Spanja shpëton 276 emigrantë në bordin e 7 anijeve

Të paktën 276 emigrantë u shpëtua nga Rojet Bregdetare Spanjolle duke u përpjekur të kalonin Detin Mesdhe në bordin e 7 anijeve. Anijet u kapën në ujërat në lindje të ngushticës së Gjibraltarit, që vinin nga brigjet e Afrikës së Veriut. Nuk është raportuar për asnjë viktimë. Qindra mijëra refugjatë dhe emigrantë vdesin çdo vit në det, në një përpjekje për të kaluar në Europë. Gazeta gjermane Der Tagesspiegel pohon se 33,293 njerëz vdiqën nga viti 1993 deri më 29 maj 2017.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet