Somali. Sulm me bomba në dy kamiona: 237 të vdekur dhe 300 të plagosur

Të paktën 237 të vdekur, 300 të plagosur, dhe disa në gjendje kritike, ky është buxheti i masakrës më të rëndë, i cili ka ndodhur në Somali, i shkaktuar nga shpërthimi i dy bombave në kamion në kryeqytetin Mogadishu. Numri i të vdekurve pritet të rritet akoma tragjikisht për shkak se shumë njerëz janë të bllokuar nën rrënoja pas shembjes së disa ndërtesave për shkak të shpërthimit të fuqishëm.

Shpërthimi i parë shkatërruese, që shkaktoi shumicën e vdekjeve ka ndodhur në frontin e hotelit Safari, në afërsi të Ministrisë së jashtme, në objektivin e vërtetë të sulmuesit. Shpërthimi gjithashtu shkaktoi dëme serioze në ambasadën e Katarit.

Kamioni i dytë i bombës shpërtheu disa minuta më vonë në një rrugë tjetër duke shkaktuar disa viktima. Dritaret prej qelqi të ndërtesave të shumta u rrëzuan ndërsa disa automjete u dogjën. Imazhet dramatike transmetuara nga televizionet nga e gjithë bota tregojnë vende të ndryshme të sulmeve, ambulancat dhe mjekët duke u përpjekur për të ndihmuar të plagosurit, ndërkohë që shumë enden nëpër rrënojat e ndërtesave të shkatërruara, të dëshpëruar për të gjetur të dashurit e tyre. Të plagosurit, 300 deri më tani, janë shtruar në të gjashtë spitalet në qytet.

Presidenti i Somali, Mohamed Abdullahi Mohamed, ka shpallur tre ditë zie, ndërsa për sulmet qeveria e vë gishtin në xhihadistët e Al-Shabaab, të cilat shpesh kanë në shënjestër vende kyçe në kryeqytet. Masakra ndodh tri ditë pas takimit në Mogadishu midis anëtarëve të Komandës Amerikane në Afrikë dhe Presidentit të Somalisë. Kombet e Bashkuara janë duke ofruar ndihmë dhe pajisjeve mjekësore për qeverinë e Somalisë, ndërkohë që autoritetet lokale kanë nisur një apel për popullatën për të dhuruar gjak.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet