Anulohet referendumi në Katalonjë

Qindra katalanas kaluan natën në qendrat e votimit për të votuar për referendum. Zëdhënësi i qeverisë spanjolle Inigo Mendez de Vigo, siguroi se referendumi katalonjas është anuluar. Policia katalane ka kërkuar që ptotestuesit të lirojnë lokalet deri të nesërmen në orën 6 të mëngjesit, por nuk kanë ndërhyrë për largimin e tyre. Revolta u zhvillua në formë "paqësore dhe festive", raporton tv3 tv.

Banorët, shpesh me prindërit e tyre, kanë organizuar aktivitete të çdo lloji, turnetë e shahut, futboll, projekte filmash, koncerte, art dhe ekspozita sportive. Dhjetëra dyshekë u sollën në vende për të përfunduar revoltën e popullit. Presidenti katalanas Carles Puigdemont tha se ishte "shumë i zhgënjyer" nga BE në dështimin për të mbrojtur të drejtat civile në Katalonjë. E diela nuk do të ketë votim, sipas qeverisë Rajoy.

"Ne kemi fituar tashmë," tha ai, "kemi mundur frikën, kërcënimet, presionet, gënjeshtrat dhe kërcënimet, e një shteti autoritar" dhe "tani po prekim atë që është një ëndërr", pavarësinë. Puigdemont u bëri thirrje katalanasve të shkojnë në shtëpi të dielën të vendosur për të ndryshuar historinë. "Ne kemi një takim me të ardhmen e së dielës, madje edhe të hënën dhe të gjithë javën, sepse ne do të fillojmë të ecim në mënyrë të qëndrueshme" si një vend "që dëshiron të trajtohet si një vend normal", tha ai.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet