Talebanët sulmojnë qendrën afgane, vrasin të paktën 14 njerëz

Një zyrtar i shëndetësisë afgane thotë se një sulm talebanësh në një qendër trajnimi policore në provincën lindore Paktia të vendit ka vrarë të paktën 14 vetë, përfshirë civilët. Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Waheed Majroo thotë se dhjetëra të tjerë u plagosën gjithashtu në sulmin të martën në Gardez, kryeqytetin e provincës. Ai tha se spitali i qytetit njoftoi se morën 130 të plagosur në sulm, që përfshinte një bombardim vetëvrasës.

Hamza Aqmhal, një studente në Universitetin Paktia, tha për Associated Press se dëgjoi një shpërthim shumë të fuqishëm aq sa theu të gjitha dritaret në ndërtesën ku ai ishte. Universiteti është rreth 2 kilometra nga akademia e stërvitjes. Një ligjvënës nga Paktia, Mujeeb Rahman Chamkni, thotë se policia e provincës, Toryalai Abdyani dhe disa nga stafi i tij ishin ndër ata që u vranë gjatë sulmit. Shumica e viktimave janë civilë që kishin ardhur në qendër, të cilët i shërbenin një departamenti të pasaportave qeveritare.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet