Kripë, piper dhe limon: zgjidhni këto probleme më mirë se çdo ilaç tjetër

Piper, kripë dhe limon nuk janë vetëm erëza erëza për t'u përdorur në sallatë. Ato gjithashtu mund të përdoren si ilaç. Në fakt, shumë njerëz në mbarë botën përdorin këto përbërës për të trajtuar shqetësimet e përditshme. Ja se çfarë mund të bëni me piperin e zi, limon dhe kripën e detit: Mbani larg të gjitha dhimbjet e fytit nga përzierja 1 lugë gjelle lëng limoni i freskët, një gjysmë lugë çaji piper i zi dhe një lugë çaji kripë deti në një gotë me ujë të ngrohtë. Bëni gargare disa herë në ditë dhe dhimbjet do të zhduken. Pini ¼ lugë çaji me piper të zi, 2 lugë lëng limoni dhe një lugë gjelle mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë, në qoftë se ju doni të humbni peshë. Piperi i zi ndihmon procesin e tretjes. Nuk rekomandohet për ata që vuajnë nga gastriti, ulçera. Piperi përdoret edhe për masazhe relaksuese dhe zbut ënjtjen.

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet