Trump shkarkon Tillerson nëpërmjet Twitter

Për herë të parë një femër në krye të CIA-s

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar nga posti i kryediplomatit Rex Tillerson, duke e zëvendësuar atë me drejtorin aktual të CIA-s, Mike Pompeo, ndërkohe në krye të CIA-s për herë të parë emërohet një femër. Kreu i Shtëpisë së Bardhë e ka njoftuar këtë largim përmes rrjetit social Twitter, duke e falënderuar atë për shërbimin e deritanishëm dhe duke shprehur besimin se Sekretari i ri i Shtetit, Pompeo do të bëjë një punë fantastike. Trump nxitoi ta bënte i pari publik këtë lajm, ndërsa vetëm disa çaste më vonë është publikuar letra e presidentit nga Shtëpia e Bardhë.

“Jam krenar të nominoj drejtorin e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, Mike Pompeo, në postin e Sekretarit tonë të Shtetit. Mike ka shërbyer me devotshmëri në ushtrinë amerikane, ka mbaruar studimet e larta me nderime në Harvard dhe shërbeu në Dhomën e Përfaqësuesve me një rekord të provuar të punës së tij. Si drejtor i CIA-s, Mike ka marrë lavdërime nga anëtarë të të dyja partive, duke forcuar grumbullimin e të dhënave të shërbimeve sekrete, duke modernizuar aftësitë tona mbrojtëse dhe sulmuese, e duke ndërtuar lidhje të afërta me miqtë e aleatët tanë në komunitetin ndërkombëtar të shërbimeve sekrete. Eksperienca e tij në ushtri, Kongres dhe si kreu i CIA-s e ka trajnuar mjaftueshëm mirë për të marrë rolin e tij të ri, ndaj kërkoj konfirmimin e tij të shpejtë”, shkruan Trump.

Ndërkohë, Gina Haspel, e cila ka mbajtur deri më tani postin e zv.drejtoreshës së CIA-s, nominohet për të pasuar drejtorin Pompeo, duke u bërë kështu e para femër në krye të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës. “Mike dhe Gina kanë punuar së bashku për më shumë se një vit, e kanë krijuar një respekt reciprok tejet të madh”, vijon më tej Trump. Në fund, edhe falënderimi për Rex Tillersonin për shërbimet e tij. “Një marrëveshje e madhe është realizuar gjatë 14 muajve të fundit, ndaj i uroj atij dhe familjes së tij gjithë të mirat”.

Author

Shkruaj një koment

0 Komentet