Momenti kur Donald Trump hyn në Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump zyrtarisht pasues i Barack Obamës

Donald J. Trump nisi sot ritualin e ceremonisë së inagurimit që pritet të kulmojë me momentin e betimit në shkallët e Kapitolit, në zemër të Uashingtonit, për të pasuar Barack Obamën si presidenti i 45-të i SHBA-së, në përfundim të një fushate kundër-elitave që ktheu përmbys botën mbarë.

“Gjithçka nis sot!”, nisi manjati i pasurive të patundshme që mëngjesin e sotëm në “Twitter”.

“Lëvizja po nis, puna nis sot!”.

Në moshën 70 vjeçare, pa më të voglën eksperiencë politike, diplomatike apo ushtarake, miliaderi po bëhet gati të marrë frerët e fuqisë së parë botërore nën vështrimin e shqetësuar të aleatëve të SHBA-së, të zhgënjyer nga deklaratat gjëmuese, shpeshherë kontradiktore.

– Imazhi im i vërtetë –

Pas periudhës së fushatës (17 mujore) dhe asaj të tranzicionit (dy muaj e gjysmë) shohim të vijë ai i ushtrimit të detyrës (katër vjeçare) për ish-manjatin karizmatik të reality show-it në televizion që premtoi se “se do t’i kthente madhështinë e dikurshme Amerikës”, por që po përballet me një shtet të përçarë, ndërsa mënyra dhe deklaratat e tij të qëllimshme dhe provokuese janë krijuar ndasi. Ai fitoi 63 milionë vota kundrejt 65,8 milionë për Hillary Clinton, gjithashtu humbëse në sistemin zgjedhor jo të drejtëpërdrejtë.

“Ne do të bashkojmë vendin tonë”, premtoi ai një ditë më parë. “Jepini një mundësi babait tim, u shpreh vajza e tij, Ivanka Trump.

Protesta të dhunshme u zhvilluan dje në mbrëmje në mbrëmje në Nju Jork dhe mëngjesin e sotëm në Manila përpara ambasadës amerikane. Disa manifestime të tjera janë parashikuar të shënohen sot në Pragë, Bruksel, Berlin apo Londër.

-Amerika e përçarë-

Ekipi i tij njoftoi për fillimin e javës së ardhshme një seri dekretesh që synojnë të çbëjë një pjesë të strategjisë së pasardhësit të tij demokrate (klimën, imigracionin.. ) duke përfshirë të tijin. Ai pritet të nënshkruajë disa prej tyre pas ditës së sotme.

Detyra njoftohet të jetë e vështirë për autorin e best-seller “The Art of the Deal”, që premtoi me një kuptim të formulës që magjepsi mbështetësit e tij dhe alarmoi kritikët e tij, se do të jetë “krijuesi më i madh i vendeve të punës që Zoti ka krijuar ndonjëherë”.

Fitorja e kampit të tij ishte e vështirë ndërsa fitorja përfshiu kampin republikan në mënyrë krejt të papritur.Javët e para mund të jetë kaotike.

Kurrë më parë prej 40 vitesh një president amerikan të ketë marrë pushtetin me një shkallë kaq të lartë jopopullariteti.

-Obama me pushime-

Në arenën ndërkombëtare, manjati i polemizuar që tashmë ka drejtuar shigjetat ndaj Kinës, NATO-s apo edhe ndaj kancelares gjermane, Angela Merkel.

Pikërisht për këtë arsye në këtë drejtim që mandati i tij në të ardhmen do të ngrejë pikëpyetjet më të mëdha. Liderët e planetit pyesin mbi vlerën e saktë që i bashkangjiten deklaratave të tij kur zyrtarët që ai ka emëruar në rang diplomatësh apo në Pentagon do të marrin qëndrime dukshëm të kundërta, si Rusia e Vladimir Putin apo marrëveshja bërthamore iraniane.

Fill pas ceremonisë, Barack Obamës 55 vjeçare do të udhëtojë menjëherë drejt Kalifornisë për pushimet e para si ish-president. /ata/

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet