Erdogan njofton kthimin e 30 mijë refugjatëve në veri të Sirirsë

Erdogan ka njoftuar se rreth 30 mijë refugjatë janë rikthyer në qytetin verior të Sirisë, Jarablus. Ky qytet iu mos ISIS muajin e kaluar nga forcat turke. Lajmi është bërë publik nga presidenti turk, Erdogan, i cili e ka konsideruar vendin e tij si mburoje Eufratit. Më tej ai ka shtuar se Turqi është e gatshme të eleminojë terrorin ën kufijtë e saj, i cili është përhapur nga ISIS dhe forcat kurde. Me tej presidenti turk ka propozuar idenë e ndalimit të fluturimeve nga veriu i Sirisë, për të frenuar fluksin e refugjatëve në Turqi dhe Europë.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet