Zbuloni më të pasurit në botën e modës

Megjithëse moda nuk është gjithmonë aq magjepsëse, ka diçka të mrekullueshme në botën e koleksioneve pranverë-verë. Për të mos përmendur sasinë e parave që vrapojnë: Moda United ka vlerësuar tregun global të modës në 2.550 miliardë euro! Business Insider ka përpiluar një listë të 25 njerëzve më të pasur në industrinë e modës. Lista përfshin dizajnerët, themeluesit, që kanë ndërtuar fatin e tyre në modë. Zbuloni njerëzit më të pasur në modë, në rend zbritës.

Alexandre Grendene Bartelle - 2.03 miliardë euro

Alexandre Grendene Bartelle themeloi markën e këpucëve Grendene në vitin 1971 së bashku me vëllanë e saj binjak Pedro Grendene është një emër i famshëm në Brazil, dhe supermodeli ndërkombëtar Gisele Bundchen ka bërë edhe linjën e vet. Sipas Forbes, Grendene është aktualisht prodhuesi më i madh i sandaleve në botë dhe eksportuesi më i madh i këpucëve braziliane.

Bernard Lewis - 2.03 miliardë euro.

Bernard Leëis themeloi ishullin tregtar britanik River Island në vitin 1948 së bashku me tre vëllezërit e tij. Sipas nipit të tij Ben Leëis, kreu aktual i River Island, Leëis vendosi të kalojë në modë pas suksesit të dyqanit të tij të zarzavate që kishte hapur më herët. Marku ka bërë një rrugë të gjatë që atëherë, me shitjet e vitit të kaluar, e cila sipas një raporti të Fashion United, tejkalonte një miliard euro. River Island ka qenë gjithmonë një biznes familjar. Leëis mbajti pozicionin e tij si president dhe i biri i tij Clive mori përsipër zëvendëspresidentin. Shefi i operacioneve është aktualisht nipi Ben Leëis.

Miuccia Prada - 2.17 miliardë euro.

Patrizio Bertelli ndan rolin e CEO të Prada me gruan e tij Miuccia. Me sa duket, Bertelli kujdeset për anën e biznesit të markës, ndërsa Miuccia Prada është dedikuar linjës së imazhit dhe modës. Sipas Forbes, asetet e markës Prada janë prekur rëndë për shkak të një kolapsi në shitje në gjysmën e parë të vitit dhe fitimet janë minimale që nga viti 2011.

Doris Fisher - 2.25 miliardë euro.

Doris Fisher bashkë-themeloi markën Gap në vitin 1969 në San Francisko me burrin e saj të ndjerë, Donald Fisher. Fisher ishte përgjegjës për promovimin e markës nga inaugurimi deri në ditën u nda nga jeta në vitin 2003. Megjithatë, ajo mban 7% të aksioneve të kompanisë. Që kur është në pension, bordi i drejtorëve përbëhet tani nga tre fëmijë.

Horst Ëortmann - 2.33 miliardë euro.

Horst Ëortmann themeloi këpucëve kompaninë gjermane Ëortmann në vitin 1967. Që atëherë, kompania e tij ka prodhuar 50 milionë palë këpucë për ti shitur në mbi 15.000 dyqane në 70 vende. Edhe pse Ëortmann dha dorëheqjen nga posti i operacioneve në vitin 2016, duke lënë pozicionin tek nipi i tij Jens Beining, ai është ende shumë i përfshirë në menaxhimin strategjik të Ëortmann KG.

A Ëon dhe Jin Sook Chang - 2.42 miliardë euro

Çifti Do Ëon dhe Jin Sook Chang krijuan markën e modës Forever 21 në vitin 1984, vetëm tre vjet pasi u transferua në Los Anxhelos nga Koreja e Jugut. Sipas Forbes, pas një viti të sukseshëm ata hapën një dyqan të ri çdo gjashtë muaj. Sot marka ka 790 dyqane në 48 vende.

Isak Andic - 2.42 miliardë euro

Isak Andic themeloi zinxhirin ndërkombëtar të veshjeve Mango. Andiç e nisi markën e modës së bashku me vëllain e tij Nahman kur të dy shkuan për të jetuar në Barcelonë. Sipas faqes së internetit të kompanisë, dyqanet e sotme Mango janë në mbi 100 vende. Me sa duket, shitjet ndërkombëtare përbëjnë 83% të të ardhurave totale të markës.

