Ndahen çmimet Oscar, triumfon filmi “The shape of water”

Ashtu siç pritej filmi romantik “The shape of water” mori numrin më të madh të trofeve në edicionin e 90-të të ndarjes së çmimeve kinematografike Oscar.

Lista e plotë e trofeve Oscar:

"The shape of water" mori katër trofe si “Filmi më i mirë”, “Regjisori më i mirë” Guillermo del Toro, “Kolona zanore më e mirë” Alexandre Desplat,

dhe “Dizain produksioni më i mirë”

Filmi “Dunkirk “ u vlerësua me tre trofe për “Miksimi më i mirë i zërit”, “Editimi më i mirë i zërit”, “Editimi më i mirë filmik”.

Aktori më i mirë në rol kryesor: Gary Oldman me fimin "Darkes Hour"

Aktorja më e mirë në rol kryesor: Frances Mc Dormand "Three billboards outside Ebbing, Misouri"

Filmi më i mirë i animuar “Coco”

Muzika origjinale-Kënga më e mirë “Remember me” (Kristen Anderson dhe Robert Lopez) "Coco"

Aktori më i mirë në rol dytësor: Sam Rockwell "Three billboards outside Ebbing, Misouri"

Filmi më i mirë i huaj “A fantastic woman” (Kili)

Filmi më i mirë i shkurtër (Live action) “ The silent child”

Filmi më i mirë dokumentar “Icarus”

Filmi më i mirë dokumentar i shkurtër “Heaven is a traffic jam on the 405”

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër “Dear Basketball”

Filmi me fektet vizuale më të mira “Blade runner 2049”

Çmimi kinematografik “Blade Runner 2049”, Roger Deakins

Makiazhi dhe stili i flokëve më i mire “Darkest Hour”

Kostumografia “Phantom Thread”

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Allison Janey, "I, Tonya"

Skenari më i përshtatur: James Ivory, "Call me by your name"

Skenari më i mirë origjinal: Jordan Peele

Author
Hermes News

Redaksia

Shkruaj një koment

0 Komentet