Mbase është gjetur anija e Thomas Cook. Eskpertët e marinës konfirmojnë gjetjen

Kërkuesit dhe arkeologët ndezin dritën jeshile. Mbase është gjetur relikti i Endeavour. Kjo ka qenë anjia e parë europiane që mbërriti në brigjet e australisë. Dhe tashmë pas 250 vjetësh udhëtimi nga Thomas Cook i cili u nis në vitin 1768 nga Britania e Madhe në drejtim të hemisferës jugore ku u zbulua Australia dhe Zelanda e Re, rihapeet zona në brigjet e Rhode island në ShBA për një grup kërkuesish amerikanë dhe australianë.

Ekspertët kanë deklaruar se kanë gjetur disa pjesë të anijes jashtë ishulllit Goat në zonë Narragasett në Newport. Ekujpazhi i nisur nga Playmouth në jug të anglisë më 1768, ka zbritur në Australi në zonën e quajtur “bregu botanik” në afërsi të Sidney në prill të vitit 1770. Gjetja tregon se Cook e ka eksploruar paqësorin edhe dy herë të tjera me një anije tjetër, dersa u gjet i vrarë në ishujt Hawaii me 1779.

Author

Shkruaj një koment

0 Komentet