Kek me dardhë

Nje kek i thjeshte dhe i stines.

Fotoja kesaj radhe nuk eshte bere nga une,me pelqen si ide dhe dua ta realizoj keto dite,kur ta bej do ta ndaj edhe me ju foton time dhe receten e ketij keku. Ndoshta dikush e ben para meje sipas recetes qe ma dergon nje mike ne mesazh dhe une e perktheva per ju:

Per dardhet e aromatizuara:

3-4 dardhe sipas madhesise se tyre

1 bishtaje vaniljeje

1/2 luge caji kardamom

pak kanelle

3-4luge sheqer

vere te bardhe ose uje

Per brumin:

100 g gjalpe te bute

120 g sheqer

3 veze

100 g arra te bluara

100 g miell

1/2 pako pluhur pjekes

1 molle ose dardhe e grire ne rende

1 luge caji kardamom

1/2 luge caji kanelle

2 luge gjelle sheqer

Pergatitja:

Dardhet i qerojme dhe fundin e tyre e presim,ne menyre qe dardhet te qendrojne ne kembe.

Ne nje tenxhere veme veren me sheqerin dhe erezat dhe shtojme aty dardhet te zihen pak,duke i kthyer nga te dyja anet. Dardhet i leme te ftohen dhe kullojme.

Per brumin :

Ne filllim nxehim soben ne temperature 180 grade

Rrahim gjalpin me sheqerin derisa gjalpi te zbardhet.

Shtojme aty te verdhat e vezeve nje nga nje duke i rrahur vazhdimisht me mikser. Shtojme dhe mollen ose dardhen e grire dhe vazhdojme perzierjen.

Perziejme miellin me arrat,erezat dhe pluhurin pjekes ia shtojme mases se vezeve.

Te bardhat i rrahim derisa te behen shkume me pak kripe. Ne fund shtojme edhe te bardhat e vezeve duke i perzier me kujdes.

me gjalpe dhe e kemi pudrosur me miell. Aty shtojme dardhet duke i rreshtuar vertikalisht dhe e veme te piqet.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet