Katalonia shpall pavarësinë. Rajoy merr presidencën

Dje, parlamenti i Barcelonës shpalli pavarësinë nga Madridi dhe filloi proçesin kushtetues të Republikës. Në orën 15:27, të premten më 27 shtator 2017, parlamenti katalanas votoi republikën, shtet i pavarur dhe sovran, dhe shkëputjen nga Spanja. Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy ka lajmëruar se do të marrë përsipër funksionet dhe kompetencat e presidentit katalanas në bazë të nenit 155 të Kushtetutës. Në një deklaratë mbrëmjen e së premtes, Rajoy ka njoftuar gjithashtu shpërbërjen e parlamentit katalanas dhe shkarkimin e presidentin Carles Puigdemont, si edhe ka shpallur zgjedhje të reja që do mbahen në 21 dhjetor.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet