e ri në PD. 'Kemi nevojë për Elite të Re'

e Shtunë 15 Dhjetor, 2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha foli sot për një vizion të ri brenda PDse, brez i ri dhe elitë të re për vendin. Gjatë mbledhjes së Kuvendit kombëtar të PDsë, Basha foli për gati 1 orë duke kërkuar që demokratët e rinj të mendojnë për nj&...

Banner

Sport

Post
Banner

Aktualitet

Post

Del Drafti i qeverisë, portalet gjobiten deri në 1 milion Lekë për 'Shpifje'

e Premte 14 Dhjetor, 2018

Nga 100 mijë deri në 1 milion Lekë është gjoba për portalet që shpifin. Televizionet çuditërisht do të paguajnë më pak, jo më shumë se 400 mijë. Kjo thuhet në nenin 133 të pikës a tw draftit Antishpifje, ku nënvizohet se gjobitet nga 100 000 (nj&e...

Banner

Botë

PostEdison Myrtezai

Serbia kërcënon me ndërhyrje ushtarake në rast të krijimit të ushtrisë së kosovës

e Diel 16 Dhjetor, 2018

Serbia ka kërcënuar me aksione ushtarake kundër fqinjit Kosovë, pasi parlamenti i këtij të fundit aprovoi krijimin e ushtrisë së vendit. Parlamentarët kosovarë votuan të premten për ndryshimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës në ushtrinë e kosovës deri në 5 mijë trupa dhe 3 mijë rezervistë. Beogradi nga ana tjetër e ka quajtur një kërcënim direkt të paqes dh...

Bashkimi Europian

Marrëveshja e rënë dakord me Londrës dhe Brukselit për “Brexit”-in, ishte lënë të votohej të martën në Parlamentin britanik, por duket se numrat e kartonëve kundër këtij plani, ku deputetë të partisë s&e...

Kjo javë u mbyll me një vëmendje të veçantë ndaj Brukselit dhe protestave të banorëve të Astirit. Ndërsa të parat po vazhdojnë ende, megjithë përpjekjet e Bashkisë për ti siguruar një banesë sociale, në ...

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca bën me dije se një zyrtar i Europol do të jetë tashmë në Policinë e Shtetit nga janari i 2019. Soreca tha se lufta kundër krimit është prioritet për BE dhe se bashkëpunimi ...

Biznes

Post

Rruga e Lumit të Vlorës: loti i parë drejt përfundimit

e Mërkurë 7 Nëntor, 2018

Ndërkohë që Fondi Shqiptar i Zhvillimit po kryen proçedurat e prokurimit të Lotin II dhe III, ditën e premte përfundon hedhja e shtresës së parë të asfaltit në Lotin I të kësaj rruge

Hermes IT

Si è tenuta qualche giorno fa a Tirana la conferenza “International Judicial and Police Cooperation in the Fight Against the Phenomenon of Transnational Organized Crime”, parte del Progetto ‘Pameca V’, una delle mission più importanti della Comunità Europ...

Nel 2017 la crescita economica in Albania dovrebbe essere del 3,8% confermando un trend di miglioramento che prosegue da alcuni anni, ma perché questo cammino possa proseguire secondo Tao Zhang, vice direttore esecutivo del Fondo monetario internazionale (Fmi), è importante rafforzare ...

L’Albania dovrà restituire 57 milioni di dollari alla società canadese Bankers Petroleum, che ha gestito, fino al 2016, il giacimento petrolifero di Patos-Marinze. Questa la decisione dell'Arbitrato internazionale a cui Tirana si era rivolta per presentare ricorso contro l’...

Kulturë

Arkitektët egjiptianë së bashku me një grup specialistësh arkeologë nga Republika Çeke, kanë zbuluar një grup varrezash të kohës së faraonëve të dinastisë së pestë, e cila daton thuajse 4.400 vjet më parë...

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar tetër sarkofagë mumjesh prej guri, në një zonë rreth 25 milje në jug të kajros në Egjipt. Ministria e Antikitetit ka deklaruar se “mumjet datojnë nga periudha e vjetër 664-332 P.K dhe janë ...

Projekti për rehabilitimin e Memorialit të Skënderbeut po merr çdo ditë e më shumë formë të plotë. Puna për rikonstruksionin e Memorialit të Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu po vazhdon me ritme të shpej...

Udhëtime

Post

Lifestyle

Post
Post

Shitet mega diamanti rozë

e Mërkurë 14 Nëntor, 2018

Post

Bvlgari Hotel

e Mërkurë 31 Tetor, 2018

Shkencë & Teknologji

Post

Opinion

Post

Cilësi Jete

Nesër, datë 2 dhjetor 2018, hyn në fuqi vendimi për ndalimin e importit të automjeteve të përdorura që janë prodhuar para vitit 2009. Drejtoria e Përgjithshme e Doganave risjell në vëmendje kategoritë për të cilat do t&eum...

Shpesh herë jemi të pushtuar nga dhimbja apo momente plogështie si trishtimi i përditshëm dhe preokupimet po të përditshme. E vetmja mënyrë për të rikarikuar energjitë është largimi për pak nga këto probleme. Zgjidhja &l...

Post

Fërgesë makaronash napoletane

e Premte 26 Tetor, 2018

Për gjashtë persona duhen: 400 gr makarona, 6 vezë, 80 gr proshutë e grirë, djath provolone valpadana (një lloj djathi italian, por ju mund të përdorni dhe të tjerë), 50 gram djath të grirë (peccorino gratugiato), vaj ulliri, kripë, pi...