Jacky Xu - 2.58 miliardë euro

Jacky Xu drejton Trendy International, e themeluar në vitin 1999. Grupi zotëron shumë marka, duke përfshirë Ochirly, Covent Garden dhe Miss Sixty. Trendy International e përshkruan veten si një "konglomerat të modës që zotëron një portofol të madh të markave," dhe menaxhon shumë fushata reklama dhe marketing, duke përfshirë edhe fushatën e fundit të Ochirly me supermodelet Bella Hadid dhe Kendall Jenner.

Masahiro Miki - 2.67 miliardë eur0

Masahiro Miki themeloi zinxhirin e këpucëve të këpucëve ABC-Mart në vitet 1980. Kompania japoneze ka dyqane me emrin ABC-Mart dhe NUOVO, dhe gjithashtu zotëron të gjithë markën e këpucëve LaCrosse.

Hanni Toosbuy Kasprzak - 2.75 miliardë euro

Hanni Toosbuy Kasprzak është pronar dhe CEO i prodhuesit të këpucëve daneze ECCO. Vitin e kaluar shitjet e markës arritën shitjet prej 1.08 miliardë euro në 1300 dyqanet e saj me 20 milionë palë këpucë në të gjithë botën. Kompania deklaron se çdo palë këpucë kalon nëpër 210 palë duart para se të arrijë konsumatorin. Toosbuy Kasprzak trashëgoi kompaninë e babait të tij, Karl Toosbuy, i cili themeloi atë në vitin 1963.

Qiu Guanghe - 2.84 miliardë euro

Qiu Guanghe është themeluesi dhe presidenti i markës kineze Semir. Themeluar në vitin 1996, Semir krenohet me krijimin e modës moderne dhe të arritshme për të rinjtë. Aktualisht marka ka mbi 3.000 dyqane në të gjithë Kinën.

Luciano, Giuliana, Gilberto dhe Carlo Benetton - 2.9 miliardë euro secila.

Faqja e internetit Benetton thotë se "ngjyra e rrobave tona është një sinonim universal i optimizmit dhe kreativitetit. Luciano, Giuliana, Gilberto dhe Carlo Benetton secili mbajnë të njëjtën pjesë të kompanisë, me një vlerë neto prej 2.9 miliardë euro secila.

Renzo Rosso - 3.42 miliard euro

Renzo Rosso u rrit duke blerë aksione të makave të ndryshme të njohura në gjithë botën.

Giorgio Armani - 7.18 miliardë euro

Dizajni italian themeloi kompaninë e tij në vitin 1975, pasi u largua nga shkolla mjekësore. Ai është përmendur shpesh si një nga disenjatorët më të suksesshëm italianë të të gjitha kohërave, me shitje të parashikuara prej 2.78 miliardë eurosh në 2016.

Heinrich Deichmann - 8.85 miliardë euro.

Heinrich Deichmann është president dhe CEO i prodhuesit të këpucëve me çmim të ulët Deichmann. Gjyshi Heinrich Deichmann filloi biznesin si një këpucar në Gjermani në vitin 1913. Reputacioni i Deichmann në krijimin e këpucëve me një çmim të mirë është i rrënjosur në historinë e tij. Sipas faqes së internetit të kompanisë, biznesi familjar organizoi një sistem të shkëmbimit të këpucëve të dorës së dytë për të ndihmuar konsumatorët në nevojë pas Luftës së Dytë Botërore. Deichmann është konsideruar si shitësi më i madh i këpucëve me 3,700 dyqane në 34 vende.

Bernard Arnault - 49,11 miliardë euro.

Bernard Arnault është presidenti dhe CEO i LVMH - kompania më e madhe e produkteve luksoze në botë. LVMH është kompania mëmë e mbi 70 emrave të famshëm, duke përfshirë Louis Vuitton, Sephora dhe Bulgari. Pasuria e madhe e Arnault, 49.11 miliardë euro, përbëhet nga aksionet dhe aksionet e LVMH në Christian Dior, në zinxhirin francez të supermarketeve Carrefour dhe Hermès. Sipas Forbes, ai është personi i tetë më i pasur në botë dhe më i pasuri në Francë. Asetet neto të Arnault janë rritur me 14 miliardë euro që nga marsi.

Amancio Ortega - 68.91 miliardë euro

Amancio Ortega është njeriu më i pasur në Evropë dhe shitësi më i pasur në botë, gjithmonë sipas listës Forbes të vitit 2017. Inditex kompania e tij është përcaktuar si grupi më i madh i modës në botë dhe vepron me mbi 7.200 dyqane. Markat ndihmëse të Inditex janë si Zara, Bershka, Oysho, Zara Home dhe Pull & Bear.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet