Pyongyang i quan deklaratat e SHBAsë ''marrëzira''

Pas deklaratave të shefit të Pentagonit James Mattis, i cili ka ftuar Pyongyang të ndalë menjëherë "veprime që çojnë në rënien e regjimit dhe njerëzve të tij", Korea e veriut ka rritur tonet dhe i ka quajtur këto deklarata "marrëzira" duke thënë se plani për sulmin në ujërat Guam në mesin e këtij muaji do të vazhdojë para. SHBA ka shtuar se po punojnë për një zgjidhje diplomatike, dhe se Korea e veriut do të humbiste çdo lloj lufte. Kina për thirrje që palët të lëvizin me shumë kujdes, për të evituar një escalation të situatës që ata e quajnë "shumë të komplikuar dhe të ndjeshme".

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet